Produkty

Kozieradka - uprawa i zastosowanie

Kozieradka - uprawa i zastosowanie

Kozieradka to roślina wywodząca się z rodziny bobowatych. Znana może być także jako greckie siano, fenegryka lub boża trawka. Uprawiana jest na całym świecie, ale szczególnie znana jest w Azji oraz Europie Wschodniej.

zastosowanie kozieradkiKozieradka - skąd taka nazwa rośliny? Bo jest ona ulubionym przysmakiem kóz.

Antidotum dosłownie na wszystko

Kozieradka ma bardzo szerokie zastosowanie. Pierwotnie już w starożytności używano jej do produkcji oleju kosmetycznego. Działała także bardzo dobrze na różnego rodzaju bóle, w tym także menstruacyjne. W Chinach upowszechniła się jako antidotum na ból brzucha i niestrawność. W późniejszych wiekach była używana przez zakon Benedyktynów, którzy z niej przyrządzali mikstury na przekrwione oczy oraz problemy skórne głowy.

Obecnie kozieradkę stosuje się w kuchni. Tutaj sprawdzają się zarówno suszone liście, jak i nasiona. Zwykle łączy się ją z przyprawami, czego owocem jest curry, garam masala oraz panch phoron. To z kozieradki najczęściej tworzy się maseczki kosmetyczne, które działają kojąco na skórę.

Jeśli zmieszamy ją z miodem, uzyskamy także specjalny środek wspomagający nasz organizm przed infekcjami.

Kozieradka z medycznego punktu widzenia obniża poziom glukozy we krwi, pobudza miogenezę, czyli rozwój tkanki mięśniowej oraz pobudza syntezę białek. Zapobiega marskości wątroby, przyśpiesza procesy detoksykacji (odtruwania) i eliminuje toksyny z ustroju. Przeciwdziała zastoju żółci i rozwojowi kamicy żółciowej.

Kozieradka powinna zainteresować osoby, które cierpią na długotrwałe osłabienie fizyczne oraz psychiczne, są wychudzone oraz mają zanik mięśni i choroby reumatyczne. Przetwory z kozieradki zalecane są przy impotencji oraz w okresie przekwitania (menopauzy).

Skąd takie właściwości rośliny? kozieradka uprawa

W kozieradce, a dokładniej mówiąc w jej nasionach, zawiera się ponad 40% śluzu polisacharydowego oraz znaczące ilości tłuszczów, białek, olejków eterycznych, flawonoidów, choliny, lecytyny oraz witamin PP, F i D. To właśnie śluz działa w dużej mierze przeciwzapalnie.

Podstawowe odmiany kozieradki

Kozieradka pospolita – koniczyna grecka, to roślina jednoroczna, dorasta zwykle do 60 cm wysokości, kwitnie od czerwca do lipca i jest uprawiana w wielu krajach.

Kozieradka błękitna – to roślina jednoroczna dorastająca do około 100 cm długości, posiada trójlistkowe liście i jasnoniebieskie kwiaty, w warunkach naturalnych rośnie w krajach śródziemnomorskich, w Polsce jest głównie uprawiana.

Doradca Dział Ogród

Dział Ogród

Powiązane artykuły

Co siać w sierpniu?

Co siać w sierpniu?
Sierpień to przede wszystkim okres zbiorów wysianych wiosną roślin oraz pierwszych prac porządkowych w ogrodzie. Okazuje się jednak, że w sierp...
Czytaj więcej

Co siać w lipcu?

Co siać w lipcu?
Większości z nas lipiec kojarzy się ze zbiorem plonów roślin zasianych na wiosnę. Jednak gdy na grządkach robi się trochę wolnego miejsca, wart...
Czytaj więcej

Co siać w czerwcu?

Co siać w czerwcu?
Czerwiec to miesiąc, który niewątpliwie zapowiada bliskie nadejście lata, a wraz z nim długo wyczekiwanych wakacji, kojarzonych z beztroską i b...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena i komentarz dla:

Kozieradka - uprawa i zastosowanie