Materiał wykonania
Drzwi przeciwpożarowe mogą być wykonane z blachy, aluminium, drewna lub szkła. Pierwsze z nich, czyli tak zwane drzwi płaszczyznowe, są najmniej estetyczne, dlatego też polecane są głównie do pomieszczeń gospodarczych, gdzie wygląd skrzydeł nie jest istotny. Modele aluminiowe służą zaś głównie jako drzwi wejściowe do budynków. Modele drewniane to z kolei najbardziej atrakcyjne wizualnie skrzydła, które doskonale nadają się do wszystkich pomieszczeń wewnętrznych. Drzwi szklane sprawdzają się z kolei głównie w biurowcach, gdzie pełnią rolę przegród działowych.
Dodatkowe wyposażenie
Aby drzwi przeciwpożarowe były w pełni funkcjonalne i bezpieczne, powinny być wyposażone przede wszystkim w samozamykacz. Element ten sprawia, że drzwi zamykają się automatycznie po ich otwarciu. Alternatywą dla samozamykacza może być zawias sprężynowy – to rozwiązanie tańsze, acz mniej doskonałe, wymagające częstej regulacji. Po dłuższym okresie użytkowania drzwi sprężyna w tego rodzaju zawiasie wyciąga się, co sprawia, że skrzydło przestaje się domykać. Drzwi przeciwpożarowe powinny być wyposażone także w specjalne uszczelki dymoszczelne oraz w przypadku drzwi zewnętrznych – listwę opadającą, która ogranicza przedostanie się ognia zarówno z zewnątrz, do środka, jak i wydostanie się go z wewnątrz na zewnątrz.
Drzwi zgodne z normą
Podczas zakupu drzwi przeciwpożarowych należy zwrócić uwagę na to, czy posiadają one odpowiednie atesty. Dostępne na rynku skrzydła są dzielone na klasy pod względem szczelności i wytrzymałości na działanie ognia według normy PNB 02851-1:97. Dzięki temu na danych drzwiach przeciwpożarowych znajdziemy informację dotyczącą tego, jak długo wytrzymują one działanie ognia. Stąd też mamy do wyboru modele oznaczone kolejno EI15, EI30, EI60, EI90, EI120, gdzie symbol EI oznacza szczelność i izolacyjność ogniową, a dodana liczba określa minuty. Poza oznaczeniami EI, na tego rodzaju drzwiach możemy znaleźć też symbole: C (drzwi samozamykające się) oraz S (określenie dymoszczelności).