icon
03.03 - niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl
icon
03.03 - niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl

Luty w ogrodzie

Wiosna jest tuż za rogiem i pomimo zimowego krajobrazu i utrzymującego się chłodu czuć, że powietrze staje się cieplejsze, a w ogrodzie zaczynają się pojawiać nowe rośliny. Niska temperatura nie zachęca do wychodzenia na zewnątrz, lecz jest to najlepszy czas na przeprowadzenie niezbędnych prac w zakresie pielęgnacji ogrodu. Rozpocznij przygotowywanie gleby do uprawy własnych roślin, owoców i warzyw. Jeśli nadal jest zbyt zmarznięta, nie musisz się o nic martwić - możesz zasadzić je w pomieszczeniu lub pod przykryciem.

Pielęgnacja ogrodu

Pielęgnacja ogrodu może być ostatnią rzeczą, o której pomyślisz w zimowych miesiącach. Mroźna pogoda i okres świąteczny sprawiają, że łatwo jest stracić poczucie czasu. Nie jest jednak jeszcze za późno na przygotowanie ogrodu na nadchodzące pory roku. Korzystając z tych wskazówek i porad, będziesz w stanie pomóc swojemu ogrodowi otrząsnąć się po zimowych miesiącach i prawdziwie rozkwitnąć. Upewnij się, że masz odpowiednie narzędzia do pracy, i zaopatrz się w te produkty:

Luty w ogrodzie

Klomby i rabaty

Aby odświeżyć klomby oraz rabaty i zachęcić kwiaty do wzrostu, rozpocznij od przycięcia starych lub splątanych roślin, które utrzymały się od zeszłego roku. Usuń chwasty, które wkradły się na grządki podczas zimy. W przypadku roślin wieloletnich możesz punktowo zastosować wysokiej jakości środek chwastobójczy. Jeśli walczysz z chwastami, które nieustannie wracają, zapoznaj się z naszym poradnikiem Jak pozbyć się chwastów, który zawiera mnóstwo przydatnych wskazówek dotyczących usuwania chwastów z ogrodu. Gleba może wymagać nieco pielęgnacji, aby wspomóc wzrost roślin w nadchodzących miesiącach. Użyj uniwersalnego nawozu i przy użyciu wideł umieść go na głębokości kilku centymetrów w glebie, aby rośliny mogły łatwo absorbować niezbędne składniki odżywcze. W przypadku rabat kwiatowych możesz zastosować mulcz. Jeśli jednak gleba jest wyjątkowo sucha lub zmarznięta, odłóż to zadanie na cieplejszą porę, aby umożliwić penetrację ziemi przez wodę. Jeśli na początku wiosny było sucho, podlej rabaty, aby je odświeżyć. Niektóre cebulki, np. przebiśniegi i ranniki, łatwiej jest przesadzić, gdy jeszcze rosną. Nadszedł czas na kopanie i oddzielenie od siebie gęstych kęp. Po przesadzeniu cebulki szybko wzrosną i pięknie zakwitną w kolejnym roku.

Przeczytaj także: Kamień pod nogami; jaka nawierzchnia na podjeździe i na ścieżkach

Luty w ogrodzie

Przycinanie

Możesz teraz rozpocząć podcinanie i strzyżenie żywopłotów, drzew liściastych i wiecznie zielonych roślin, aby wspomóc ich wzrost w nadchodzących miesiącach. W przypadku drzew, należy również nachodzące na siebie gałęzie. Jeśli przycinasz stare drzewa, krzewy i rośliny pnące, nie ścinaj ich całkowicie. Rozpocznij od ucięcia najstarszych gałęzi — są one najgrubsze i mają najciemniejszą korę. Jeśli będziesz to robić każdego roku, uzyskasz niemalże nową roślinę za 3 - 4 lata. Jeśli w Twoim ogrodzie znajdują się krzewy kwitnące zimą, poczekaj na przekwitnięcie kwiatów, a następnie zabierz się za ich przycinanie. Jeśli przytniesz lawendę lub szałwię zbyt wcześnie, ryzykujesz odmrożenie końcówek. Odczekaj kilka tygodni, aby bezpiecznie wykonać to zadanie.

Dowiedz się: Z czego można zrobić domowe wino?

Własne uprawy

Jeśli chcesz, aby Twój ogródek warzywny pięknie rósł w tym roku, przygotuj się z wyprzedzeniem i użyj propagatora do siewu sadzonek. W ten sposób będą one gotowe do przesadzenia na grządki, gdy tylko zelżeje mróz. W pomieszczeniach możesz uprawiać następujące warzywa:

  • ogórki

  • pory

  • pomidory

Luty to idealny czas na uprawę własnych malin. Są one jednymi z najłatwiejszych w samodzielnej uprawie owoców - to interesujący i prosty w realizacji projekt, który przyniesie Ci wiele korzyści. Możesz posadzić je w dowolnym momencie w okresie od listopada do marca, jeśli gleba nie jest nasiąknięta wodą lub zamarznięta. Możesz również założyć wzniesione rabaty, dzięki czemu rośliny zaczną lepiej rosnąć, a gleba szybciej się nagrzeje. Taki zabieg jest również pomocny w przypadku gleby gliniastej, która szybko odprowadza wodę.

Luty w ogrodzie

Porada eksperta: Osłoń owoce i warzywa siatką, aby uniemożliwić ptakom dostęp.

Zadanie specjalne na luty

Jeśli chcesz odświeżyć swój ogród, lecz jest jeszcze zbyt wcześnie na rozpoczęcie sadzenia roślin, pomyśl o skalniaku. To nie tylko wspaniały punkt centralny w ogrodzie, lecz również doskonałe rozwiązanie w przypadku mniejszych ogrodów o niestandardowym kształcie. Nie musisz być ekspertem, aby stworzyć własny skalniak. Postępuj zgodnie z instrukcjami zamieszczonymi w poradniku Jak pielęgnować skalniak?, a uzyskasz bogactwo kolorów, które zrobi wrażenie na każdym, kto odwiedzi Twój ogród.