icon
10.03 niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl
icon
10.03 niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl

Instalacja alarmowa w domu

Aby podnieść bezpieczeństwo w domu, oprócz antywłamaniowych drzwi i dobrego ogrodzenia, warto zainwestować w alarm. Instalacja alarmowa skutecznie odstraszy włamywaczy, poinformuje firmę ochroniarską i ostrzeże o pożarze, zalaniu czy wycieku gazu.

Instalacja alarmowa w domu

Już sama informacja w postaci sygnalizatora albo tablicy o tym, że dom posiada alarm, odstrasza włamywaczy. Głośny alarm sprawi, że intruz szybko zechce opuścić naszą posesję. Jeśli mieszkamy z dala od osiedli mieszkalnych lub chcemy zwiększyć ochronę domu, możemy podłączyć alarm do c agencji ochrony. Informacja o włączeniu alarmu może być automatycznie przesyłana do firmy ochroniarskiej, która przyjedzie na interwencję.

System sygnalizacji włamania i napadu

System sygnalizacji włamania i napadu, w skrócie SSWiN to jeden z najpopularniejszych rodzajów instalacji alarmowej. Jego rolą jest wykrywanie i sygnalizowanie zagrożenia chronionego obiektu. Równie dobrze może być to napad rabunkowy, jak i inne groźne sytuacje, jak pożar czy wyciek gazu. Czujniki mogą działać niezależnie od instalacji, ale jeśli są do niej podłączone i mają taką funkcję, to mogą wezwać odpowiednie służby również wtedy, kiedy nie ma nas w domu.

Projekt systemu alarmowego

Oczywiście decyzję o zainstalowaniu alarmu warto podjąć już na etapie projektowania domu. Wówczas możemy zaplanować rozłożenie przewodów instalacyjnych, które będą prowadzone pod tynkiem. W już stojącym budynku może być to problematyczne – wtedy dobrym rozwiązaniem są mające zwykle postać dotykowego panelu montowanego na ścianie. Obsługa takiego urządzenia jest prosta i intuicyjna

Zobacz także: Gdzie i jak zainstalować czujnik dymu?

Instalacja alarmowa w domu

Rodzaje czujników alarmów

Skuteczność systemu zależy przede wszystkim od rozmieszczenia czujników w domu. Powinny być one ulokowane przy drzwiach i w miejscach, przez które złodziej musiałby przejść, by dostać się do kosztowności – jest to tak zwane wykrywanie pułapkowe. Na rynku dostępne są też systemy z czujnikami magnetycznymi, uruchamiające alarm przy otwarciu któregokolwiek z okien lub drzwi. Innym rodzajem czujników są pasywne czujki podczerwieni PIR, włączające alarm przy wyczuciu ruchu w pomieszczeniu. Produkowane są również instalacje łączące różne rozwiązania – są one uznawane za najskuteczniejszy sposób ochrony budynku.

Inteligentne rozwiązania

To, co się dzieje w domu, możemy kontrolować też za pomocą smartfona z odpowiednią aplikacją, tabletu czy komputera z Internetem. Domowy system alarmowy musi być wówczas wyposażony w moduł komunikacyjny, np. GPS albo G3 z funkcją zdalnego sterowania. Informację o wzbudzeniu alarmu możemy też otrzymywać poprzez SMS.