Lipiec w ogrodzie

Lipiec to szczytowy okres kwitnięcia kwiatów w większości ogrodów, które stają się wtedy pełne letnich barw. Rośliny w skrzynkach i koszach wiszących kwitną w zawrotnym tempie, nawet niektóre uprawiane w domu owoce i warzywa mogą być już gotowe do zbioru.

Wskazówki i porady dotyczące pielęgnacji ogrodu w lipcu

W przypadku wzrostu temperatury nie wolno zapominać o niewielkich pracach pielęgnacyjnych, które umożliwią utrzymanie ogrodu w możliwie jak najlepszym stanie. Oczyść rośliny poprzez regularne odcinanie zwiędniętych kwiatów i upewnij się, że są odpowiednio podlewane, zwłaszcza podczas suszy. Usuwanie zwiędniętych kwiatów sprawia, że rośliny wyglądają świeżo i żywo, a regularne podlewanie zapewnia, że świetnie się prezentują podczas letnich upałów. Oto pomocna lista prac do wykonania w ogrodzie w tym miesiącu.

Kluczowe zadanie do wykonania w lipcu: przygotowanie ogrodu na wakacje

Nie pozwól, aby Twoja ciężka praca poszła na marne, gdy wyjedziesz na urlop na kilka tygodni — zwłaszcza jeśli prognozy zwiastują wysokie temperatury i suszę. Przed wyjazdem odpowiednio przygotuj ogród, kosząc trawę i pozbywając się chwastów z grządek. Odetnij zwiędnięte kwiaty z roślin rabatowych, bylin i róż, zbierz owoce i warzywa oraz zadbaj o rośliny w szklarni, dodając nawóz i odżywki. Zanim wyjedziesz na urlop, obficie podlej wszystkie rośliny. Jeśli jest to możliwe, poproś kogoś o podlewanie ogrodu w czasie Twojej nieobecności. Jeśli nikt nie jest w stanie Ci pomóc, odpowiednio ustaw automatyczny system nawadniania. Opracowaliśmy poradnik, dzięki któremu oszczędnie podlejesz swój ogród. Jeśli nie możesz skorzystać z żadnej z tych dwóch opcji, przed wyjazdem przenieś doniczki i pojemniki do chłodnego, zacienionego miejsca i umieść je na podkładkach, aby rośliny miały dostęp do wody.

Lipiec w ogrodzie

Obrywanie

Obrywanie zwiędłych kwiatów wspomaga wzrost roślin przed spadkiem temperatury. Rośliny zachowają nie tylko lepszy wygląd, lecz również skupią się na wydawaniu dodatkowych kwiatów na rzecz wytwarzania nasion. W zależności od rodzaju roślin, z których usuwasz zwiędłe kwiaty, możesz skorzystać z ostrego sekatora lub po prostu zerwać opadające główki kwiatowe. Rozpocznij odcinanie nad pierwszą grupą zdrowych liści, poniżej zwiędłych kwiatów. Jeśli rośliny mają dużo drobnych kwiatów, odczekaj na ich przekwitnięcie, a następnie odetnij około 1/3 długości całej rośliny. W ten sposób stracisz kilka kwiatów, lecz zyskasz mnóstwo nowych, które będzie można ponownie przyciąć w późniejszym okresie lata.

Zobacz też: Fontanna w ogrodzie

Ogólne zadania do wykonania w ogrodzie

Pielęgnacja ogrodu w lipcu może wiązać się z koniecznością częstszego śledzenia prognozy pogody. Musisz podlewać rośliny w mniejszych doniczkach i koszach, a kwietniki mogą potrzebować wody dwa razy dzienne, w szczególności podczas suszy. Zalecamy podlewanie gleby wokół roślin wieczorem, gdy jest chłodniej. Dzięki temu rośliny mają więcej czasu na absorbowanie wody. Rośliny - zwłaszcza owoce i warzywa - potrzebują odżywienia. Stale dodawaj odpowiedniego nawozu i ściółkuj glebę.

Na początku lipca możesz rozpocząć wysiew roślin rabatowych kwitnących na wiosnę, takich jak pszonaki i niezapominajki. Możesz również posadzić rośliny dwuletnie, takie jak naparstnice i malwy. Zaczną rozwijać swoje korzenie i łodygi, dzięki czemu Twój ogród wypełni się kolorami w przyszłym roku.

Oczyść klomby, rabaty, kosze wiszące i skrzynki. Może to obejmować podcinanie i obrywanie zwiędłych kwiatów z kwitnących roślin, aby zachęcić świeże kwiaty do wzrostu przed końcem lata. Jeśli sadzisz rośliny pnące, musisz je odpowiednio zabezpieczyć. Będą szybko rosły i wymagały podparcia, aby się nie połamały.

Pamiętaj również o zabezpieczeniu roślin przed chwastami i szkodnikami. Jeśli masz oczko wodne, musisz usunąć z niego algi, glony nitkowate i inne zanieczyszczenia, a także dolać do niego wody.

Pod przykryciem

Rośliny szklarniowe będą wymagały częstszego nawożenia i podlewania. Temperatura jest teraz wyższa, co powoduje rozrost korzeni. Jeśli masz do zbioru letnie plony ze szklarni, rób to regularnie. Jeśli szklarnia nie została zacieniona w poprzednim miesiącu, musisz pamiętać o wentylacji poprzez pozostawienie otwartych okien i drzwi w ciągu dnia w celu zagwarantowania lepszego przepływu powietrza.

Przeczytaj także: Jak rozpalić grilla? Kilka skutecznych sposobów

Lipiec w ogrodzie

Żywopłot i pnącza

Rośliny wzrastają wraz z pojawieniem się dużej ilości promieni słonecznych. Oznacza to, że konieczne będzie przycinanie i pielęgnacja roślin ogrodowych, w tym żywopłotów lub pnączy. Jeśli to cis lub wawrzyn stanowi Twój płot, nadszedł czas na pierwsze i ostatnie strzyżenie w tym roku. Jeśli jednak hodujesz żywopłot z cyprysowca Leylanda (zwanego również leylandii), może to być już trzeci raz, gdy sięgasz po nożyce.

Podetnij ligustr i inne szybko rosnące żywopłoty, a także podwiąż pnącza i rośliny płożące, ponieważ potrzebują one podparcia podczas wzrostu.

Jeśli w Twoim ogrodzie znajdują się krzewy kwitnące w czerwcu, takie jak jaśminowiec i wajgelia, przytnij je zaraz po wypuszczeniu kwiatów. Wisterię należy przyciąć sekatorem. Upewnij się, że odetniesz boczne pędy, aby uzyskać preferowany kształt rośliny w przyszłym roku.

Tarasy i skrzynki

Wszelkie rośliny, które znajdują się na tarasie lub rosną w skrzynkach, muszą otrzymać odpowiednią dawkę nawozu. Regularnie usuwaj z nich zwiędłe kwiaty przez cały miesiąc. Podlewaj rośliny codziennie. Jeśli rośliny znajdują się w małych pojemnikach, podlewaj je dwa razy dziennie, gdy tylko zauważysz, że obsychają.

Własne uprawy: warzywa i zioła

Ogródek warzywny będzie potrzebował nieco pielęgnacji, dlatego regularnie wzbogacaj glebę nawozem organicznym. Możesz również wysiać poniższe warzywa:

  • marchew

  • wczesny groszek

  • rzepa

  • sałata

  • rzodkiewka

  • szpinak

  • kapusta wczesna

Jeśli uprawiasz pomidory, zrywaj je przy samej szypułce. Wstrzymuje to wzrost łodyg i sprawia, że pozostałe owoce zaczną nabrzmiewać i dojrzewać, dzięki czemu nie zostaniesz z mnóstwem zielonych pomidorów na koniec sezonu.

Upewnij się, że zbierzesz wszystkie warzywa, gdy dojrzeją. Jednakże nie zbieraj roślin korzeniowych, aż do momentu, w którym zechcesz je spożyć. Regularnie zbieraj cukinie, aby nie rosły zbyt duże. Jeśli hodujesz zioła w ogrodzie, możesz je ściąć i zamrozić, aby ozdobić i przyprawić nimi posiłki w każdej chwili. Pamiętaj, że warzywa powinny być odpowiednio nawodnione w trakcie suszy.

Własne uprawy: owoce

W tym miesiącu można w pełni wykorzystać truskawki, maliny, czerwone porzeczki, białe porzeczki, wiśnie i rabarbar. Oczyść rabaty truskawkowe i zbierz maliny, czerwone porzeczki oraz agrest.

Lipiec w ogrodzie

Przyroda i dzikie zwierzęta

W przypadku wzrostu temperatury, a zwłaszcza w okresie suszy, weź pod uwagę potrzeby dzikich zwierząt odwiedzających Twój ogród. Walka o pożywienie wśród ptaków przybierze na sile, ponieważ podloty właśnie opuściły gniazda. Upewnij się, że karmnik dla ptaków jest pełny - zainwestuj w taki model, który odstraszy wiewiórki i inne zwierzęta. Sprawdź, czy poidełko dla ptaków jest czyste i pełne świeżej wody.

Jeśli masz oczko wodne w swoim ogrodzie, w tym miesiącu pojawią się w nim młode żaby i ropuchy. Aby zapewnić im schronienie i kryjówkę przed drapieżnikami, zasadź rośliny liściaste wokół oczka wodnego.

Utwórz niewielką szczelinę u dołu ogrodzenia, aby żaby i jeże mogły przedostawać się z ogrodu do ogrodu. Nie musi to być duży otwór, może być on ukryty za krzewem, pnączem lub kolorowymi kwiatami w celu odwrócenia uwagi.