Lewizja – niebanalna ozdoba skalniaków

Lewizja jest rośliną niebywale odporną na trudne warunki atmosferyczne i ma minimalne potrzeby co do jakości gleby i miejsca odpowiedniego do wzrostu. Z tego względu jest często widziana na skalnych, żywych dekoracjach w naszych ogrodach. Co zapewnia jej taką żywotność, której inne okazy flory mogą tylko pozazdrościć?

Lewizja – niebanalna ozdoba skalniaków

Lewizja przybyła do nas z kontynentu północnoamerykańskiego i jest z nim związana również z powodu swojej nazwy, która pochodzi od żyjącego na przełomie wieków XVIII i XIX podróżnika Meriwethera Lewisa. Wraz z innym śmiałkiem – Williamem Clarkiem przedsięwziął ekspedycję, która w górę rzeki Missouri i dalej poprzez tereny indiańskich plemion, dotarła aż na zachodni kraniec Ameryki, nad Pacyfik. Ślad tego zdarzenia przetrwał w nazewnictwie roślin nie tylko z powodu lewizji, ale także klarkii, która upamiętnia drugiego z odkrywców.

Na charakterystykę lewizji składa się nie tylko uroda kwiatów, ale przede wszystkim – niebywała siła przeżycia, która potrafiła sprawić, by zasadzona do ziemi, zasuszona wcześniej roślina wzięta z zielnika wypuściła nowe pędy. Nic dziwnego zatem, że doskonale daje sobie radę w trudnych warunkach, w jakich rośnie w naturalnym dla siebie środowisku – na rumowiskach skalnych, stromych stokach i skałach. Do życia potrzebuje wtedy minimalnej ilości ziemi i wody, a trudne warunki zimowe i letnie pomaga jej przetrwać łodyga i grube, mięsiste liście.

Lewizja – niebanalna ozdoba skalniaków

 

Oczywiście w naszym ogrodzie możemy zgotować lewizji bardziej gościnne warunki do wzrostu, niż te, które towarzyszą jej w rodzimym kraju. Przez to, że lubi towarzystwo kamieni i skał, zdobić może z powodzeniem skalniaki, zwłaszcza ich górną część, usytuowaną od północnej strony – w ten sposób będzie osłonięta przed palącymi promieniami słońca. Powinniśmy wówczas uniemożliwić opadającej, deszczowej wodzie gromadzenie się w jej pobliżu, co mogłoby doprowadzić do gnicia korzeni. Jeśli nasz teren zielony nie dysponuje ozdobą w formie skalnego ogrodu, dobre warunki do wzrostu dla lewizji znajdziemy na niewielkich murkach, jak również w pobliżu większych roślin, które dają cień – tu jednak sadzimy tę niewielką roślinę od południowej strony.

Sadząc roślinę, dobrze będzie obsypać ją niewielkimi kamykami lub żwirkiem, a sama gleba (piaszczysta lub gliniasta) powinna być luźno ubita i pozbawiona wapnia – o odczynie lekko kwaśnym. Z tej racji, że lewizja jest mrozoodporna, na zimę wystarczy jej tylko nakrycie w formie daszka, tak aby nie stała się częścią zlodowaciałej bryły śniegu. Dzięki tej osłonce dodatkowo uchronimy lewizję przed zbyt intensywnymi promieniami słońca. Spośród gatunków, które mogą udekorować nasz ogród kwiatkami o pięknych barwach, zainteresować nas może między innymi lewizja Tweedy`ego, lewizja sina, lewizja drobna i najpopularniejsza z nich – lewizja liścieniowa trwała.