Produkty

Laurencja

Łac. Laurentia

Laurencja

Laurencja lub izotoma, z łac. Laurentia, to bylina zielna, którą w stanie naturalnym można spotkać w południowo-wschodniej Australii. Przynależy do rodziny dzwonkowatych. W Polsce jest uprawiana jako roślina roczna. Jej sok ma działanie podrażniające. Laurencja posiada wiele drobnych oraz rozgałęziających się pędów, które są pokryte listkami, co nadaje jej kolisty pokrój.  

Bylina nie osiąga więcej niż 30 cm. Liście wyróżniają się delikatnością, posiadają także ząbkowane klapki. Na końcach pędów wyrastają drobne, zazwyczaj białe oraz gwiazdkowate kwiaty, wydzielające ładną woń. Kwiatostany przeważnie są białe, jednak zdarzają się gatunki o różowych oraz niebieskich płatkach. Zdobią one roślinę od początku lata po wczesną jesień. Zdarza się, że kwiatostany utrzymują się nawet w październiku.

Laurentia – jak ją uprawiać? Uznawana za niezwykle urokliwą roślina jest łatwa w uprawie. Ładnie prezentuje się w wiszącym pojemniku, ale także można ją zasadzić do skrzynek balkonowych lub umieścić w ogrodowej rabacie. Będzie dobrze czuła się w oranżerii lub szklarni. Roślina lubi stanowiska nasłonecznione, jednak stroni od wilgoci. Podlewa się ją dopiero w momencie, gdy podłoże zacznie przysychać. Nie jest wybredna, dlatego będzie się dobrze rozwijała na prawie każdej glebie ogrodniczej, która jest przepuszczalna.

Okazy doniczkowe można wysadzić do gruntu lub przenieść na taras lub balkon po majowych przymrozkach. Należy wtedy pamiętać o jej obowiązkowym nawożeniu w okresie wiosennym. Warto zastosować wtedy własnoręcznie przygotowany nawóz, na który składa się kompost wymieszany z podłożem oraz nawozami mineralnymi. Przekwitłe kwiaty można usunąć. Laurencja nie jest atakowana przez szkodniki.

Jak rozmnaża się roślinę? W mnożarce lub pomieszczeniu o 18-20°C wysiewa się nasiona w połowie zimy. Laurencje powstałe z tych nasion zakwitną dopiero wczesnym latem. Wysiew nasion wczesną jesienią sprawi, że okazy będą kwitły późną wiosną. Czasami ukorzenia się półzdrewniałe sadzonki pędowe, które po zimowaniu wydają kwiaty w późnych miesiącach wiosennych.