icon
03.03 - niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl
icon
03.03 - niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl

Wykorzystanie kamienia w budowie i wykończeniu – przykłady

Kamień to materiał, który cieszy się niegasnącą popularnością – jest naturalny, trwały, estetyczny, ekologiczny, a także uniwersalny. Ma on szerokie zastosowanie i możemy go wykorzystywać zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz budynków. Jak go użyć?

Wykorzystanie kamienia w budowie i wykończeniu – przykłady

Zarówno kamień sam w sobie, jak i wykonane z niego wyroby mogą się nam przydać w trakcie budowy domu, aranżacji terenu czy wykańczania i dekorowania przestrzeni. Materiał ten występuje w różnych postaciach, więc warto się z nimi zapoznać, aby dowiedzieć się, jakie możliwości wiążą się z jego wykorzystaniem.
 

Czy wiesz, że...

Kamień jest jednym z najstarszych materiałów wykorzystywanych w budowie. Całkowicie naturalny stanowi doskonały surowiec, ponieważ jest gotowy do użycia – jedyną pracą, jaką trzeba wykonać, to jego wydobycie i ewentualna obróbka (szlifowanie czy impregnacja). To właśnie dlatego tak chętnie sięga się po niego do dziś i służył idealnie naszym przodkom (choćby zanim zaczęliśmy produkować cegłę).

Kamień budowlany, czyli jaki?

Kamień jako materiał budowlany sprawdza się w stawianiu trwałych konstrukcji – do wyboru mamy płyty lub bloki, które wykorzystamy do budowy fundamentów, murów czy też sklepień i cokołów. Materiał ten jest niejednolity, ale bardzo mocno związany – może być utworzony z różnych minerałów, w zależności od miejsca wydobycia czy występowania. W budownictwie najczęściej spotkamy się z takimi rodzajami kamienia, jak:

  • granit – wyróżnia się on dość przystępną ceną, a przy tym doskonałą wytrzymałością, dlatego jest niezwykle popularnym surowcem, z którego produkuje się rozmaite wyroby budowlane i wykończeniowe;
  • piaskowiec – materiał ten uchodzi za dość luksusowy i najczęściej spotkamy go w formie wykończenia schodów czy kominków,
  • marmur – wykorzystywany do produkcji parapetów, blatów, płyt i innych elementów wykończeniowych jest kosztowny, ale wyjątkowo efektowny; występuje także w różnych odcieniach, co zwiększa jego atrakcyjność;
  • bazalt – to skała pochodzenia wulkanicznego, również szeroko stosowana w budownictwie i przemyśle, a także do tworzenia dróg; jest bardzo odporny na działanie kwasów i ścieranie;
  • porfir – to magmowe skały wulkaniczne, z których już w starożytności wykonywano posągi i budowano kolumny; po wypolerowaniu ma purpurową barwę, obecnie stosowany też do produkcji kostki brukowej;
  • trawertyn – to kolejny niezwykle dekoracyjny i łatwy w obróbce kamień; jest odmianą wapienia i ze względu na jego miękkość stosuje się go równie chętnie co marmur – jest doskonałym materiałem na okładziny ścian, blaty, parapety czy schody.

Z kamienia chętnie buduje się również drobną architekturę ogrodową, tak jak i popularne są elewacje z kamienia. Jeśli podoba nam się styl rustykalny i lubimy naturalne materiały, z pewnością doskonale sprawdzi się i na naszej posesji. Ogrodzenia z kamienia to jedne z piękniejszych sposobów na wytyczenie i ochronę terenu prywatnego. W ogrodzie zaś możemy łatwo zbudować kamienne murki, a luźne głazy wykorzystać do stworzenia efektownego ogródka skalnego. Również budowa grilla z kamienia to opcja dla fanów tego niezniszczalnego materiału.

Przeczytaj także: Bloczki, płyty, kostki i wylewki betonowe – zastosowanie w domu i ogrodzie

Czy wiesz, że...

Oprócz niebywałej wytrzymałości na uszkodzenia, zaletami kamienia są także: ogniotrwałość, wodoodporność oraz obojętność na wpływ rozmaitych czynników fizycznych i warunków atmosferycznych. Jego powierzchnię często należy jedynie zaimpregnować, aby zachowała estetyczny wygląd przez wiele lat. Niektóre kamienie wystarczy tylko lekko przeszlifować. Ponadto ten w pełni naturalny materiał nie zawiera absolutnie żadnych substancji szkodliwych dla zdrowia.

Wykorzystanie kamienia w budowie i wykończeniu – przykłady

Kamień do wykańczania

Z tego wytrzymałego, a zarazem estetycznego i eleganckiego surowca wykonuje się rozmaite elementy, które posłużą nam do wykończenia mieszkania, różnych powierzchni, a także posesji. Jeśli marzy nam się dom z kamienia, sięgnijmy po kamień elewacyjny. Może on występować w różnych postaciach. Popularny kamień elewacyjny spotkamy w formie lub pod nazwą:

Tego rodzaju wyroby kamienne mogą posłużyć nam zarówno do wykańczania ścian na zewnątrz budynków, jak i wewnątrz pomieszczeń. Wśród nich znajdziemy elementy wykonane z piaskowca, trawertynu, granitu czy marmuru. Popularne są również betonowe płytki, które imitują te kamienne. Ściana z kamienia naturalnego będzie jednak znacznie trwalsza i atrakcyjniejsza wizualnie.

Kamień dekoracyjny wykorzystamy również w formie płyt kamiennych. Mogą one zastąpić gres, a także terakotę i glazurę. Taki materiał umożliwi nam wykonanie schodów z kamienia czy tarasu z kamienia. Jeśli chcemy, aby nasze mieszkanie pełne było tego naturalnego materiału, możemy także wyposażyć salon w kamienny kominek, kuchnię w blat, a łazienkę wyłożyć mozaiką kamienną czy naturalnymi płytami z trawertynu, granitu bądź piaskowca. Jeśli nie wiesz, czy materiał ten sprawdzi się w Twoich pomieszczeniach, sprawdź jak dopasować kamień do wnętrza.

Wykorzystanie kamienia w budowie i wykończeniu – przykłady

Podłoga z kamienia – tak czy nie?

Zamiast popularnych rozwiązań, takich jak gres czy panele, na podłodze możemy położyć kamień. Takie wykończenie jest dość kosztowne i może wydawać się szczególnie zimne, jednak kamienna posadzka wyróżnia się doskonałymi właściwościami cieplnymi, ponieważ dostosowuje się do pory roku i wolno oddaje ciepło, jak również powoli się nagrzewa. Podłoga z kamienia zimą będzie przyjemnie ciepła, latem zaś da nam ochłodę.

Płyty kamienne stanowią doskonały budulec posadzki – tworzą podłogę właściwie niezniszczalną, łatwą w czyszczeniu i całkowicie odporną na wysokie i niskie temperatury, oddziaływanie chemikaliów czy wilgoci, stłuczenia i wgniecenia, a także będącą całkowicie ogniotrwałą i odpowiednią dla alergików.

Kamienne podłogi, szczególnie te marmurowe czy z trawertynu, mogą być wyjątkowo eleganckie. Warto jednak pamiętać, że możemy także wykonać posadzkę taniej – choćby z płyt granitowych. Są popularnie wybierane nie tylko na tarasy czy chodniki – niektóre z nich doskonale odnajdą się w holach, kuchniach i łazienkach, a nawet salonach.

Przeczytaj także: Aranżacja ogrodu z kącikiem dla dzieci

Wykorzystanie kamienia w budowie i wykończeniu – przykłady

Kamień dekoracyjny w ogrodzie

Nasza posesja może być go pełna – począwszy od tarasu z kamienia, poprzez kamienne ścieżki, elewację z kamienia czy ogrodzenie. Jednak pomijając gotowe wyroby z kamienia (w formie płyt czy okładzin), którymi zazwyczaj możemy wykończyć rozmaite powierzchnie, w innej formie możemy stosować go także w ogrodzie. Oto, jaki kamień dekoracyjny możemy spotkać i jak go wykorzystać:

  • grys – te drobne kamyki to nic innego jak kruszywo różnych rodzajów kamieni; może być wykorzystywany do budowy dróg i stosowane jako warstwy wyrównawcze, ścieralne i wiążące. Jednak grys może stanowić również materiał dekoracyjny, za pomocą którego wytyczymy ścieżki czy dopełnimy wyglądu skalniaka. Biały kamień to z reguły najbardziej popularny grys marmurowy, ale możemy także wybrać granitowy, który będzie występował w różnych odcieniach szarości, oraz bazaltowy – czarny – czy porfirowy, czyli rudoczerwony. Grys występuje także w różnych rozmiarach;
  • żwir – w odróżnieniu od grysu kamyczki te są obłe i stanowią naturalną skałę okruchową wyobloną przez lodowiec. Możemy wybrać żwir granitowy, który będzie wielobarwny, lub kwarcytowy w kolorze kremowym. Żwir zapewni większy komfort podczas chodzenia od zakończonego ostrymi krawędziami grysu;
  • otoczaki – ten materiał skalny to kamyki, którą są idealnie obłe. Mogą one być praktycznie płaskie, ale występują także w różnych grubościach. W naturze swój kształt zawdzięczają transportowi wodnemu, dlatego najczęściej znajdujemy je w pobliżu rzek lub nad morzem (istnieją całe plaże otoczakowe). Taki kamień dekoracyjny zebrany w naturze jest drogi i tworzą go zazwyczaj kwarcyty, kwarce i piaskowce, jednak obecnie możemy też znaleźć w sklepach otoczaki produkowane mechanicznie, a więc ze wszystkich rodzajów kamienia (również marmurowe i różnokolorowe). Te wyjątkowo dekoracyjne kamienie mogą posłużyć nam do aranżacji oczka wodnego, rabat, ale także jako elementy ozdobne rozmaitych budowli.

Data publikacji: 26.05.2017