Nie przegap! LOTERIA URODZINOWA do 16.04! Zrób zakupy i weź udział w loterii. Sprawdź szczegóły >>

Kolorowe wiórki i kamienie jako ozdoba ogrodu

Nie tylko w aranżacji naszego domu liczy się ładnie wykończona podłoga. Jest to równie istotne w przypadku podłoża naszego ogrodu. Najpiękniejsze połączenia wzorów możemy uzyskać dzięki kostce brukowej, kolorowym wiórkom oraz kamieniom ozdobnym.

Kolorowe wiórki i kamienie

Ogród – oaza spokoju, miejsce relaksu i niekiedy naszego jedynego kontaktu z naturą. Nic dziwnego, że dokładamy wszelkich starań, by krajobraz naszego ogrodu był piękny. Wybieramy bujną roślinność, ciekawe i wygodne meble oraz eleganckie ogrodzenie.

Niemałe znaczenie ma dla większości z nas także dekoracyjne podłoże. Kolorowe wiórki, a może dekoracyjne kamienie? Poniżej opis jednego i drugiego rozwiązania.

Kolorowe wiórki

Ciekawe ze względu na kolorystykę, mogą być produkowane z różnych gatunków drzew. Dzięki nim upiększamy swój ogród, ścieżki oraz nie zaadaptowane miejsca przy ogrodzeniu. Sprawdzają się także bardzo dobrze na rabatach kwiatowych oraz rozsypane dookoła drzew.

Co ważne, jest to produkt w pełni ekologiczny, a jego zastosowanie może być zamienne z korą lub torfem.

Kolorowe wiórki możemy z reguły nabyć w kolorach: czerwonym, żółtym oraz pomarańczowym.

Przede wszystkim są bezpieczne dla naszych roślin, nie zakwaszają gleby, a jednocześnie chronią korzenie roślin przed zamarznięciem w okresach przymrozków. Wiórki idealnie utrzymują też wilgoć w glebie i nie ulegają szybkiemu rozkładowi.

Kolorowe wiórki i kamienie

Jakie zalety mają ekologiczne wiórki?


Przede wszystkim są bezpieczne dla naszych roślin, nie zakwaszają gleby, a jednocześnie chronią korzenie roślin przed zamarznięciem w okresach przymrozków. Wiórki idealnie utrzymują też wilgoć w glebie i nie ulegają szybkiemu rozkładowi.

Dekoracyjne kamienie

Służą najczęściej do pokrycia wybranych elementów ogrodowego podłoża. Podobnie jak wiórki, będą idealne do wypełnienia wolnych przestrzeni pomiędzy poszczególnymi rabatami kwiatowymi oraz w obrębie ścieżek.

Do dekoracji tego typu najlepiej sprawdzają się grys oraz otoczaki –podkreślają aranżację ogrodu i sprawiają, że wygląda on bardzo ekskluzywnie.

Dekoracyjne kamienie to nie znaczenie dekoracyjne, ale to również bardzo praktyczne pokrycie podłoża, które dzięki nim jest bardzo wytrzymałe i łatwe w utrzymaniu.
Kamienie sprawdzają się idealnie w małych ogrodach, gdzie nie można sobie pozwolić na uprawę zbyt wielu roślin. Będą też idealnym wykończeniem dla miejsc mocno nasłonecznionych.

Podstawową zaletą kamieni dekoracyjnych jest fakt, że tworzą one na powierzchni ogrodu warstwę przepuszczalną. Woda swobodnie przenika przez nią w głąb ziemi, a na jej powierzchni nie powstają kałuże.

Kamienna podsypka ogranicza też parowanie wody z gleby, co sprzyja jej lepszemu nawilżeniu, a my nie musimy jej zbyt często podlewać. Na powierzchni kamiennej warstwy rzadko też pojawiają się chwasty, głównie dlatego, że po prostu trudno jest ich łodygom przebić się przez kamienie.