Kocioł olejowy – wady i zalety

Osoby planujące budowę domu stoją przed ważnym wyborem sposobu ogrzewania. Inni być może nie są usatysfakcjonowani z posiadanego systemu i rozważają jego zmianę. Warto zastanowić się nad kotłem olejowym i poznać wymagania do jego instalacji.

Kocioł olejowy – wady i zalety

Przede wszystkim, kotły nie mogą być umocowane w każdym miejscu. Z uwagi na konieczność przechowywania opału w temperaturze dodatniej, musimy umieścić go w domu. O ile kocioł o małej mocy wolno nam instalować w kuchni, o tyle urządzenia o mocy powyżej 30 kW muszą się znaleźć w odrębnym pomieszczeniu przeznaczonym tylko dla nich – w kotłowni. Z reguły kotły olejowe są duże i stoją na podłodze z tej racji, że trudno jest je zawiesić na ścianie. Dlatego też, choć można postawić niektóre zbiorniki w kuchni czy w łazience, jest to dość uciążliwe rozwiązanie. W domu warto więc wygospodarować dla kotła odrębne pomieszczenie.

Wymagania kotłowni dla kotła olejowego

- jeżeli kotłownia znajduje się nad powierzchnią użytkową, podłoga musi być wodoszczelna. Podobnie ściany (do wysokości 10 cm), progi drzwiowe (do wysokości 4 cm), a także przewody w podłodze. Dobrze jest zaaranżować kotłownię na najniższej możliwej kondygnacji.

- pomieszczenie powinno mieć minimalną wysokość 2,2 m oraz kubaturę większą niż 8 m³.

- jeżeli w sąsiadującym pomieszczeniu będą przebywać ludzie, wówczas ściany muszą spełniać normy dotyczące dopuszczalnego hałasu.

- klasa odporności ogniowej wszystkich ścian wydzielających kotłownię to EI60, a drzwi – EI30.

- do kotła należy podłączyć zbiornik ciepłej wody o pojemności 100-200 l.

- nawiew powietrza zapewniamy przez instalację jednej kratki nad podłogą i jednej przy suficie – wywiew musi prowadzić poza dom.

- olej magazynujemy w zbiornikach z polietylenu lub blachy stalowej.

Posiadanie kotła olejowego wiąże się również z odpowiednim doborem i konserwacją komina. Temperatura spalin powinna się w nim utrzymywać poniżej 160°C. Zaleca się instalację regulatora ciągu, aby wyeliminować kondensację pary wodnej i zmniejszyć straty cieplne.

Nie potrzebujemy komina, jeśli nasz kocioł ma mniejszą moc niż 21 kW i funkcjonuje w zamkniętym obiegu spalania. Przewody spalinowe muszą być wyprowadzone poza budynek, a wylot przewodu powinien się znajdować min. 2,5 m ponad powierzchnią gruntu. 

Kocioł olejowy – wady i zalety

Kiedy warto zdecydować się na kocioł olejowy?

Zarówno ogrzewanie olejem, jak i gazem ziemnym jest wygodnym rozwiązaniem. Obsługa tego systemu jest prosta, bo sterowana automatycznie. Paliwa te nie brudzą jak węgiel czy opał na bazie drewna. Za wygodę jednak trzeba zapłacić. Koszty eksploatacji oleju przewyższają nie tylko węgiel, ale i gaz ziemny. Sam kocioł kosztuje o kilka tysięcy złotych więcej. Na olej opałowy musimy się jednak zdecydować, kiedy w naszej okolicy nie ma infrastruktury gazowej i nie możemy przyłączyć się do sieci. Również wtedy, gdy lokalny dostawca gazu nie oferuje atrakcyjnych cen i chcielibyśmy poszukać innego dostawcy, koszty instalacji gazowej znacznie rosną i w praktyce zbliżają się do instalacji olejowej. Z kolei olej opałowy jest tańszy niż inne paliwo do ogrzewania – propan. Kocioł opałowy jest więc rozwiązaniem dla osób szukających największego automatyzmu w systemie grzewczym, a na ich rynku trudno o sieć gazową lub o dostawcę, który gwarantuje niskie koszty eksploatacji.