Produkty

Ogród podlany, ale oszczędnie - systemy nawadniające

Ogród podlany, ale oszczędnie - systemy nawadniające

Poza sezonem zimowym w naszym kapryśnym klimacie okresy suszy mogą wystąpić zarówno wiosną, jak i latem czy jesienią. Wtedy podlewanie ogrodu jest codzienną koniecznością.

system nawadniający ogródPodlewać należy rano lub wczesnym wieczorem. W ciągu dnia ostre słońce szybko wysuszy wodę zanim zdąży ona wsiąknąć w glebę. Jednocześnie szybko parująca woda i szok termiczny dla liści roślin spowoduje ich poparzenie, w efekcie rośliny zbrązowieją. Podlewanie nie może być zbyt krótkie bo woda nie dotrze wtedy głębiej. Jeśli notorycznie będziemy podlewać ogród zbyt krótko, system korzeniowy przystosuje się wytwarzając płytki system korzeniowy. Wtedy korzenie nie dotrą do głębszych poziomów gleby gdzie jest więcej składników mineralnych i odżywczych. W efekcie rośliny będą słabe. W związku z powyższym efektywne podlewanie to obfite nawadnianie raz na kilka dni-z wyjątkiem długotrwałej suszy.

Ręczne podlewanie może być przyjemnością pod warunkiem zaopatrzenia się w niezbędne urządzenia ogrodnicze. Szybkozłącze uprości montaż węża ogrodowego do kranu a nyple umożliwią połączenie kliku odcinków węża. Reparator połączy i naprawi uszkodzony odcinek węża. Stojak lub wózek na wąż ogrodowy ułatwi przechowywanie węży. Pistolety zraszające umożliwią regulację intensywności strumienia wody a lance dotarcie z woda do roślin umieszczonych wyżej lub w głębi rabaty. Zraszacze ogrodowe wyręczają nas częściowo w podlewaniu bo ustawione na trawniku lub rabacie kwiatowej pracują przez pożądany czas. Na rynku dostępne są zraszacze statyczne, obrotowe, wahadłowe, pulsacyjne lub wielofunkcyjne.

Kropelkowy system nawadniania jest potrzebny w ogrodach, gdzie rosną rośliny wymagające wilgotnego podłożazraszacz np. różaneczniki i pomidory. W sąsiedztwie takich roślin umiejscawia się węże z tzw. dozownikami (otworkami) bezpośrednio na ziemi albo pod podłożem. Podziemne węże zrobione są ze specjalnego materiału uniemożliwiającego przenikanie do wnętrza węża korzeni roślin. Zakopujemy je około 5 cm pod powierzchnią, a na wierzch sypiemy piasek, który ułatwia wypływanie z dozowników wody lub przysypujemy węże korą. Jeśli nie chcemy jednak przekopywać ogrodu, węże nawadniające kładziemy spiralnie na klombach nie bliżej niż 40 cm jeden od drugiego. Aby zapobiec przemieszczaniu się węża mocujemy go do podłoża plastikowymi kołkami. Programator pozwalający włączyć wodę o określonej porze dnia na ustawiony czas instalujemy pomiędzy kranem a wężem.

System nawadniania ze zraszaczami odciąża wielbicieli pięknego ogrodu od obowiązku ręcznego podlewania i pozwala zaoszczędzić czas. Poza tym ogród jest podlany nawet kiedy jesteśmy poza domem. Jednocześnie jest to sposób oszczędny bo włącza się wtedy kiedy jest taka potrzeba-czujnik deszczu lub wilgotności gleby kontroluje prace zraszaczy. Instalacja systemu nawadniania ze zraszaczami to system rur doprowadzających wodę umieszczonych pod powierzchnią ogrodu oraz zraszaczy i elektrozaworów. Całością kieruje elektroniczny sterownik zamontowany wewnątrz budynku lub na zewnątrz (obudowany puszką). Na sterowniku programujemy godziny i dni podlewania. Współpracuje on z podłączonym czujnikiem deszczu lub wilgotności podłoża. Kiedy trawnik jest podlany deszczem, system nie pracuje. Zraszacze umieszcza się w takich miejscach, aby woda dotarła do wszystkich miejsc w ogrodzie ale, żeby nie obejmowały swoim zasięgiem i tym samym nie zalewały ścian domu, tarasu, altany i dziecięcej piaskownicy. Jeśli teren ogrodu jest pagórkowaty, trzeba dobrać zraszacze o z głowicami o dużym zasięgu i wysokości strumienia. Zazwyczaj zraszacze mają formę małych głowic, które tylko na czas nawadniania wysuwają się ponad powierzchnię trawnika a kiedy są nieaktywne – są schowane pod ziemią.

Data publikacji 20-04-2022
Doradca Dział Ogród

Dział Ogród

Powiązane artykuły

Podlewanie ogrodu – najczęstsze błędy

Podlewanie ogrodu – najczęstsze błędy
Rośliny ogrodowe do prawidłowego rozwoju wymagają wielu zabiegów pielęgnacyjnych, w tym regularnego podlewania, jednak prawidłowe dostarczanie roślino...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena
1 komentarz
28.02.2016
Ja zbieram deszczówkę i mam dobrą pompę od dwóch lat i widzę duże efekty. Byc może jak bym w taki system nawadniania jeszcze zainwestował, to by było jeszcze lepiej.

Ocena i komentarz dla:

Ogród podlany, ale oszczędnie - systemy nawadniające