Bratki – sadzenie, uprawa i pielęgnacja kwiatów

Bratki to kwiaty, które świetnie sprawdzają się w przydomowych ogrodach oraz na balkonach. W jakich warunkach ogrodowych będą rosnąć najlepiej i jak powinna przebiegać ich pielęgnacja?

Bratki – jakie warunki ogrodowe są dla nich najlepsze?

Bratki ogrodowe są najczęściej roślinami dwuletnimi, których łodyżki sięgają od 15 do 25 centymetrów, a zachodzące na siebie, aksamitne płatki swoim kształtem nieco przypominają serce. Wokół łodygi natomiast rozwijają się zielone liście o podobnie sercowatym kształcie. Są to rośliny, które zdecydowanie preferują gleby o odczynie delikatnie kwaśnym, wahającym się w granicach 5,0-5,8 pH. 

Z racji częstego odczynu zasadowego gleb ogrodowych w Polsce, konieczne może być zmieszanie gleby, występującej w Twoim ogrodzie z domieszką zakwaszającego torfu. Kwiaty te lubią również glebę iłową, dobrze przepuszczalną, jednak zatrzymującą w sobie wilgoć. Polecanym zabiegiem jest mulczowanie ziemi korą drzew iglastych pomiędzy sadzonkami. Zabieg ten zabezpiecza sadzonki przed inwazją kwiatów, dodatkowo lekko zakwasza glebę (niepotrzebna jest wtedy mieszanka z torfem) oraz zatrzymuje wilgoć w glebie.

Bratki powinny być także regularnie podlewane intensywnym strumieniem – woda musi dostać się głębiej, by kwiaty swobodnie mogły z niej czerpać. Jako kwiaty kwitnące wymagają również częstego nawożenia, najlepiej nawozami wieloskładnikowymi rozpuszczalnymi w wodzie, które należy stosować nawet raz w tygodniu (w okresie wzrostu i kwitnienia). Ponadto bratki są bardzo tolerancyjne, jeśli chodzi o nasłonecznienie. Sadząc bratki, śmiało możesz więc decydować się na miejsca mocno wystawione na działanie słońca, które świeci powyżej 6 godzin. Jednak możesz umiejscowić je również w nieco bardziej zacienionym fragmencie ogrodu, gdzie chronione będą przed nadmiernym, południowym słońcem.

Bratki – sadzenie, uprawa i pielęgnacja kwiatów

Kiedy sadzić bratki?

Zarówno bratek ogrodowy, jak i bratki w doniczce rozkwitają w temperaturach chłodniejszych, idealnymi porami roku są więc dla nich wiosna oraz jesień – w zależności od terminu, w jakim posadzono sadzonki. Bratki można sadzić od momentu marcowych oznak wiosennego ocieplenia. Są one bowiem stosunkowo odporne na niskie temperatury i delikatne przymrozki nie są im straszne.

Jeśli jednak zdecydujesz się na wysiew bratków z nasion, to najlepszym do tego terminem jest czas od drugiej połowy czerwca do początku lipca. Siewki bratków powinny wtedy pojawić się po dwóch tygodniach. Pod koniec sierpnia natomiast rozsadę sadzi się ma miejsce stałe w ogrodzie z rozstawą co 20 cm. Należy je podlewać, nawozić oraz spulchniać ziemię między nimi, a na zimę przykryć i zabezpieczyć przed mrozem. Bratki zakwitną wtedy obficie wiosną następnego roku od wysiewu.

Przeczytaj także: Zasolenie gleby – z czym to się wiąże i jak z nim walczyć?

Bratki – długość kwitnienia

Jak długo kwitną bratki? Długość i znaczna rozpiętość okresu kwitnienia sprawiają, że bratki, w zależności od terminu sadzenia, kwitną od kwietnia do października. Kupując jednak bratki, koniecznie zwróć uwagę, by roślina miała jak najwięcej nierozwiniętych jeszcze pąków. To sprawi, że konkretny egzemplarz długo będzie Cię cieszyć pięknym wyglądem i pełnym rozkwitem. 

Kwitnienie tych roślin można także przedłużyć, zasilając rośliny odpowiednimi nawozami przeznaczonymi dla roślin kwitnących, czyli bogatych w fosfor i potas. Tego typu nawozy najczęściej podaje się podczas podlewania raz w tygodniu lub raz na dwa tygodnie, w zależności od zawartości składników odżywczych. Jeśli natomiast nie zależy Ci na pozyskaniu nasion z przekwitłych już roślin, warto usuwać przekwitające kwiaty – to również jest sposób na to, by bratki na balkon i bratki ogrodowe dłużej kwitły.

Bratki – sadzenie, uprawa i pielęgnacja kwiatów

Bratki w ogrodzie i na balkonie – wskazówki dotyczące pielęgnacji

Bratki nie są roślinami znacząco wymagającymi i absorbującymi. Muszą być jednak regularnie podlewane, ponieważ źle znoszą nawet krótkotrwałe przesuszenie podłoża. Najlepiej jest podlewać rośliny zarówno rano, jak i wieczorem, unikając podlewania w ciągu dnia. I mimo iż rośliny te wymagają stałej wilgoci, to nie lubią przesadnego zalewania – ziemia powinna więc być wilgotna, ale nie może być mokra. 

Wodę powinieneś lać bezpośrednio do ziemi. Bratki nie przepadają również za zraszaniem liści ani kwiatów. Warto o tym pamiętać, ponieważ kwiaty te są podatne na choroby grzybowe, które zraszanie może zapoczątkować. Bratki nie przepadają również za intensywnymi opadami deszczu, warto więc wybierać im w ogrodzie miejsca osłonięte przed czynnikami atmosferycznymi lub cieszyć się nimi na zadaszonym tarasie, lub balkonie.

Sprawdź również: Najmodniejsze rośliny doniczkowe – jak o nie dbać?

Jeśli natomiast pragniesz mieć bratki na balkonie, warto byś od razu po zakupie gotowych sadzonek przesadził je do większych pojemników. Koniecznie zapewnij jednej roślinie 15-20 cm przestrzeni wokół siebie, gdyż w okresie kwitnienia bratki lubią się rozrastać. Najlepiej bratki w doniczkach ustawić na balkonie wschodnim lub zachodnim, gorzej natomiast będą rosnąć na balkonie południowym. 

Jako podłoże najlepiej zastosować ziemię przeznaczoną dla kwiatów balkonowych – powinna być ona żyzna i przepuszczalna. Na dnie dobrze jest natomiast rozsypać keramzyt, który jest wspaniałym drenażem. Co więcej – doniczki muszą być wyposażone w otwory, które umożliwiają odpływ nadmiaru wody. Bratki są roślinami prostymi w uprawie i niezbyt wymagającymi. Warto jednak wiedzieć, jak się z nimi obchodzić, by cieszyć się pięknem tych kwiatów niemal przez cały rok.