Uprawa skrętnika w doniczce

Skrętnik, czyli Streptocarpus pochodzi z Afryki. Posiada urodziwe, duże kwiaty w kształcie lejków, które występują w różnych barwach – białej, niebieskiej i fioletowej, a czasem różowej i czerwonej. Kwiatostany przypominają wyglądem storczyki, przy czym uprawa skrętnika jest o wiele łatwiejsza. Jak najlepiej zadbać o ten kwiat, aby cieszył oko?

Uprawa skrętnika w doniczce

Skrętnik świetnie nadaje się do domowej uprawy w doniczce przez cały rok, a w ciepłe miesiące może również ozdabiać nasze balkony i tarasy. Ta roślina lubi półcień, więc najlepszym dla niej miejscem we wnętrzu jest parapet okna umieszczonego na wschodniej, a nawet północnej ścianie. W mocniej nasłonecznionych pomieszczeniach lepiej wybierać miejsce w głębi, aby ostre światło nie padało bezpośrednio na roślinę. Promienie słoneczne mogą wpłynąć na blakniecie liści, a nawet ich poparzenia, czego staramy się unikać. Skrętniki źle znoszą również przeciągi, więc należy zwrócić uwagę, czy w wybranym miejscu nie zdarzają się gwałtowne podmuchy powietrza.

Dobrym miejscem do hodowli skrętnika jest łazienka, ponieważ kwiat ten lubi wysoką wilgotność powietrza. Roślina lubi dużo pić, więc latem podlewamy ją dwa, a nawet trzy razy w tygodniu; zimą wystarczy raz na tydzień. Jednocześnie woda nie powinna zalegać w doniczce, bo łatwo w ten sposób o gnicie szyjki korzeniowej. Podczas upałów możemy skrętnika delikatnie zraszać, rozpylając na niego trochę wody z rozpylacza. Latem warto dokarmić roślinę, dodając do wody raz na tydzień lub dwa trochę nawozu o dużej zawartości azotu. Podczas podlewania nie należy lać wody na kwiatostany – lepiej skierować strumień do podstawki.

Okresem dobrym dla przesadzania i rozmnażania skrętnika jest przedwiośnie. Roślinę należy również przesadzić w momencie, gdy zauważymy, że korzenie całkowicie wypełniają doniczkę. Wybieramy nową, większą doniczkę, o wielkości mniej więcej 1/3 wysokości rośliny. Takie naczynie wystarczy do rozwoju kwiatu i wygląda proporcjonalnie. Skrętnik ma płytki system korzeniowy, więc dobrze wybrać płaskie naczynie lub misę. Do doniczki sypiemy ziemię przeznaczoną do hodowli kwiatów – może być lekko zmieszana z torfem, ponieważ skrętniki lubią kwaśne podłoże. Możemy ustawić doniczkę na podstawce wypełnionej kamykami. Do niej będziemy wlewać wodę, która zapewni roślinie odpowiednią wilgotność, nie powodując przy tym gnicia szyjki korzeniowej.

 

Uprawa skrętnika w doniczce

Podczas przesadzania skrętnika, możemy również spróbować go rozmnożyć. Jeśli po wyjęciu ze starej doniczki odkryjemy drugą bulwę, to oddzielmy ją i zasadźmy osobno. Rozmnażanie możemy również wykonać inną metodą. Po kwitnieniu ucinamy liść z ogonkiem, który nacinamy wzdłuż nerwu głównego i umieszczamy przeciętą częścią w wilgotnym piasku. Za około dwa miesiące pojawią się młode roślinki, które należy za jakiś czas przesadzić. Możliwe, że w ciągu pierwszego roku zaczną kwitnąć.

Skrętnika należy obserwować, by sprawdzać, jak reaguje na zapewnione mu warunki. Jeśli liście bledną lub, co gorsza, pojawiają się na nich białe plamy, prawdopodobnie oznacza to, że roślina stoi w zbyt nasłonecznionym miejscu. Zwracajmy również uwagę na odpowiednie nawodnienie – nie podlewajmy jej, jeśli górna warstwa ziemi jest nadal wilgotna. Przesadźmy skrętnika do większego naczynia, jeśli korzenie wypełniają całą doniczkę. Za dobrą opiekę skrętnik odwdzięczy się pięknymi kwiatami i długim okresem kwitnienia.