Produkty

Jak prawidłowo zamontować grzejnik?

Jak prawidłowo zamontować grzejnik?

Odwrotne podłączenie, nieodpowiednia lokalizacja, źle dobrana moc, niestabilne osadzenie wsporników – błędy podczas montażu grzejników mogą naprawdę dużo kosztować i zmniejszyć moc grzewczą nawet o kilkadziesiąt procent, a w najgorszym wypadku uszkodzić całą instalację. Na co zwrócić uwagę, by cieszyć się w domu sprawną i wydajną instalacją centralnego ogrzewania?

Najważniejszy jest projekt – powinny być w nim uwzględnione zarówno wielkość, rodzaj, jak i rozmieszczenie grzejników z uwzględnieniem wymaganej mocy grzewczej w danym pomieszczeniu oraz instalacji rur. Ważne są również solidne wsporniki – szczególnie w przypadku ścian pokrytych płytami gipsowo-kartonowymi.

Żeberka czy panele?

Żeberka instaluje się zwykle w miejsce grzejników tego samego typu – dzięki temu instalacja nie wymaga kłopotliwych przeróbek. Z kolei grzejniki płytowe – obecnie najczęściej montowane, dostępne w wielu rodzajach i rozmiarach – sprzedawane są zwykle wraz z uchwytami, odpowietrznikami i zaślepką, co znacznie ułatwia prace montażowe.

grzejnik

Instalacja tradycyjnych grzejników żeliwnych (żeberkowych) i grzejników płytowych wygląda podobnie – najistotniejsze jest to, czy grzejnik przystosowany jest tylko do podłączeń bocznych, czy do podłączenia dolnego.

Podłączenie z boku lub od dołu

W pierwszym przypadku podłączyć musimy cztery króćce przyłączeniowe. Dwa służą do podłączenia – rurę powrotną i zasilającą prowadzimy w bruzdach ściennych (podłączenie prowadzone tzw. gałązkami odchodzącymi od pionu w ścianie), w kolejny wkręca się odpowietrznik, a w ostatni – korek zaślepiający. Ważne jest, aby rura zasilająca znajdowała się u góry grzejnika, zaś powrotna – na dole, w innym wypadku możemy stracić nawet 25-30 procent mocy grzewczej.

W przypadku dolnego podłączenia obie rury podłącza się do króćców na dole grzejnika (od strony lewej lub prawej krawędzi). W taki sposób łączymy grzejniki, gdy rury prowadzone są w ścianie (tuż nad podłogą) lub w podłodze. W tym celu wykorzystuje się tzw. konsolę przyłączeniową – przed zakupem grzejnika warto sprawdzić, czy w zestawie poza konsolą znajdziemy potrzebne złączki oraz zaciski przyłączeniowe.

Praktyczne wskazówki

Niezależnie od rodzaju grzejnika ważne jest jego usytuowanie względem podłogi i parapetu. Odległość w obu przypadkach nie powinna być mniejsza niż 10-12 cm. Podobnie z odległością od ściany – wsporniki powinny być zainstalowane tak, aby zawieszony na nich grzejnik nie przylegał do niej bezpośrednio, co mogłoby znacznie utrudnić ruch powietrza.

Przed instalacją warto sprawdzić drożność wszystkich rur, zaworów oraz pozostałych elementów montażowych – można w tym celu wykorzystać sprężone powietrze. Pamiętajmy też o regularnym odpowietrzaniu całego systemu – czynność najlepiej wykonać przed próbnym uruchomieniem instalacji grzewczej oraz przed rozpoczęciem każdego kolejnego sezonu grzewczego. Jeśli do instalacji z rur miedzianych wybraliśmy grzejniki aluminiowe – należy pamiętać o dodaniu do wody grzewczej środka antykorozyjnego. 

Data publikacji 20-04-2022
Doradca Dział Instalacje

Dział Instalacje

Powiązane artykuły

Ogrzewanie pomieszczeń na poddaszu - wszystko, co musisz wiedzieć

Ogrzewanie pomieszczeń na poddaszu - wszystko, co musisz wiedzieć
Prawidłowe ocieplenie poddasza to nie wszystko. Jeśli ta strefa budynku ma być przeznaczona do celów mieszkalnych, konieczne jest też jej właściwe ogr...
Czytaj więcej

Ogrzewanie zimą

Ogrzewanie zimą
Sezon grzewczy trwa przez większość miesięcy w roku, chociaż urządzenia wytwarzające ciepło pracują w czasie jego trwania ze zróżnicowaną mocą. W zale...
Czytaj więcej

Jak poprowadzić rury do grzejników?

Jak poprowadzić rury do grzejników?
Nieodpowiednie rozmieszczenie rur prowadzących ciepłą wodę do grzejników może być jedną z przyczyn złego działania instalacji odpowiedzialnej za wytwo...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena
1 komentarz
14.10.2016
Ja mam klasyczne zeberka, w tym roku nieco je odmalowalam na niebiesko, bo chcialam miec zolto-niebieski pokoj. Na pare lat posluzy, ale potem na pewno bede zmieniac na inny model, jakis nowszy. Zapisze sobie linka do ulubionych, dziex!

Ocena i komentarz dla:

Jak prawidłowo zamontować grzejnik?