Kontaktrony – co to jest, zasada działania, zalety

Kontaktrony to niewielkie czujniki magnetyczne, które mają szerokie zastosowanie w przemyśle. Ale czy wiesz, że możesz je również wykorzystać w domu? Kontaktrony w oknach instaluje się, by wyczuć ruch i uruchomić system alarmowy. Poznaj zasady funkcjonowania kontaktronów.

Kontaktrony – co to jest?

Niektórzy nazywają kontaktrony czujkami magnetycznymi. To niewielkie podzespoły, które działają dzięki zjawisku magnetyzmu. Jednak by ich działanie funkcjonowało poprawnie, muszą składać się z kontaktronu oraz magnesu. 

Sam kontaktron to szklana tulejka z dwoma drucikami oraz rozwartymi blaszkami. Kiedy w pobliżu kontaktronu pojawia się magnes, blaszki zbliżają się do siebie − to efekt działania zewnętrznego pola magnetycznego. Blaszki mogą się ze sobą stykać i zamykać obwód także pod wpływem działania elektromagnesu, czyli prądu elektrycznego. W momencie, kiedy magnes się oddali lub wyłączy prąd, pole magnetyczne znika, a obwód się otwiera.  

Dodatkowo sam kontaktron posiada wodoszczelną obudowę, która chroni mechanizm przed warunkami zewnętrznymi. 

Sprawdź również: Jaki alarm do domu wybrać?

Kontaktrony – co to jest, zasada działania, zalety

Kontaktrony − rodzaje

Kontaktron może mieć różną postać i budowę. Mechanizmy te można podzielić przede wszystkim na: 

  • wpuszczane − umiejscawia się je wewnątrz okien lub drzwi, dzięki czemu dobrze maskują się w pomieszczeniu;

  • powierzchniowe − mocuje się je na drzwiach lub oknach. 

Urządzenia są dostępne w różnych odcieniach, dzięki czemu możesz dopasować je do wyposażenia wnętrza. Wkomponowanie ich w stolarkę okienną lub drzwi sprawi, że będą niemal zupełnie niewidoczne. 

Jeżeli zdecydujesz się na kontaktrony wpuszczane, warto rozważyć ich zastosowanie już na etapie budowy domu lub podczas wymiany okien. To zdecydowanie ułatwi ich montaż.

Kontaktrony dzieli się także na przewodowe i bezprzewodowe. Te drugie, są zdecydowanie częściej stosowane. Brak przewodów sprawia, że są mniej widoczne, a w dodatku łatwiejsze w montażu. 

Jak działają kontaktrony?

Kontaktrony najczęściej stosuje się w prostych systemach alarmowych. Jak to działa? Załóżmy, że czujka zamontowana jest na drzwiach balkonowych. Na skrzydle umiejscowiony jest magnes, a na ościeżnicy − kontaktron. Kiedy drzwi są zamknięte, kontaktron okienny znajduje się w polu magnetycznym tworzonym przez magnes, a  obwód pozostaje zamknięty. Otworzenie drzwi powoduje wyprowadzenie czujki z pola magnetycznego, co sprawia, że obwód się otwiera, a to w konsekwencji uruchamia alarm. Na podobnej zasadzie działać będzie kontaktron bramowy czy drzwiowy. 

Uważaj, żeby nie montować kontaktronów w miejscach, które łatwo się namagnesowują lub w istniejącym już polu magnetycznym. To może zaburzyć ich prawidłową pracę. Jak dezaktywować ich pracę? Wystarczy po prostu je wyłączyć, czyli dezaktywować za pomocą przełącznika. 

Kontaktrony magnetyczne najczęściej zasilane są na baterie. Większość z nich to urządzenia energooszczędne. Warto jednak regularnie sprawdzać, czy mają one odpowiednie zasilanie. Bez tego, nie będą w stanie uruchomić alarmu.

Przeczytaj także: Bezawaryjne i niezawodne zasilanie systemu alarmowego

Kontaktrony magnetyczne − zalety 

Kontaktron magnetyczny ma wiele zalet. Przede wszystkim to rozwiązanie ekonomiczne − komponenty nie są drogie i możesz kupić je w większości sklepów budowlanych. Dodatkowo montaż czujek przy drzwiach wejściowych, na bramach czy oknach jest bardzo prosty i wykonasz go samodzielnie. 

Kontaktrony zabezpieczają budynek przed włamaniem. Po przerwaniu zamkniętego obiegu natychmiastowo włącza się alarm, który nie tylko informuje mieszkańców o niepożądanym otworzeniu drzwi czy okna, ale również przestraszy potencjalnego włamywacza. 

Ze względu na prostą budowę możesz montować je w pomieszczeniach narażonych na różne czynniki zewnętrzne, takie jak ciepło czy wilgoć. 

Kontaktrony są dyskretne i występują w różnych kolorach, które możesz dopasować do okien lub drzwi. Dzięki temu system alarmowy staje się niemal niewidoczny. Dodatkowo wpisze się w aranżację wnętrza.

Kolejną zaletą kontaktronów jest to, że współpracują one z większością domowych systemów alarmowych. Można je także podłączyć do systemów inteligentnego domu. 

Gdzie zainstalować kontaktrony? Rozwiązanie sprawdzi się przede wszystkim w domach jednorodzinnych. Wyposażyć możesz w nie okna balkonowe, wejścia z tarasu, do piwnicy czy garażu. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby zamontować je we wszystkich oknach. Ten system informowania o otworzeniu drzwi czy okien sprawdzi się także w biurach oraz  magazynach. 

Zainspiruj się: Instalacja alarmowa w domu

Kontaktrony – co to jest, zasada działania, zalety

Kontaktrony − czy warto z nich korzystać?

Kontaktrony to niewielkie i proste urządzenia informujące o niepożądanym otworzeniu okien lub drzwi. Możesz zainstalować je samodzielnie w całym domu lub tylko na wybranych ościeżnicach. Niektóre kontaktrony można montować wewnątrz framug, przez co system ten jest całkowicie niewidoczny. Kontaktrony to niedrogi system, który zwiększy bezpieczeństwo Twojego domu i zapewni Ci poczucie komfortu. Systemy alarmowe i monitoring znajdziesz w Castorama.pl.