Nowe trendy w aranżacji łazienki

Choć trendy w aranżowaniu wnętrz nie zmieniają się diametralnie każdego roku, projektanci jasno określają to, co będzie modne w najbliższym czasie. My podpowiadamy, jakie rozwiązania będą zgodne z duchem czasu w zbliżającym się wielkimi krokami, nowym roku 2017. Oto one.

Kolory

Nowy rok będzie rokiem natury, a to sprawia, że w naszych łazienkach powinno się pojawić jeszcze więcej naturalnych barw. Bardzo modne będą odcienie szarości, które mogą przywodzić na myśl kamienie, skały czy ziemię. Ich zadaniem będzie wprowadzenie do wnętrza nutki tajemniczości, ale też harmonii i przyjaznej przestrzeni. Rządzić będą w tym przypadku zarówno łagodne popiele, jak i ciemniejsze grafity.

W naszych pomieszczeniach nie powinno zabraknąć również zieleni, lecz nie ona będzie najważniejsza – może się pojawić w niewielkim stopniu, głównie w formie roślinności. Do lamusa nie odejdą też jaśniejsze i bardziej subtelne barwy. W łazienkach wciąż ważną rolę odegra biel, ale także takie barwy jak beżowy, truflowy czy cappuccino.

Aranżacja łazienki

Co więcej, nowoczesne łazienki będą posiadały też najodważniejsze i zarazem najciemniejsze, czarne dodatki. Zbliżający się rok spotęguje modę na łączenie ze sobą różnych barw i stylów. Stąd też jak najbardziej trendy będą różnego rodzaju kontrasty, a szczególnie te, gdzie będziemy łączyć ze sobą biel z czernią czy beż z grafitem, jak również mat z połyskiem. To wszystko zdecydowanie wzmocni charakter każdego łazienkowego pomieszczenia.

Efekt 3D

Aranżacja łazienki nie musi być nudna, a najlepszym tego dowodem jest wykorzystanie w niej motywów ze strukturą 3D, które również zaliczymy do najnowszych trendów. Tego rodzaju efekt możemy stworzyć w naszej łazience, wykorzystując przede wszystkim odpowiednie płytki, przedstawiające trójwymiarowy obraz. Przestrzenne motywy 3D jesteśmy w stanie osiągnąć również wtedy, gdy znajdujące się w naszej łazience urządzenia i akcesoria posiadają ostre i asymetryczne kształty. Trójwymiarową płaszczyznę stworzą chociażby meble posiadające wyraźne wypukłości. Możemy w ten sposób dodać charakteru również tym pomieszczeniom, w których dominują proste, minimalistyczne meble i dodatki. Bez wątpienia będzie to łazienka inna niż wszystkie.

Ściany i podłogi

Zgodnie z modą na naturalne kolory, coraz bardziej trendy stanie się wykorzystywanie w łazienkach drewna. Nie oznacza to jednak, że będzie to zawsze drewno w czystej postaci, ponieważ to wymaga wielu zabiegów pielęgnacyjnych. Mogą je świetnie zastąpić typowe płytki do łazienki, doskonale imitujące drewniane powierzchnie, które sprawdzą się przede wszystkim na podłodze.

Trendy w aranżacji łazienki

Trendem na najbliższy okres będą też posadzki wykańczane nie tylko tradycyjnymi płytkami, ale także dość nietypowymi dekorami i patchworkami, które będą kreować podłogę w formie heksagonów i szachownicy. Modne będą w tym przypadku połączenia kontrastujących ze sobą kolorów, najczęściej odcieni bieli i beżu z odcieniami czerni i szarości.

Jeśli chodzi zaś o płytki ścienne, tutaj królować będą przede wszystkim elementy wielkoformatowe. Uzupełniać je będą natomiast cegiełki w mniejszym formacie oraz w niewielkim stopniu – mozaika. Na ścianach pojawią się elementy betonowe i kamienne oraz płyty lakierowane, które w zestawieniu z drewnem lub dekorami drewnopodobnymi stworzą wspomniany wcześniej efekt 3D.

Dzięki odpowiedniej fuzji różnego rodzaju materiałów będziemy w stanie osiągnąć efekt bardzo przestronnego i efektownego wnętrza, nawet jeśli będzie ono z założenia minimalistyczne.

Porada eksperta:

Jeśli zdecydujemy się na wykorzystanie w naszych wnętrzach łazienkowych naturalnych materiałów okładzinowych i nie tylko, powinniśmy pamiętać o ich właściwym zabezpieczeniu oraz późniejszej pielęgnacji już na etapie użytkowania. Szczególną uwagę warto zwrócić na drewno, które należy pokryć olejem. Zabezpieczy on odpowiednio powierzchnię przed działaniem wilgoci, a przy okazji pokreśli naturalny wygląd drewna. Trzeba pamiętać też o wybieraniu gatunków drewna, które się do tego nadają. Najlepszy będzie w tym przypadku tek, modrzew, dąb, padouk, merbau, doussie i iroko.

Meble

Ciemne, drewniane i drewnopodobne meble sprawdzą się jedynie we wnętrzach tradycyjnych i eleganckich. W nowoczesnych i minimalistycznych pomieszczeniach zgodne z trendami będą jasne, drewniane i drewnopodobne mebli do łazienki. Poza tym z mody nie wyjdą białe szafki i półki, które będą świetnie komponować się z urządzenia sanitarnymi i chromowaną armaturą oraz stanowić doskonały kontrast dla ciemnych ścian, podłóg i dodatków. W najbliższym okresie w łazienkach pojawi się też zdecydowanie więcej szafek wiszących. Modne będą zarówno proste meble, jak i te posiadające bardziej nietuzinkowe formy. Co bardzo ważne, do tych zgodnych z trendami zaliczymy również meble matowe oraz te połyskujące.

Łazienka

Kabiny, wanny, umywalki, WC

Obecne aranżacje łazienek mają być z jednej strony stylowe i oryginalne, a z drugiej możliwie najbardziej praktyczne w użyciu. Dlatego też coraz bardziej trendy stają się kabiny prysznicowe, które nie posiadają brodzika, a jedynie odpływ zamontowany w posadzce wykonanej z odpowiednim spadem dla skutecznego ściekania wody. Modne w nadchodzącym czasie będą zarówno w pełni zabudowane kabiny prysznicowe, jak i te w typie „walk-in”, które nie ingerują zbytnio w przestrzeń i zapewniają przenikanie światła do dalszych stref pomieszczenia.

Jeśli zaś chodzi o wanny, to prym będą wieść te wolnostojące – w bardziej tradycyjnych wnętrzach wyposażone dodatkowo w nóżki. WC i bidety będę w głównej mierze podwieszane. Jeśli zaś chodzi o umywalki, będziemy je sytuować głównie na szafkach wiszących i posiadających nóżki, wyposażonych w wysuwane szuflady.

Porada eksperta:

Chcąc zamontować w swojej łazience wannę wolnostojącą, szczególnie, jeśli jest to model z nóżkami, powinniśmy wyłożyć posadzkę wyjątkowo wytrzymałym materiałem.

Armatura

Wykańczając i aranżując naszą łazienkę, nie możemy zapominać również o tak ważnych elementach, jak baterie umywalkowe, prysznicowe i wannowe oraz akcesoria do tychże baterii. W tym przypadku wciąż modne będą przede wszystkim wszelkie chromowane elementy armatury łazienkowej, choć we wnętrzach, gdzie czerń będzie kontrastować wyraźnie z bielą, wyjątkowo oryginalnie będą się prezentować czarne baterie. Zarówno w jednych, jak i drugich nie zabraknie też bardziej geometrycznych form, które zastąpią te prostolinijne i opływowe. W nowoczesnych kabinach prysznicowych i wannach pojawią się z pewnością bardziej masywne baterie. Do łask powrócą również osobne kurki od ciepłej i zimnej wody, np. w formie krzyżyków.

Aranżacja łazienki

Oświetlenie

Jeśli czeka nas aranżacja małej łazienki, oświetlenie będzie oszczędne. Wówczas zastosujemy światło centralne i strefowe i najczęściej będą to oprawki sufitowe. Jeśli zaś nasza łazienka jest większa gabarytowo, nie powinno w niej zabraknąć bardziej oryginalnych form oświetlenia. Zarówno kiedy jest to czarna, jak i biała łazienka, mogą się w niej znaleźć różne rodzaje światła LED, także w formie taśm.

Modna łazienka będzie oznaczać również pomieszczenie, w którym nie zabraknie zwisających niżej niż w standardzie żarówek, a nawet dodatkowych lamp podłogowych. Jeśli w naszej łazience znajduje się okno, należy rozplanować położenie wszystkich elementów tak, aby do każdej ze stref dostawało się jak najwięcej światła dziennego.

Akcesoria

Podczas ostatecznego urządzania łazienki ważne mogą się okazać również wszelkiego rodzaju akcesoria, takie jak dywaniki i maty, artykuły BHP, kosze, akcesoria mocowane i stojące, a nawet wagi. Należy pamiętać, by były one w pełni spójne z pozostałymi elementami aranżacji, tworząc z nimi idealną całość. Jeśli łazienka jest zachowana w jednolitych barwach, wówczas wszelkie dodatki do niej powinny kontrastować z kolorem ścian, blatów czy umywalek. W tym przypadku możemy postawić na bardziej wyraziste kolorystycznie akcesoria.

Porada eksperta:

Niezależnie od tego, jakie trendy wyznaczają projektanci, w trakcie wykańczania i urządzania łazienki powinniśmy pamiętać przede wszystkim o własnych potrzebach i gustach. Wszystko po to, byśmy mogli czuć się w tym pomieszczeniu możliwie najlepiej, nawet jeśli łączymy w nim różne style.

Data publikacji: 23.12.2016