O czym pamiętać podczas budowy pieca kaflowego?

Wbrew pozorom piece kaflowe nie są jedynie reliktami przeszłości, które z czasem będzie można podziwiać tylko i wyłącznie w muzeach, ale są rozwiązaniami stale stosowanymi i udoskonalanymi. To sprawia, że ciągle znajdują zastosowanie, także w nowym budownictwie. Jeżeli planujemy posiadać tego rodzaju piec, warto zapoznać się z podstawowymi zasadami obowiązującymi podczas jego budowy.

O czym pamiętać podczas budowy pieca kaflowego

Miejsce

Zanim przystąpimy do budowy pieca, powinniśmy zdecydować o jego przeznaczeniu – czy ma być głównym źródłem ogrzewania, czy tylko uzupełniać istniejący system centralnego ogrzewania. To warunkuje również w pewnym stopniu miejsce, w którym powinien się znajdować. Poza tym należy pamiętać, aby stał w odległości nie większej niż 2 metry od komina, co wpływa nie tylko na efektywność pieca, ale również na nasze bezpieczeństwo.

Bardzo istotne jest także, aby pomieszczenie, w którym będzie stał piec, posiadało odpowiednią nośność podłoża. Piec kaflowy waży przynajmniej kilkaset kilogramów, dlatego mocny strop jest kwestią kluczową. Jeżeli sytuacja tego wymaga, podłoże należy odpowiednio wzmocnić przed przystąpieniem do budowy pieca kaflowego w wyznaczonym miejscu.

Materiały

Sprawność pieca zapewniają również materiały określonej jakości. Do jego budowy stosujemy zatem cegły lub płyty szamotowe, które wpływają na zdolności akumulacyjne. Wszystkie elementy metalowe powinny z kolei być wykonane z żeliwa. Jeżeli w naszym piecu chcemy zamontować szklane drzwiczki, to takie szkło powinno być hartowane, bowiem zapewnia odpowiednią twardość i wytrzymałość na działanie wysokiej temperatury.

Głównym elementem całości jest palenisko, które dzisiaj coraz częściej jest zastępowane przez gotowe wkłady. Minusem takiego rozwiązania są jednak jego określone wymiary, które nie zawsze dopasujemy do planowanej wielkości pieca, zwłaszcza gdy ma osiągnąć duże rozmiary. W takim przypadku warto palenisko wybudować własnoręcznie.

Istotne jest również zewnętrzne wykończenie pieca wykonane z płytek ceramicznych, które mogą mieć formę ozdobną lub prostą. Wybór w zasadzie zależy jedynie od efektu, jaki chcemy uzyskać.

O czym pamiętać podczas budowy pieca kaflowego

Masa kumulacyjna

To w niej magazynuje się ciepło, które następnie jest oddawane otoczeniu. Masa akumulacyjna znajduje się w kanałach dymowych, które wykonujemy z cegieł lub płyt szamotowych. Buduje się je z uwzględnieniem mocy grzewczej pieca, funkcji i kształtu bryły. Przyjmuje się, że masa akumulacyjna powinna być sto razy większa od maksymalnej masy spalanego paliwa. Istnieje bowiem zasada, że im większa masa akumulacyjna, tym dłużej nagrzewa się piec, ale dzięki temu dłużej oddaje później ciepło.

Warto również pamiętać, że wielkość rusztu różni się w zależności od rodzaju stosowanego opału. Większy zatem będzie w przypadku używania drewna lub torfu, natomiast mniejszy, jeżeli będziemy stosować węgiel.

Zaprawa

Wszystkie elementy służące do budowy pieca łączymy za pomocą zaprawy zduńskiej. Dzięki niej będziemy mieć pewność, że całość zostanie mocno złączona, a zaprawa nie zacznie się kruszyć i pękać w wyniku działania wysokiej temperatury, co znacząco wpłynęłoby na obniżenie sprawności pieca.

Wykonanie

Aby powstał trwały i efektywnie działający piec kaflowy, musi być wykonany z zachowaniem zduńskich prawideł. W przeciwnym wypadku nasz piec może nie działać tak, jakbyśmy tego oczekiwali. Dlatego, jeżeli nie mamy pewności czy wszystko wykonujemy prawidłowo, warto zapytać o poradę wykwalifikowanego murarza, który doradzi odpowiednie rozwiązania w trakcie jego budowy.