Produkty

Wykorzystanie kamienia w budowie i wykończeniu – przykłady

Wykorzystanie kamienia w budowie i wykończeniu – przykłady

Kamień to materiał, który cieszy się niegasnącą popularnością – jest naturalny, trwały, estetyczny, ekologiczny, a także uniwersalny. Ma on szerokie zastosowanie i możemy go wykorzystywać zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz budynków. Jak go użyć?

Zarówno kamień sam w sobie, jak i wykonane z niego wyroby mogą się nam przydać w trakcie budowy domu, aranżacji terenu czy wykańczania i dekorowania przestrzeni. Materiał ten występuje w różnych postaciach, więc warto się z nimi zapoznać, aby dowiedzieć się, jakie możliwości wiążą się z jego wykorzystaniem.

Czy wiesz, że...

Kamień jest jednym z najstarszych materiałów wykorzystywanych w budowie. Całkowicie naturalny stanowi doskonały surowiec, ponieważ jest gotowy do użycia – jedyną pracą, jaką trzeba wykonać, to jego wydobycie i ewentualna obróbka (szlifowanie czy impregnacja). To właśnie dlatego tak chętnie sięga się po niego do dziś i służył idealnie naszym przodkom (choćby zanim zaczęliśmy produkować cegłę).

Otoczak Biovita Extra white 20-40 mm 20 kg
Otoczak Biovita Extra white 20-40 mm 20 kg

Kamień budowlany, czyli jaki?

Kamień jako materiał budowlany sprawdza się w stawianiu trwałych konstrukcji – do wyboru mamy płyty lub bloki, które wykorzystamy do budowy fundamentów, murów czy też sklepień i cokołów. Materiał ten jest niejednolity, ale bardzo mocno związany – może być utworzony z różnych minerałów, w zależności od miejsca wydobycia czy występowania. W budownictwie najczęściej spotkamy się z takimi rodzajami kamienia, jak:

- granit – wyróżnia się on dość przystępną ceną, a przy tym doskonałą wytrzymałością, dlatego jest niezwykle popularnym surowcem, z którego produkuje się rozmaite wyroby budowlane i wykończeniowe;

- piaskowiec – materiał ten uchodzi za dość luksusowy i najczęściej spotkamy go w formie wykończenia schodów czy kominków,

- marmur – wykorzystywany do produkcji parapetów, blatów, płyt i innych elementów wykończeniowych jest kosztowny, ale wyjątkowo efektowny; występuje także w różnych odcieniach, co zwiększa jego atrakcyjność;

- bazalt – to skała pochodzenia wulkanicznego, również szeroko stosowana w budownictwie i przemyśle, a także do tworzenia dróg; jest bardzo odporny na działanie kwasów i ścieranie;

Zaprawa murarska Diall 25 kg
Zaprawa murarska Diall 25 kg

- porfir – to magmowe skały wulkaniczne, z których już w starożytności wykonywano posągi i budowano kolumny; po wypolerowaniu ma purpurową barwę, obecnie stosowany też do produkcji kostki brukowej;

- trawertyn – to kolejny niezwykle dekoracyjny i łatwy w obróbce kamień; jest odmianą wapienia i ze względu na jego miękkość stosuje się go równie chętnie co marmur – jest doskonałym materiałem na okładziny ścian, blaty, parapety czy schody.

Z kamienia chętnie buduje się również drobną architekturę ogrodową, tak jak i popularne są elewacje z kamienia. Jeśli podoba nam się styl rustykalny i lubimy naturalne materiały, z pewnością doskonale sprawdzi się i na naszej posesji. Ogrodzenia z kamienia to jedne z piękniejszych sposobów na wytyczenie i ochronę terenu prywatnego. W ogrodzie zaś możemy łatwo zbudować kamienne murki, a luźne głazy wykorzystać do stworzenia efektownego ogródka skalnego. Również budowa grilla z kamienia to opcja dla fanów tego niezniszczalnego materiału.

Czy wiesz, że...

Oprócz niebywałej wytrzymałości na uszkodzenia, zaletami kamienia są także: ogniotrwałość, wodoodporność oraz obojętność na wpływ rozmaitych czynników fizycznych i warunków atmosferycznych. Jego powierzchnię często należy jedynie zaimpregnować, aby zachowała estetyczny wygląd przez wiele lat. Niektóre kamienie wystarczy tylko lekko przeszlifować. Ponadto ten w pełni naturalny materiał nie zawiera absolutnie żadnych substancji szkodliwych dla zdrowia.

Kamień elewacyjny Slate 10 x 35 cm mix 0,385 m2
Kamień elewacyjny Slate 10 x 35 cm mix

Kamień do wykańczania

Z tego wytrzymałego, a zarazem estetycznego i eleganckiego surowca wykonuje się rozmaite elementy, które posłużą nam do wykończenia mieszkania, różnych powierzchni, a także posesji. Jeśli marzy nam się dom z kamienia, sięgnijmy po kamień elewacyjny. Może on występować w różnych postaciach. Popularny kamień elewacyjny spotkamy w formie lub pod nazwą:

- płytek elewacyjnych;
- paneli kamiennych;
- okładzin;
- kamieni ściennych;
- kamieni dekoracyjnych.

Tego rodzaju wyroby kamienne mogą posłużyć nam zarówno do wykańczania ścian na zewnątrz budynków, jak i wewnątrz pomieszczeń. Wśród nich znajdziemy elementy wykonane z piaskowca, trawertynu, granitu czy marmuru. Popularne są również betonowe płytki, które imitują te kamienne. Ściana z kamienia naturalnego będzie jednak znacznie trwalsza i atrakcyjniejsza wizualnie.

Kamień dekoracyjny wykorzystamy również w formie płyt kamiennych. Mogą one zastąpić gres, a także terakotę i glazurę. Taki materiał umożliwi nam wykonanie schodów z kamienia czy tarasu z kamienia. Jeśli chcemy, aby nasze mieszkanie pełne było tego naturalnego materiału, możemy także wyposażyć salon w kamienny kominek, kuchnię w blat, a łazienkę wyłożyć mozaiką kamienną czy naturalnymi płytami z trawertynu, granitu bądź piaskowca. Jeśli nie wiesz, czy materiał ten sprawdzi się w Twoich pomieszczeniach, sprawdź jak dopasować kamień do wnętrza.

Granit polerowany G603 30,5 x 30,5 cm 0,93 m2
Granit polerowany G603 30,5 x 30,5 cm 0,93 m2

Podłoga z kamienia – tak czy nie?

Zamiast popularnych rozwiązań, takich jak gres czy panele, na podłodze możemy położyć kamień. Takie wykończenie jest dość kosztowne i może wydawać się szczególnie zimne, jednak kamienna posadzka wyróżnia się doskonałymi właściwościami cieplnymi, ponieważ dostosowuje się do pory roku i wolno oddaje ciepło, jak również powoli się nagrzewa. Podłoga z kamienia zimą będzie przyjemnie ciepła, latem zaś da nam ochłodę.

Płyty kamienne stanowią doskonały budulec posadzki – tworzą podłogę właściwie niezniszczalną, łatwą w czyszczeniu i całkowicie odporną na wysokie i niskie temperatury, oddziaływanie chemikaliów czy wilgoci, stłuczenia i wgniecenia, a także będącą całkowicie ogniotrwałą i odpowiednią dla alergików.

Kamienne podłogi, szczególnie te marmurowe czy z trawertynu, mogą być wyjątkowo eleganckie. Warto jednak pamiętać, że możemy także wykonać posadzkę taniej – choćby z płyt granitowych. Są popularnie wybierane nie tylko na tarasy czy chodniki – niektóre z nich doskonale odnajdą się w holach, kuchniach i łazienkach, a nawet salonach.

Kamień dekoracyjny żółty 20 kg
Kamień dekoracyjny żółty 20 kg

Kamień dekoracyjny w ogrodzie

Nasza posesja może być go pełna – począwszy od tarasu z kamienia, poprzez kamienne ścieżki, elewację z kamienia czy ogrodzenie. Jednak pomijając gotowe wyroby z kamienia (w formie płyt czy okładzin), którymi zazwyczaj możemy wykończyć rozmaite powierzchnie, w innej formie możemy stosować go także w ogrodzie. Oto, jaki kamień dekoracyjny możemy spotkać i jak go wykorzystać:

- grys – te drobne kamyki to nic innego jak kruszywo różnych rodzajów kamieni; może być wykorzystywany do budowy dróg i stosowane jako warstwy wyrównawcze, ścieralne i wiążące. Jednak grys może stanowić również materiał dekoracyjny, za pomocą którego wytyczymy ścieżki czy dopełnimy wyglądu skalniaka. Biały kamień to z reguły najbardziej popularny grys marmurowy, ale możemy także wybrać granitowy, który będzie występował w różnych odcieniach szarości, oraz bazaltowy – czarny – czy porfirowy, czyli rudoczerwony. Grys występuje także w różnych rozmiarach;

Otoczak Biovita Verde Alpi 40-60 mm 20 kg
Otoczak Biovita Verde Alpi 40-60 mm 20 kg

- żwir – w odróżnieniu od grysu kamyczki te są obłe i stanowią naturalną skałę okruchową wyobloną przez lodowiec. Możemy wybrać żwir granitowy, który będzie wielobarwny, lub kwarcytowy w kolorze kremowym. Żwir zapewni większy komfort podczas chodzenia od zakończonego ostrymi krawędziami grysu;

- otoczaki – ten materiał skalny to kamyki, którą są idealnie obłe. Mogą one być praktycznie płaskie, ale występują także w różnych grubościach. W naturze swój kształt zawdzięczają transportowi wodnemu, dlatego najczęściej znajdujemy je w pobliżu rzek lub nad morzem (istnieją całe plaże otoczakowe). Taki kamień dekoracyjny zebrany w naturze jest drogi i tworzą go zazwyczaj kwarcyty, kwarce i piaskowce, jednak obecnie możemy też znaleźć w sklepach otoczaki produkowane mechanicznie, a więc ze wszystkich rodzajów kamienia (również marmurowe i różnokolorowe). Te wyjątkowo dekoracyjne kamienie mogą posłużyć nam do aranżacji oczka wodnego, rabat, ale także jako elementy ozdobne rozmaitych budowli.

Doradca Dział Ogród

Dział Ogród

Powiązane artykuły

Bloczki, płyty, kostki i wylewki betonowe – zastosowanie w domu i ogrodzie

Bloczki, płyty, kostki i wylewki betonowe – zastosowanie w domu i ogrodzie
Beton jest materiałem, z którym spotykamy się na co dzień. Wykonane z niego elementy znajdują się w naszych domach, na tarasach i w ogrodach, ale takż...
Czytaj więcej

Jaką ziemię i kamienie wybrać do budowy skalniaka

Jaką ziemię i kamienie wybrać do budowy skalniaka
Skalniaki to chętnie tworzone ogrodowe kompozycje. Stanowią urozmaicenie monotonnego, płaskiego terenu i pozwalają na hodowlę ciekawych roślin. Aby je...
Czytaj więcej

Jak wykonać schody ogrodowe?

Jak wykonać schody ogrodowe?
Gdy nasz ogród posiada nierówną, piętrzącą się powierzchnię lub gdy chcemy urozmaicić ogrodową przestrzeń – warto pomyśleć o stworzeniu schodów ...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena i komentarz dla:

Wykorzystanie kamienia w budowie i wykończeniu – przykłady