Produkty

Efektywne wykorzystanie węgla

Efektywne wykorzystanie węgla

Zagadnienie spalania węgla jest tematem ciągle aktualnym i poruszanym na forum europejskim. To popularne źródło energii jest bowiem przyczyną zanieczyszczenia środowiska i emisji CO2 do atmosfery. Jeśli więc podstawą naszego domowego systemu ogrzewania jest węgiel, warto dowiedzieć się, jak można wykorzystywać go efektywniej i bardziej ekologicznie.

kocioł stałopalny CO CastoramaKocioł czy piec?

Pojęcia te często używane są wymiennie, co jednak może wprowadzić błąd. Pomiędzy piecem a kotłem jest bowiem zasadnicza różnica. Pierwszy z nich daje ciepło, które wykorzystywane jest bezpośrednio, wyłącznie w miejscu jego instalacji. Drugi z kolei służy do ogrzania nośnika ciepła (zwykle wody), który wykorzystywany jest do ogrzania innych miejsc. Pojęcie centralnego ogrzewania łączy się więc nierozłącznie z kotłem jako jedynym źródłem ciepła wspólnym dla całego mieszkania czy domu. Węgla jako opału używamy w przypadku kotłów na paliwo stałe, wśród których wyróżniamy kotły górnego i dolnego spalania.

Wybór metody spalania

W zależności od tego, jaki kocioł posiadamy, możemy zastosować odmienne metody spalania węgla. Dzięki odpowiednio dobranej metodzie możemy zmniejszyć zużycie węgla oraz dostarczyć ilość ciepła optymalną dla naszych potrzeb.

Spalanie dolne – w kotłach dolnego spalania opał spala się w dolnej części pieca. Węgiel rozpalamy za pomocą rozpałki, po czym całość zasypujemy świeżą warstwą. Spalany materiał ustępuje miejsca nowemu, dorzucanemu od góry. Dzięki odpowiedniej konstrukcji takiego kotła mamy pewność, że cały węgiel nie zapali się od razu. Zaletą tej metody jest również to, że możemy łatwo kontrolować ilość zużywanego węgla oraz zwiększać lub zmniejszać moc wg potrzeb. Bardzo ważny jest tu fakt, że wszelkie gazy uwalniane z węgla podczas jego spalania ulegają całkowitemu wypaleniu w warstwie żaru, przez którą przechodzą.

Spalanie górne – w tego typu kotłach wsypujemy całą porcję węgla, na wierzchu układamy podpałkę i podpalamy. Paliwo spala się więc od góry do dołu. Metoda ta pozwala na utrzymanie ciepła w budynku przez dłuższy czas i na maksymalne wykorzystanie energetycznych zasobów opału. Nie dokładamy tutaj węgla, ale czekamy do całkowitego jego wypalenia, po czym rozpalamy ponownie (raz na 12 – 24 godzin). Ten sposób spalania redukuje także ilość sadzy gromadzącej się w kominie oraz ilość pyłów uwalnianych do atmosfery. Dym z tak spalanego węgla jest biały, co jest oznaką czystszych spalin.

Dobry węgielwęgiel orzech castorama

Wybór metody spalania węgla odpowiedniej do danego modelu kotła to nie wszystko. Nie tylko sam proces ma tu bowiem znaczenie – równie ważna jest jakość wykorzystywanego węgla. Należy pamiętać, że zarówno wilgotny, jak i wysuszony węgiel nie będzie mógł zostać w pełni wykorzystany. Wilgoć sprawi, że zmniejszy się temperatura jego spalania, a dodatkowo ulatniająca się para wodna będzie wpływać na zanieczyszczenie komina sadzą. W efekcie zmniejszy się ciąg i pojawią się problemy z rozpaleniem opału i utrzymaniem temperatury. Węgiel zbyt suchy będzie natomiast spalał się za szybko, co w konsekwencji spowoduje przegrzewanie się pieca i ubytki ciepła do otoczenia (czyli np. ogrzewana będzie kotłownia). Aby zapobiec takim stratom energii, powinniśmy zadbać o to, by węgiel, który wykorzystujemy jako opał, był jak najlepszej jakości. Tylko wtedy możliwe będzie stuprocentowe wykorzystanie jego potencjału energetycznego.

Jeżeli więc weźmiemy pod uwagę typ kotła, który posiadamy, wybierzemy odpowiednią dla niego metodę spalania i zadbamy o najwyższą jakość węgla, możemy być pewni, że przyczyniamy się do ochrony środowiska, maksymalnie wykorzystujemy surowce naturalne i oszczędzamy pieniądze.

Doradca Dział Instalacje

Dział Instalacje

Powiązane artykuły

Kiedy warto stosować tańsze zamienniki paliwa do kotła?

Kiedy warto stosować tańsze zamienniki paliwa do kotła?
Kocioł jest urządzeniem, które z wyglądu jest solidne i wydaje się być niezniszczalne. Wystarczy jednak zwykły brak staranności w utrzymaniu go w nale...
Czytaj więcej

Od czego zależy zawartość węgla w węglu?

Od czego zależy zawartość węgla w węglu?
Wybierając rodzaj węgla w czasie przygotowywania się do sezonu grzewczego, zwracamy uwagę na jego wartość opałową – im jest ona większa, tym lepszą ja...
Czytaj więcej

Dlaczego śmieci nie mogą być opałem?

Dlaczego śmieci nie mogą być opałem?
Spalanie śmieci w domowych piecach wciąż jest często stosowane jako sposób na ekonomiczne ogrzewanie. Jednak oszczędności są pozorne, jeśli weźmiemy p...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena i komentarz dla:

Efektywne wykorzystanie węgla