Lubczyk – uprawa i pielęgnacja. Kiedy i jak siać lubczyk?

Lubczyk to roślina o szerokim spektrum działania. Jako zioło lecznicze i przyprawa znany jest od wieków. Ma opinię naturalnego afrodyzjaku, a nawet rośliny o właściwościach magicznych. Warto go uprawiać ze względu na dobroczynne działanie, ale również wygląd – jego głęboki, zielony kolor jest idealnym tłem dla gatunków ozdobnych. Jak, gdzie i kiedy sadzić lubczyk? Wskazówki znajdziesz w tym artykule.

Lubczyk – uprawa i pielęgnacja. Kiedy i jak siać lubczyk?

Lubczyk – uprawa, właściwości i zastosowanie

Lubczyk ogrodowy (Levisticum officinale) to bylina z rodziny selerowatych, której liście przypominają seler. Pochodzi z Bliskiego Wschodu, a w Europie został spopularyzowany w średniowieczu przez benedyktynów. Prezentuje się bardzo dekoracyjnie. Uwagę zwraca jego wysokość, która dochodzi aż do 2 metrów, a także wyrazisty kształt, wyglądający z oddali jak postrzępione liście. Ułożony w baldachy kwiatostan nie jest już tak ozdobny, dlatego też to intensywnie zielony kolor rośliny odgrywa istotną rolę w aranżacji ogrodu.

Lubczyk charakteryzuje się intensywnym aromatem oraz walorami prozdrowotnymi dzięki zawartości cennych olejków eterycznych, kumaryny, fitosteroli i kwasów organicznych. Roślina działa moczopędnie, wykrztuśnie i wiatropędnie. Ponadto pomaga łagodzić stany zapalne i bóle menstruacyjne, wspomaga trawienie i pracę układu pokarmowego. 

W medycynie naturalnej lubczyk był też stosowany w miksturach miłosnych i wspomagających płodność. Jego spożycie miało za zadanie wywołać uczucia i pragnienia miłosne. Dlatego też liśćmi ziela często dekorowano suknie ślubne panien młodych.

Liście i korzenie lubczyka znajdują też szerokie zastosowanie w kuchni. Przyprawa pogłębia smak sałatek, owoców morza, ryb oraz dań warzywnych. Nadaje się nawet do wypieku domowego pieczywa oraz do produkcji staropolskiej nalewki ziołowej – kordiału. W kosmetologii lubczyk jest natomiast wykorzystywany jako dodatek do aromatycznych kąpieli bądź składnik perfum.

Przeczytaj także: Ogród przyjazny pszczołom – sadzimy rośliny miododajne

Lubczyk – gdzie sadzić i jak prawidłowo uprawiać?

Wiesz już, jak wiele zalet posiada lubczyk. Uprawa rośliny jest prosta, co pozwoli Ci cieszyć się właściwościami tego cennego zioła na co dzień. 

Stanowisko do uprawy lubczyku

Uprawę rozpocznij od wyboru odpowiedniego miejsca do zasadzenia. Lubczyk preferuje miejsca jasne i ciepłe. Więcej słońca wiąże się jednak z większym zapotrzebowaniem na wodę. Jeśli więc nie chcesz zbyt często sięgać po konewkę lub wąż ogrodowy, wybierz miejsce ukryte w półcieniu. Pamiętaj też, że zapach lubczyku jest bardzo intensywny, co sprawia, że może być przejęty przez owoce rosnące w sąsiedztwie, zwłaszcza te jagodowe.

Podłoże dla lubczyku

Lubczyk wymaga dużej ilości składników odżywczych. Posadź go zatem w żyznej glebie, najlepiej dobrze przepuszczalnym podłożu próchnicznym o pH między 6 i 7.  Do tego zadania świetnie sprawdzi się świeża ziemia ogrodowa wzbogacona kompostem.

Kiedy sadzić lubczyk?

Lubczyk można siać w dwóch terminach: w sierpniu albo na przełomie marca i kwietnia. Specjaliści zalecają jednak sadzenie rośliny w sierpniu. Nasiona zazwyczaj lepiej wtedy kiełkują, są mocniejsze i nie trzeba ich często podlewać. Z siewu sierpniowego lubczyk wschodzi w kwietniu następnego roku, a z zasadzenia wiosennego – po ok. 20 dniach.

Głębokość siewu i rozstaw nasion

Uprawa lubczyku na polu albo w ogrodzie wymaga zasiania nasion w rzędach co 35-40 cm na rozsadniku. Roślinę sieje się na głębokość 1-1,5 cm. Kiedy siewki mają po 3-4 liście, należy je przesadzić w stałe miejsce. Jamka musi być o 1/3 większa od bryły korzeniowej, a same korzenie powinny być w całości ukryte w ziemi. Jamkę należy wypełnić substratem próchnicznym. 

Uprawa lubczyku – jak go nawozić i podlewać?

Lubczyk należy podlewać według potrzeby. Roślina ta lubi bowiem wilgoć, ale nie nadmiar wody. Nie wolno doprowadzić do wyschnięcia ziemi, gdyż brak wody szybko odbije się na rozwoju zioła. Obfite podlewanie zaleca się natomiast w pierwszych dniach po posadzeniu. Aby ograniczyć parowanie i zmniejszyć zapotrzebowanie lubczyku na wodę, warto położyć warstwę ściółki.

Lubczyk – uprawa w doniczce

Nie każdy miłośnik lubczyku dysponuje dużą rabatą lub ogródkiem. W takim przypadku roślinę można zasadzić w donicy. Jak sadzić lubczyk w doniczce? Przede wszystkim należy wybrać duży, najlepiej ceramiczny pojemnik. Następnie na dnie donicy ułóż warstwę drenażową z grubego tłucznia bądź kawałków ceramiki, a później przykryj ją mieszanką ziemi kwiatowej z próchnicą i gliną. 

Rośliny postaw w półcieniu na tarasie lub balkonie i odżywiaj nawozem płynnym co dwa tygodnie. Na zimę owiń donicę izolacją z włókniny, a wiosną wymień substrat na nowy. Podczas wymiany możesz podzielić bryłę korzeniową lub wybrać większy pojemnik, zależnie od potrzeby.

Zobacz też: Rośliny na parapecie – jak stworzyć mini ogródek w mieszkaniu bez balkonu?

Lubczyk – uprawa i pielęgnacja. Kiedy i jak siać lubczyk?

Właściwa pielęgnacja lubczyku

A jak prawidłowo dbać o lubczyk? Uprawa nie jest trudna, a jak przedstawia się pielęgnacja rośliny? Również w tej kwestii lubczyk nie wymaga zaawansowanych działań. Wystarczy pamiętać o utrzymaniu odpowiedniego poziomu wilgotności i niedopuszczeniu do przesuszenia ziemi. 

Lubczyk jest byliną, którego część naziemna obumiera wraz z nastaniem pierwszych mrozów. Na zimę należy obsypać go kompostem albo obornikiem z dużą zawartością słomy, aby wiosną roślina odrodziła się na nowo z korzenia. 

Wiesz już, jak prawidłowo wysiewać i pielęgnować lubczyk. Uprawa ziela jest prosta, dlatego z zadaniem tym z łatwością poradzą sobie nawet osoby bez dużego doświadczenia w ogrodnictwie. Zasadź więc lubczyk w doniczce lub ogródku i ciesz się pięknie pachnącą, smaczną i zdrową przyprawą.