Produkty

Kozieradka - uprawa i zastosowanie

Kozieradka - uprawa i zastosowanie

Kozieradka to roślina wywodząca się z rodziny bobowatych. Znana może być także jako greckie siano, fenegryka lub boża trawka. Uprawiana jest na całym świecie, ale szczególnie znana jest w Azji oraz Europie Wschodniej.

zastosowanie kozieradkiKozieradka - skąd taka nazwa rośliny? Bo jest ona ulubionym przysmakiem kóz.

Antidotum dosłownie na wszystko

Kozieradka ma bardzo szerokie zastosowanie. Pierwotnie już w starożytności używano jej do produkcji oleju kosmetycznego. Działała także bardzo dobrze na różnego rodzaju bóle, w tym także menstruacyjne. W Chinach upowszechniła się jako antidotum na ból brzucha i niestrawność. W późniejszych wiekach była używana przez zakon Benedyktynów, którzy z niej przyrządzali mikstury na przekrwione oczy oraz problemy skórne głowy.

Obecnie kozieradkę stosuje się w kuchni. Tutaj sprawdzają się zarówno suszone liście, jak i nasiona. Zwykle łączy się ją z przyprawami, czego owocem jest curry, garam masala oraz panch phoron. To z kozieradki najczęściej tworzy się maseczki kosmetyczne, które działają kojąco na skórę.

Jeśli zmieszamy ją z miodem, uzyskamy także specjalny środek wspomagający nasz organizm przed infekcjami.

Kozieradka z medycznego punktu widzenia obniża poziom glukozy we krwi, pobudza miogenezę, czyli rozwój tkanki mięśniowej oraz pobudza syntezę białek. Zapobiega marskości wątroby, przyśpiesza procesy detoksykacji (odtruwania) i eliminuje toksyny z ustroju. Przeciwdziała zastoju żółci i rozwojowi kamicy żółciowej.

Kozieradka powinna zainteresować osoby, które cierpią na długotrwałe osłabienie fizyczne oraz psychiczne, są wychudzone oraz mają zanik mięśni i choroby reumatyczne. Przetwory z kozieradki zalecane są przy impotencji oraz w okresie przekwitania (menopauzy).

Skąd takie właściwości rośliny? kozieradka uprawa

W kozieradce, a dokładniej mówiąc w jej nasionach, zawiera się ponad 40% śluzu polisacharydowego oraz znaczące ilości tłuszczów, białek, olejków eterycznych, flawonoidów, choliny, lecytyny oraz witamin PP, F i D. To właśnie śluz działa w dużej mierze przeciwzapalnie.

Podstawowe odmiany kozieradki

Kozieradka pospolita – koniczyna grecka, to roślina jednoroczna, dorasta zwykle do 60 cm wysokości, kwitnie od czerwca do lipca i jest uprawiana w wielu krajach.

Kozieradka błękitna – to roślina jednoroczna dorastająca do około 100 cm długości, posiada trójlistkowe liście i jasnoniebieskie kwiaty, w warunkach naturalnych rośnie w krajach śródziemnomorskich, w Polsce jest głównie uprawiana.

Doradca Dział Ogród

Dział Ogród

Powiązane artykuły

Jak zapobiegać suszy? Podpowiadamy, co możesz zrobić, by pomóc naturze

Jak zapobiegać suszy? Podpowiadamy, co możesz zrobić, by pomóc naturze
Zasoby wodne naszego kraju i świata nie są nieograniczone, o czym jako społeczeństwo boleśnie przekonujemy się w ostatnich latach. Niestety dalsze pro...
Czytaj więcej

Maj w ogrodzie

Maj w ogrodzie
Maj to jeden z bardziej ekscytujących miesięcy w ogrodzie. Przynosi ze sobą mnóstwo nowych kwiatów, a za każdym razem, gdy wyjdziesz na ...
Czytaj więcej

Kwiecień w ogrodzie

Kwiecień w ogrodzie
Wreszcie nadeszły dłuższe dni! W przypadku przyjemnego, słonecznego dnia można poczuć, że lato jest tuż za rogiem. Niemniej jednak istnieje ryzyko poj...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena i komentarz dla:

Kozieradka - uprawa i zastosowanie