Produkty

Kontraktony - najważniejsze informacje

Kontraktony - najważniejsze informacje

Kontaktrony to niewielkie czujki, które odgrywają doniosłą rolę w zabezpieczeniach domostw przed włamaniem. Ich zastosowanie w instalacjach alarmowych jest cenione tym bardziej, że są one niewielkich rozmiarów, a ich ceny są bardzo przystępne.

okno dachowe okpol energetic 78x118 cmCo to jest kontaktron

Kontaktron jest łącznikiem elektronicznym, który sterowany jest polem magnetycznym. Składa się z dwóch podstawowych elementów: szklanej bańki (rurki) oraz styków w niej umieszczonych. Czujka magnetyczna zawiera więc magnes i kontaktron i zostaje uruchomiana w momencie, gdy zostają oddalone od siebie oba wspomniane elementy.

Zastosowanie

Czujki magnetyczne znalazły zastosowanie przede wszystkim jako elementy instalacji alarmowych i sygnalizacyjnych. Wykorzystuje się je do kontroli stanu okien, drzwi, ale także pozostałych ruchomych elementów: bram, pokryw, zasuw, włazów dachowych, a nawet drzwiczek mebli. Montuje się je jednak przede wszystkim na ramach okien drewnianych i plastikowych, a także na drzwiach. Ich otworzenie skutkuje przerwaniem obwodu elektromagnetycznego i w konsekwencji uruchamia alarm.

Czujki magnetyczne są niewielkich rozmiarów, przez co zamontowane wewnątrz pomieszczeń nie rzucają się w oczy i nie przyciągają uwagi. Nowoczesnym rozwiązaniem są okna ze zintegrowanymi kontaktronami, które umieszczane są po wewnętrznej stronie ramy oraz skrzydła, przez co są zupełnie niewidoczne. Na rynku znajdziemy czujki wpuszczane montowane wewnątrz drzwi i okien oraz powierzchniowe – mocowane na ich powierzchni.

Akcesoria te sprawdzają się także w przypadku okien uchylnych. Dzięki zamocowaniu ich na dole ramy, możemy bezpiecznie wietrzyć mieszkanie, mając jednocześnie pewność działania alarmu.

Czujka magnetyczna a czujka ruchukontrakton na oknie

Kontaktrony mają szczególną właściwość, dzięki której przewyższają standardowe czujki ruchu. Dzięki nim zostajemy zaalarmowani już w momencie, gdy dojdzie do niepożądanego uchylenia drzwi lub okna. Pozwala to na szybką reakcję, którą możemy podjąć jeszcze zanim intruz dostanie się do środka – zapobiegniemy tym samym kradzieży.

W przeciwieństwie do czujek ruchu, czujki magnetyczne sprawdzają się także w domach, gdzie znajdują się zwierzęta. Nie ma tu obawy, że czworonóg przez przypadek uruchomi alarm podczas naszej nieobecności w domu.

Czujki magnetyczne są bardzo funkcjonalne i pozwalają na stworzenie systemu zabezpieczeń dostosowanego do indywidualnych potrzeb. Umożliwiają dowolne rozbudowanie systemu alarmowego niewielkim kosztem – jedna czujka kosztuje maksymalnie kilkanaście złotych. Ich montaż nie przysparza najmniejszych trudności, a znacząco podnosi poczucie bezpieczeństwa domowników. 

Doradca Dział Instalacje

Dział Instalacje

Powiązane artykuły

Instalacja alarmowa w domu

Instalacja alarmowa w domu
Aby podnieść bezpieczeństwo w domu, oprócz antywłamaniowych drzwi i dobrego ogrodzenia, warto zainwestować w alarm. Instalacja alarmowa skutecznie ods...
Czytaj więcej

Bezawaryjne i niezawodne zasilanie systemu alarmowego

Bezawaryjne i niezawodne zasilanie systemu alarmowego
Licho nie śpi i lepiej, żeby snem sprawiedliwego nie spał też system alarmowy. Od jego czujności często zależy, czy uda się powiadomić mieszkańców lub...
Czytaj więcej

Jak zabezpieczyć dom na czas wyjazdu

Jak zabezpieczyć dom na czas wyjazdu
Czas wakacyjny to idealny okres dla złodziei i włamywaczy - wyjazdy i remonty ułatwiają ich „pracę”. Oprócz tego szkodę może wyrządzić nam...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena i komentarz dla:

Kontraktony - najważniejsze informacje