Kosy i podkaszarki – wybór i zastosowanie

Kosy i podkaszarki to urządzenia, które są nieocenione wszędzie tam, gdzie nie jest w stanie swobodnie dotrzeć tradycyjna kosiarka lub traktorek. W tym artykule przedstawiamy niezbędną wiedzę na temat tych urządzeń: miejsca i sytuacje, w których warto je stosować, ich najważniejsze parametry, funkcje i zasady użytkowania. Podpowiadamy także, jak wymienić żyłkę.

podkaszarkapodkaszarkapodkaszarkapodkaszarka

Kiedy warto wybrać kosę?

Kosa to urządzenie zasilane silnikiem spalinowym. Jej elementem tnącym może być nie tylko standardowa żyłka, ale także specjalna tarcza tnąca lub noże. Dzięki temu jest urządzeniem wydajniejszym niż podkaszarka, co sprawia, że doskonale sprawdza się w bardziej wymagających warunkach. Kosa spalinowa świetnie nadaje się do ścinania długiej trawy, chwastów, zarośli, a nawet niewielkich drzewek (w tym wypadku warunkiem jest wyposażenie urządzenia w tarczę tnącą). Może być stosowana również do koszenia trawy wokół drzewek. Kosy polecane są przede wszystkim do ogrodów o sporej powierzchni oraz charakteryzujących się wieloma nierównościami i innymi przeszkodami, które możemy napotkać podczas koszenia. Należy jednak pamiętać, że ze względu na budowę silnika i dużą wydajność, kosy spalinowe są też urządzeniami cięższymi od podkaszarek.

Kiedy warto wybrać podkaszarkę?

Podkaszarka to urządzenie zasilane silnikiem elektrycznym. Jej elementem tnącym jest tradycyjna żyłka. Z tego względu polecana jest głównie do mniej wymagających prac, ale równie dobrze poradzi sobie w wielu trudno dostępnych miejscach. Podkaszarka świetnie nadaje się do ścinania trawy rosnącej wokół drzew, na obrzeżach, przy ogrodzeniach czy podłożach, na których mamy do czynienia z dużą ilością kamieni.

Podkaszarki polecane są przede wszystkim do średnich i małych ogrodów, które są regularnie pielęgnowane. To idealna propozycja również do ogrodów pozbawionych dostępu do energii elektrycznej, ponieważ oprócz urządzeń zasilanych z sieci mamy do wyboru elektronarzędzia akumulatorowe. Kiedy wadą pierwszych może być praca z przewodem o ograniczonej długości, w przypadku drugich nieco kłopotliwa może być konieczność ładowania urządzenia. Odbija się to również na mocy i wydajności podkaszarki. W porównaniu do kos spalinowych podkaszarki są jednak sprzętem lżejszym, cichszym i bardziej przyjaznym dla środowiska.

podkaszarkapodkaszarkapodkaszarkapodkaszarka

Ważne parametry

O wyborze odpowiedniego urządzenia decyduje kilka istotnych czynników. Oprócz docelowego miejsca zastosowania kosy lub podkaszarki oraz rodzaju ich zasilania powinniśmy mieć na względzie także takie aspekty jak: moc silnika, szerokość koszenia oraz element tnący. Oto, jakie mają one znaczenie.

Moc

Tutaj powinniśmy kierować się prostą zasadą: im większy i bardziej wymagający pod względem koszenia jest nasz teren, tym większa powinna być moc, jaką dysponuje wybrane przez nas urządzenie. Większa moc oznacza w tym przypadku szybsze i bardziej wydajne skoszenie trawy. Kiedy pielęgnujemy naszą przestrzeń regularnie, lecz posiadamy mały lub średni ogród, a nasze główne zadania to skoszenie trawy wokół drzewek, na obrzeżach czy kamienistych podłożach, wystarczający będzie wybór podkaszarki elektrycznej o mocy w przedziale od 200 do 500 W. Jeśli jednak nasz ogród jest wyjątkowo duży i o niektóre jego zakątki nie dbamy z dużą regularnością, w konsekwencji czego musimy się uporać z wysoką trawą, gęstymi chwastami i zaroślami, powinniśmy postawić na urządzenie o znacznie większej mocy. Tutaj w niektórych przypadkach (głównie przy mniej zaawansowanych pracach i średnich ogrodach) sprawdzą się także podkaszarki elektryczne, których silniki dysponują mocą większą niż 500 W. Kiedy jednak długość kabla oraz zakres czynności do przeprowadzenia nie dają nam swobody w działaniu, warto wybrać kosy spalinowe, których moc sięga powyżej 1000 W.

Szerokość koszenia

Zasada jest ta sama, co w przypadku mocy silnika, a więc: im większy i bardziej wymagający teren, tym większa powinna być szerokość koszenia. Także tutaj więcej nie oznacza jednak zawsze lepiej. Należy bowiem pamiętać przede wszystkim o tym, że im większa będzie szerokość koszenia, tym mniejsza będzie jego precyzja, szczególnie w wyjątkowo trudno dostępnych i ciasnych przestrzeniach. W tym przypadku dobrym wyborem będą głównie podkaszarki elektryczne, których zasięg cięcia nie przekracza 25 cm. Kosy i podkaszarki, których zasięg zamyka się w graniach 30 cm, świetnie sprawdzą się w niewielkich ogrodach i w mało wymagających pracach, a nawet w koszeniu niewielkich trawników. Tam, gdzie teren jest duży, gęsty i nierówny, szerokość koszenia powinna wynosić powyżej 30 cm. Przy najbardziej intensywnych pracach warto sięgać głównie po kosy spalinowe o zasięgu przekraczającym 40 cm. Takie urządzenia poradzą sobie nie tylko z wysoką trawą w przydomowym ogrodzie, ale także wszelkimi zaroślami na dużym trawniku czy sporej łące.

Element tnący

Do drobnych prac wystarczające będą kosy i podkaszarki wyposażone w żyłki nylonowe, do średnich urządzenia z bardziej wytrzymałymi żyłkami plastikowymi, a do dużych – tarcze tnące lub noże wykonane z metalu lub tworzywa sztucznego, które są elementami wydajnych kos spalinowych. Decydując się na wybór urządzenia z żyłką, warto zwrócić uwagę na jej przekrój, który może być okrągły lub kwadratowy – ten drugi gwarantuje większą ostrość. Wybierając głowice z tarczami tnącymi lub nożami, należy z kolei uwzględnić ilość i rozmieszczenie zębów – im jest ich więcej i im gęstsze jest ich rozmieszczenie, tym bardziej zaawansowane prace będziemy w stanie realizować, z przycinaniem niewielkich krzewów i drzewek włącznie.

Zasady użytkowania kos i podkaszarek

Podczas użytkowania kos i podkaszarek liczy się przede wszystkim zachowanie pełnego bezpieczeństwa. Podstawą w pracy z tego rodzaju urządzeniami jest właściwe wyposażenie. Niezbędnymi elementami powinny być okulary ochronne i kask, które chronią nas przed odpryskami. Wyjątkowo przydatne okazują się także nauszniki, których użycie tłumi emitowany przez sprzęt hałas.

Jeśli nasze urządzenie jest stosunkowo ciężkie, a zakres prac spory, warto wyposażyć się również w specjalny pas nośny, który umożliwia utrzymywanie kos i podkaszarek na plecach. Podczas pracy należy zaś pamiętać o prawidłowym trzymaniu urządzenia za wykonane przez danego producenta uchwyty. Bardzo istotne jest również utrzymywanie części tnącej z dala od naszego ciała w trakcie manewrowania sprzętem. Po zakończeniu pracy warto sprawdzić stan oleju i paliwa lub akumulatora oraz elementu tnącego. Jeśli żyłka uległa wyeksploatowaniu lub zniszczeniu, należy ją wymienić.

podkaszarkapodkaszarkapodkaszarkapodkaszarka

Wymiana żyłki

Pierwszym krokiem jest wysunięcie żyłki z głowicy. Zanim jednak do tego przystąpimy, powinniśmy pamiętać o wyłączeniu silnika oraz odłączeniu urządzenia od prądu (w przypadku podkaszarek elektrycznych).

Następnie należy zdjąć osłonę głowicy poprzez wciśnięcie zatrzasków znajdujących się po obu stronach i wyjąć szpulę. Wysuwamy żyłkę, usuwając to, co z niej zostało.

Nową żyłkę, dobraną do modelu głowicy, jaką posiada nasze urządzenie, składamy w połowie i zaczepiamy na wyprofilowanym nacięciu w kołowrotku głowicy. Nawijamy żyłkę w dwóch przegrodach w lewą stronę, blokujemy w nacięciach i wypuszczamy oba końce przez przelotki znajdujące się po przeciwległych stronach, naciągając je do zewnątrz. Tak przygotowaną szpulę mocujemy z powrotem w głowicy.

Data Aktualizacji: 14.03.2024