Produkty

Lewizja – niebanalna ozdoba skalniaków

Lewizja – niebanalna ozdoba skalniaków

Lewizja jest rośliną niebywale odporną na trudne warunki atmosferyczne i ma minimalne potrzeby co do jakości gleby i miejsca odpowiedniego do wzrostu. Z tego względu jest często widziana na skalnych, żywych dekoracjach w naszych ogrodach. Co zapewnia jej taką żywotność, której inne okazy flory mogą tylko pozazdrościć?

Lewizja przybyła do nas z kontynentu północnoamerykańskiego i jest z nim związana również z powodu swojej nazwy, która pochodzi od żyjącego na przełomie wieków XVIII i XIX podróżnika Meriwethera Lewisa. Wraz z innym śmiałkiem – Williamem Clarkiem przedsięwziął ekspedycję, która w górę rzeki Missouri i dalej poprzez tereny indiańskich Lewizjaplemion, dotarła aż na zachodni kraniec Ameryki, nad Pacyfik. Ślad tego zdarzenia przetrwał w nazewnictwie roślin nie tylko z powodu lewizji, ale także klarkii, która upamiętnia drugiego z odkrywców.

Na charakterystykę lewizji składa się nie tylko uroda kwiatów, ale przede wszystkim – niebywała siła przeżycia, która potrafiła sprawić, by zasadzona do ziemi, zasuszona wcześniej roślina wzięta z zielnika wypuściła nowe pędy. Nic dziwnego zatem, że doskonale daje sobie radę w trudnych warunkach, w jakich rośnie w naturalnym dla siebie środowisku – na rumowiskach skalnych, stromych stokach i skałach. Do życia potrzebuje wtedy minimalnej ilości ziemi i wody, a trudne warunki zimowe i letnie pomaga jej przetrwać łodyga i grube, mięsiste liście.

Oczywiście w naszym ogrodzie możemy zgotować lewizji bardziej gościnne warunki do wzrostu, niż te, które towarzyszą jej w rodzimym kraju. Przez to, że lubi towarzystwo kamieni i skał, zdobić może z powodzeniem skalniaki, zwłaszcza ich górną część, usytuowaną od północnej strony – w ten sposób będzie osłonięta przed palącymi promieniami słońca. Powinniśmy wówczas uniemożliwić opadającej, deszczowej wodzie gromadzenie się w jej pobliżu, co mogłoby doprowadzić do gnicia korzeni. Jeśli nasz Donica ogrodowateren zielony nie dysponuje ozdobą w formie skalnego ogrodu, dobre warunki do wzrostu dla lewizji znajdziemy na niewielkich murkach, jak również w pobliżu większych roślin, które dają cień – tu jednak sadzimy tę niewielką roślinę od południowej strony.

Sadząc roślinę, dobrze będzie obsypać ją niewielkimi kamykami lub żwirkiem, a sama gleba (piaszczysta lub gliniasta) powinna być luźno ubita i pozbawiona wapnia – o odczynie lekko kwaśnym. Z tej racji, że lewizja jest mrozoodporna, na zimę wystarczy jej tylko nakrycie w formie daszka, tak aby nie stała się częścią zlodowaciałej bryły śniegu. Dzięki tej osłonce dodatkowo uchronimy lewizję przed zbyt intensywnymi promieniami słońca. Spośród gatunków, które mogą udekorować nasz ogród kwiatkami o pięknych barwach, zainteresować nas może między innymi lewizja Tweedy`ego, lewizja sina, lewizja drobna i najpopularniejsza z nich – lewizja liścieniowa trwała.

Doradca Dział Ogród

Dział Ogród

Powiązane artykuły

Pierwsze wiosenne kwiaty – które warto hodować?

Pierwsze wiosenne kwiaty – które warto hodować?
Jakie kwiaty warto zasadzić w ogrodzie, by cieszyć się ich rozkwitem w pierwszych dniach wiosny? Oto rośliny, które przebiją się nawet przez śn...
Czytaj więcej

Wszystko o jesiennym sadzeniu kwiatów cebulowych

Wszystko o jesiennym sadzeniu kwiatów cebulowych
Wiele kwiatów kwitnących wczesną wiosną to rośliny cebulowe. Aby tuż po zimie mogły zachwycić nas swoją urodą, musimy umieścić ich cebulki w ziemi już...
Czytaj więcej

Rośliny kwitnące jesienią – przegląd

Rośliny kwitnące jesienią – przegląd
Jesień to okres, kiedy w ogrodzie wszystko zamiera, a kolorowe są jedynie niektóre liście – tak uważa wielu z nas, choć twierdzenie to nie jest zgodne...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena
1 komentarz
16.09.2016
Ale super ta lewizja! Właśnie sobie trochę projektuję skalniak, żeby w przyszłym roku z nim ruszyć. Na pewno ta roślina znajdzie na nim swoje miejsce.

Ocena i komentarz dla:

Lewizja – niebanalna ozdoba skalniaków