Kosze - sposób na wnętrze

Jeżeli zastanawiamy się, jakimi akcesoriami urozmaicić wnętrze, ale tak, by go przesadnie nie zastawić i nie wprowadzić chaosu, podpowiadamy – kosze. Są ciekawym elementem dekoracyjnym, a jednocześnie bardzo funkcjonalnym. Pomogą zaprowadzić ład i utrzymać porządek w mieszkaniu. Co więcej, możemy je wykorzystać we wszystkich pomieszczeniach.

Rodzaje koszów

Większości z nas kosze kojarzą się zapewne z wikliną. Tak rzeczywiście jest, wciąż jest to bardzo popularny materiał do ich wyrobu. Jednak coraz powszechniejsze są także produkty wykonane z innych surowców, także tworzyw sztucznych. Na rynku znajdziemy więc kosze plastikowe i poliestrowe, papierowe, tekturowe, rattanowe, słomiane, drewniane, druciane, metalowe czy z liści bananowca i wodorostów. Niektóre z modeli wyściełane są wewnątrz bawełnianym płótnem, co nadaje im walorów estetycznych i praktycznych. Dzięki wielu materiałom zastosowanym w produkcji koszów, bogatemu wzornictwu, kolorystyce, stylistyce oraz szerokiej gamie rozmiarów, współczesne kosze sprawdzą się w każdym wnętrzu.

Kosze w łazience

Jednym z najpowszechniejszych zastosowań tego elementu aranżacji wnętrza są kosze łazienkowe przeznaczone na brudna odzież. Zwykle są one zamykane, dzięki czemu nie widzimy ich zawartości. Występują w różnych kształtach i w różnej pojemności, a często znajdziemy je także w wersji narożnej, co dodatkowo ułatwi zaaranżowanie powierzchni niewielkich często łazienek. Sprawdzą się w nich również mniejsze koszyki, bez wieka, które możemy ustawić na półkach albo powiesić na haczykach. Zwykle są wyłożone materiałem i przeznaczone na łazienkowe drobiazgi i akcesoria.

Kosze w kuchni

Tutaj możemy zastosować kosze, w których będziemy przechowywać np. owoce. Mniejsze koszyczki z powodzeniem sprawdzą się również wewnątrz kuchennych szafek, w których pomogą zaprowadzić porządek. Możemy przechowywać w nich np. przyprawy i inne produkty w torebkach (budynie, kisiele, sosy), ale także leki, zapałki, gumki recepturki i inne przydatne w kuchni drobiazgi.

Kosze w salonie

Jeżeli mamy tradycyjny kominek z pewnością przyda nam się kosz kominkowy na drewno. Będzie on praktycznym i zarazem dekoracyjnym elementem wyposażenia naszego salonu. Poza tym, w koszach możemy umieszczać donice z kwiatami lub gazety. Ukryjemy w nich również dokumenty czy segregatory, które same w sobie nie mają dekoracyjnego charakteru. Specjalne płytkie kosze sprawdzą się doskonale jako posłanie dla psa czy kota. Wystarczy wyścielić je poduszką lub kocem, by nasz ulubieniec mógł cieszyć się gustownym i przytulnym legowiskiem.

Kosze w sypialni

Tutaj kosze świetnie sprawdzą się jako wypełnienie szafy czy uzupełnienie komód. Możemy w nich przechowywać np. bieliznę osobistą albo schować ubrania sezonowe. Rzeczy na co dzień niepotrzebne warto ukryć w koszach i schować je pod łóżkiem lub ustawić na najwyższych pólkach garderoby. W koszach dużych rozmiarów możemy umieścić poduszki czy koc.

Kosz na bielizne

Kosze w pokoju dziecinnym

Tutaj najbardziej liczy się funkcjonalność wyposażenia. Kosze sprawdzą się świetnie głównie jako akcesoria do przechowywania zabawek, klocków czy kredek. Możemy wybrać modele zamykane, by ich zawartość nie wysypała się przez przypadek lub by nieużywane przedmioty nie kurzyły się. Dobrze sprawdzą się modele wykonane z lekkich i łatwych w czyszczeniu tworzyw sztucznych.

Jak widać, pomysłów na wykorzystanie koszów jest bardzo dużo. Wszystko zależy od naszej wyobraźni i potrzeb. Warto jeszcze dodać, że w sklepach możemy kupić całe komplety koszów w różnych rozmiarach. Dzięki temu z łatwością nadamy naszym wnętrzom odpowiedni charakter i styl, dbając przy tym o zachowanie porządku i ładu.

Kosz na zabawki