Produkty

Kotły na paliwa stałe

Kotły na paliwa stałe

Nowoczesne kotły na paliwa stałe w odróżnieniu od starszych urządzeń nie są tak uciążliwe w obsłudze i mają wyższą sprawność. Podczas wymiany instalacji grzewczej lub wyobru jej typu warto, żebyśmy przyjrzeli się także i kotłom stałopalnym.

kocioł węglowy

Zanim wybierzemy tego typu kocioł musimy podjąć decyzję czym będziemy w nim palić i ile czasu chcemy poświęcić na jego obsługę.

- Kotły z dolnym spalaniem – są najtańsze i można w nich spalać zarówno drewno, jaki i węgiel, także gorszej jakości. Niestety mają najniższą sprawność ze wszystkich tego typu kotłów. Poza tym wymagają codziennego rozpalania i trzeba do nich dokładać paliwo przynajmniej dwa-trzy razy dziennie;

- Kotły z górnym spalaniem – mają wyższą sprawność niż z kotły z dolnym spalaniem – dochodzi ona do około 80%. Jest to możliwe dzięki wydłużonemu obiegowi spalin. Czas pracy na jednym załadunku (inaczej stałopalność) dochodzi w nich nawet do 18 godzin.

- Kotły z wentylatorem – powietrze do spalania dostarczane jest przez wentylator nadmuchowy lub przepływ powietrza wymuszony jest przez wentylator wyciągowy. Kotły te wyposaża się w mikroprocesor, który steruje pracą systemu nadmuchu, pomp obiegowych oraz współpracuje z pokojowym regulatorem temperatury. Zwolennicy kotłów z wentylatorem podkreślają, że ich sprawność przekracza 80% i wymagają obsługi nie częściej niż raz-dwa razy na dobę;

- Kotły z automatycznym podawaniem paliwa – obok kotła znajduje się zbiornik paliwa (na ekogroszek lub pelety), z

kocioł stałopalny

którego jest ono dozowane niewielkimi porcjami do paleniska. Jeden pełen załadunek zbiornika w zależności od jego wielkości, rodzaju paliwa, a także od temperatury na zewnątrz i oczekiwanego przez użytkownika komfortu cieplnego w pomieszczeniach, wystarcza na kilka dni palenia. Producenci tych urządzeń podają, że ich sprawność waha się 84 do nawet 92%.
Uwaga! Niektóre modele tych urządzeń mają dwa paleniska - na automatycznym można spalać ekogroszek lub pelety, a na tradycyjnym – większe kawałki węgla lub drewna.

- Kotły zgazowujące drewno – w urządzeniach tych w procesie spalania powstaje gaz drzewny. Charakteryzuje je bardzo wysoka sprawność, która wynosi około 90%, pod warunkiem że będziemy w nich palić drewnem o wilgotności nie przekraczającej 20%.

 

Doradca Dział Instalacje

Dział Instalacje

Powiązane artykuły

Dlaczego warto wymienić piec węglowy?

Dlaczego warto wymienić piec węglowy?
Używanie pieca zasilanego węglem jest nie tylko uciążliwe, ale także niekorzystnie wpływa na środowisko. Między innymi z tych powodów warto wymienić d...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena i komentarz dla:

Kotły na paliwa stałe