Produkty

Jaki alarm do domu wybrać?

Jaki alarm do domu wybrać?

Bezpieczeństwo Twoje i Twojej rodziny to najwyższa wartość. Alarm w domu to mniejsze ryzyko włamania. Odpowiednio dobrany i zamontowany sprzęt to gwarancja spokoju o swoje mienie, zdrowie, a także życie. W jaki sposób działa alarm? Dlaczego warto w niego zainwestować? Jak  wybrać odpowiedni?

Przejdź do następnych akapitów:

Jak działa alarm?

Nowoczesne alarmy domowe są świetnym wyborem w przypadku ochrony domu. Urządzenia, które są dostępne na rynku, są niezwykle skuteczne. Alarmy domowe to część systemu wykrywania włamania, które są bardzo pomocnymi narzędziami i w rzeczywisty sposób przekładają się na zwiększenie bezpieczeństwa mieszkańców Twojego domu. 

Na początek warto zapoznać się z tym, jak działa system alarmowy do domu. Tego rodzaju zabezpieczenie budynku, mienia oraz mieszkających w nim ludzi jest coraz bardziej popularne. W związku z tym na rynku pojawia się coraz więcej produktów, które znajdują zastosowanie w domach jednorodzinnych, biurach, miejscach pracy czy zakładach przemysłowych. Zanim przejdziemy do kwestii, jaki system alarmowy do domu wybrać, warto dowiedzieć się, w jaki sposób on działa. 

Podczas Twojego przebywania w domu system alarmowy jest wyłączony. Nie ma potrzeby, żeby czuwał przez ten czas. Mówi się wówczas, że jest on rozbrojony. System jest nadal zasilany, jednak nie zostanie włączony żaden alarm włamaniowy. Nawet w takiej sytuacji nadal jesteś chroniony. W jaki sposób? Próba otworzenia centrali, czujki czy klawiatury może się zakończyć niepowodzeniem i uszkodzeniem któregoś z elementów. W takim momencie system da Ci znać o tym, że doszło do awarii, a Ty będziesz mógł odpowiednio wcześnie zareagować. 

W końcu nadchodzi moment, kiedy musisz opuścić swoje gospodarstwo domowe. Nikogo innego nie ma już w mieszkaniu i możesz uzbroić alarm. Przed opuszczeniem domu powinieneś podejść do centrali systemu i wpisać kod PIN. Zazwyczaj ma on od czterech do sześciu znaków. Jeśli wpisany PIN będzie poprawny, wówczas rozpocznie się odliczanie do uzbrojenia alarmu. Jest to zwykle 15 sekund lub więcej. Jeśli nadal ktoś z domowników przebywa w domu, zostaniesz o tym powiadomiony odpowiednim rodzajem alarmu. 

Wracasz do domu i chcesz się do niego dostać bez uruchamiania sygnału – jak to zrobić? Otóż procedura rozbrajania alarmu jest identyczna jak w przypadku jego uzbrajania. Kiedy wejdziesz do pomieszczenia, czujnik wykryje ruch i powinieneś usłyszeć odpowiedni sygnał dźwiękowy. Od tego momentu masz 15 sekund lub więcej (wszystko zależy od modelu alarmu) na to, by rozbroić swój system. Aby to zrobić, musisz wpisać ten PIN, którego używasz do zbrojenia. Jeśli Twoje hasło będzie prawidłowe, wówczas system wejdzie w stan czuwania i będziesz mógł swobodnie wejść do swojego domu.

Co zrobić, jeśli nie zdążysz wpisać kodu PIN i włączy się alarm? Przede wszystkim nie panikuj. Podejdź do klawiatury i wpisz poprawny kod. Jeśli syreny alarmu się włączyły, to po wpisaniu dobrego hasła, powinny się automatycznie wyłączyć. Koniecznie powiadom również osoby, które są odpowiedzialne za monitorowanie Twojego domu, że alarm był fałszywy i nie ma potrzeby jechania na miejsce zdarzenia. 

Elementy systemu alarmowego

Każdy system informujący o włamaniu składa się z kilku podstawowych elementów:

  • Centrala – to mózg i serce każdego systemu alarmowego. Powinien być zamontowany w chronionym miejscu. Z tej puszki rozchodzą się pozostałe przewody całego systemu. W jej wnętrzu znajduje się również akumulator zasilania rezerwowego; 

  • Klawiatura – dzięki niej jesteś w stanie uzbrajać oraz rozbrajać swój alarm. Powinna być zainstalowana w pobliżu drzwi wejściowych. Zwykle posiada klawiaturę numeryczną oraz lampki LED. Nowoczesne urządzenia posiadają również wyświetlacz LCD; 

  • Czujniki – instalowane są na ścianie lub suficie. Dzięki nim możliwe jest wykrycie ruchu w pomieszczeniu, w którym są zamontowane;

  • Sygnalizatory – w przypadku systemu antywłamaniowego wyróżnia się dwa rodzaje: sygnalizator akustyczno-optyczny zewnętrzny (informuje otoczenie o sytuacji wymagającej interwencji) oraz akustyczny wewnętrzny (wydaje głośny dźwięk we wnętrzu budynku);

  • Moduły powiadamiające/dialer GSM – informuje odpowiednie służby o włączeniu lub uszkodzeniu alarmu.

jaki-alarm-do-domu

Jaki alarm do domu wybrać? Czym się kierować przy wyborze?

Kiedy już zdecydujesz się na zainstalowanie systemu antywłamaniowego, musisz przemyśleć, jaki system alarmowy do domu wybrać. Nie jest to prosta decyzja. Instalacja alarmowa w domu ma chronić mieszkańców oraz mienie, dlatego powinna być niezawodna. Przede wszystkim powinieneś wziąć pod uwagę, co chcesz zabezpieczyć. Jeśli nie masz sprecyzowanych planów, a po prostu chcesz podnieść poziom bezpieczeństwa w swoim domu, wystarczy podstawowy zestaw alarmujący. 

W przypadku domu piętrowego dobrym rozwiązaniem będą strefy alarmowe. Wówczas możesz rozbroić tylko jedno piętro. Jeśli potrzebujesz dobrego zabezpieczenia, które będzie Cię bezpośrednio informować o poszczególnych działaniach, warto wyposażyć się w nowoczesny system alarmowy. Jest to świetny wybór do domu inteligentnego. Wówczas musisz się zastanowić, jaki alarm bezprzewodowy wybrać. Z jego pomocą możesz także kontrolować oświetlenie czy ogrzewanie w domu. 

Dlaczego warto założyć alarm w domu?

Każdy lokal może skorzystać na zainstalowaniu domowego systemu bezpieczeństwa, ponieważ żaden dom nie jest całkowicie wolny od ryzyka potencjalnego włamania. Co więcej, korzyści płynące z systemu bezpieczeństwa w domu są przeróżne. Zanim dokonasz zakupu swojego alarmu domowego, warto zapoznać się z zaletami posiadania takiego systemu. Oto jego najważniejsze zalety:

Ochrona siebie oraz swoich najbliższych

Jedną z najbardziej oczywistych zalet systemu alarmowego w domu jest ochrona własnego domu i znajdującego się w nim mienia. Wiele bezprzewodowych systemów współpracuje z aplikacjami na smartfony, co jest wygodnym sposobem na zapewnienie bezpieczeństwa swojej rodzinie, ale również domowym zwierzętom. Czujniki przy drzwiach i czujniki ruchu, które ostrzegają Cię, że ktoś skrada się po Twojej posesji, mogą również poinformować Cię, gdy Twoje dziecko wróci do domu ze szkoły.

Mniejsza stawka polisy ubezpieczeniowej dla właścicieli domów z alarmem

Systemy bezpieczeństwa w domu są skuteczne w zmniejszaniu ryzyka włamań do mieszkań, dzięki czemu firmy ubezpieczeniowe często udzielają korzystnych zniżek właścicielom domów, którzy zamontowali w nim alarm. Wyższe rabaty dotyczą zwykle systemów, które oprócz monitorowania włamań obejmują monitorowanie środowiska w celu wykrycia pożaru, dymu i zalania. Chociaż nie pokryje to kosztów profesjonalnego alarmu, na dłuższą metę sprawi, że będzie on bardziej przystępny cenowo. Dodatkowo, jeśli posiadasz kamery do nadzoru wideo, nagrania wideo mogą pomóc w zgłoszeniu roszczeń ubezpieczeniowych.

Bezpieczna dzielnica

Instalując system bezpieczeństwa w domu, nie tylko czynisz dom bezpieczniejszym, ale także pomagasz chronić domy sąsiadów. Nawet jeśli system Twojego domu nie monitoruje domów sąsiadów, jest w stanie zmniejszyć prawdopodobieństwo włamania się do domów innych osób w Twojej okolicy. 

jaki-alarm-do-domu

Ile kosztuje alarm do domu? 

Coraz większe zapotrzebowanie na tego typu produkty sprawia, że możesz je znaleźć w bardzo atrakcyjnych cenach. Najtańsze wcale nie znaczy najgorsze! Jeśli mieszkasz w spokojnej dzielnicy, gdzie nie odnotowano wielu włamań, nie musisz przerabiać swojego domu na twierdzę – wystarczy niewielki, niedrogi alarm. 

Jeśli potrzebujesz bardziej rozbudowanego urządzenia z dodatkowymi funkcjami, warto pomyśleć o konkretniejszym systemie. Jeśli Twoja okolica nie jest spokojna i obawiasz się o swoich bliskich oraz dobytek, warto przemyśleć zakup zestawu z kamerą monitorującą. Takie urządzenie kosztuje ok. 200 – 250 zł. Koszty instalacji alarmu są bardzo zróżnicowane i zależą od dobranych do zestawu elementów – mogą wynosić od kilkuset do nawet kilku tysięcy złotych. Zapraszamy do zapoznania się ofertą alarmów w naszych sklepach i na Castorama.pl. 

 

Data publikacji: 01.12.2021
Doradca Dział Instalacje

Dział Instalacje

Powiązane artykuły

Instalacja alarmowa w domu

Instalacja alarmowa w domu
Aby podnieść bezpieczeństwo w domu, oprócz antywłamaniowych drzwi i dobrego ogrodzenia, warto zainwestować w alarm. Instalacja alarmowa skutecznie ods...
Czytaj więcej

Bezawaryjne i niezawodne zasilanie systemu alarmowego

Bezawaryjne i niezawodne zasilanie systemu alarmowego
Licho nie śpi i lepiej, żeby snem sprawiedliwego nie spał też system alarmowy. Od jego czujności często zależy, czy uda się powiadomić mieszkańców lub...
Czytaj więcej

Jak zabezpieczyć dom na czas wyjazdu

Jak zabezpieczyć dom na czas wyjazdu
Czas wakacyjny to idealny okres dla złodziei i włamywaczy - wyjazdy i remonty ułatwiają ich „pracę”. Oprócz tego szkodę może wyrządzić nam...
Czytaj więcej

Ocena i komentarz dla:

Jaki alarm do domu wybrać?