Produkty

Jak pielęgnować skalniak?

Jak pielęgnować skalniak?

Skalniak może być bardzo efektowną formą zagospodarowania naszego terenu. Jego założenie nie wymaga od nas posiadania dużego ogrodu. Żeby jednak prezentował się należycie i stanowił ozdobę naszego terenu, musimy go odpowiednio pielęgnować.

skalniak z roślinamiRośliny, które sadzimy na skalnikach, w środowisku naturalnym rosną wysoko w górach, często na skałach. Delikatne rośliny otoczone kamieniami prezentują się wyjątkowo atrakcyjnie. Warto wiedzieć, jak zadbać o nasz ogrodowy skalniak, aby stanowił przyciągający wzrok zakątek naszej posesji.

Czym charakteryzują się i jak powinny wyglądać skalniaki?

Rośliny porastające wysokie półki skalne są przystosowane do górskiego klimatu. Na dobrze przepuszczalnej, torfowej ziemi dobrze rozwijają się byliny i rośliny alpejskie. Skalniak najlepiej będzie się prezentował na skarpach, jeśli więc nasz teren jest nierówny, wykorzystajmy to. Rośliny, które wybieramy do naszego skalnego ogródka, powinny być zimozielone i niewymagające w uprawie. Skalniak jest dość łatwy w prowadzeniu i tak naprawdę od nas zależy, jak będzie on wyglądał, mamy też sporą swobodę w wyborze roślin. Poznajmy zasady, których należy przestrzegać, jeśli chcemy, żeby nasz skalniak był dorodny.

Pielęgnacja

Podlewanie

Skalniak nie musi, a nawet nie może być obficie podlewany. Tylko i wyłącznie po nasadzeniu nowych roślin czy ich wysiewie nawilżamy go regularnie i mocno. Obecność kamieni sprawia, że równomiernie rozprowadza się deszcz, który wnika głębiej w ziemię. Jeśli nasze rośliny zostały należycie posadzone i rozwinęły już system korzeniowy, nie muszą być często podlewane. Należy jednak uważać na to, żeby nie zostały one przesuszone w okresach wzmożonych upałów.

Pozbywanie się chwastów

Chwasty są szczególnie niebezpieczne dla naszego skalniaka, ponieważ ich rozwijający się system korzeniowy może naruszyć konstrukcję ogródka. Dlatego ważne jest, aby odpowiednio wcześnie pozbywać się wszelkich roślin, które zaczynają kiełkować między naszymi bylinami.

Nawożenierośliny na skalniaku

Tak jak w przypadku podlewania – musimy być ostrożni ze wspomaganiem roślin nawozami. Gatunki alpejskie nie wymagają gleby, która jest wysoko zmineralizowana – rozwijają się gorzej i szybciej ulegają chwastom. Nawozimy więc nasz skalniak dopiero po paru latach od jego założenia, kiedy związki mineralne obecne w ziemi wyczerpią się i rośliny przestaną obficie kwitnąć.

Okrywanie na zimę

Ponieważ większość roślin żyjących w wysokich górach zostaje na zimę przysypana śniegiem, my też powinniśmy je okryć. W naturalnych warunkach śnieg stanowi izolację chroniącą łodygi przed silnym mrozem. Zasadniczo rośliny alpejskie dobrze znoszą zimno, przykrywamy je więc dopiero wtedy, gdy silny mróz panuje przez kilka dni. Możemy użyć do tego gałęzi drzew iglastych, czyli tzw. stroiszu.

Usuwanie przekwitłych kwiatostanów

Możemy to robić, żeby nasze rośliny chętniej wytwarzały kolejne pąki i kwitły dłużej. Wystarczy wyschnięty kwiat obciąć sekatorem lub nożyczkami, a nawet delikatnie urwać, żeby na jego miejscu wkrótce wyrósł nowy. Taki zabieg sprawi również, że nasz skalniak będzie wyglądał bardziej atrakcyjnie – większość roślin po przekwitnięciu nie prezentuje się zachęcająco.

Data publikacji 20-04-2022
Doradca Dział Ogród

Dział Ogród

Powiązane artykuły

Co siać w sierpniu?

Co siać w sierpniu?
Sierpień to przede wszystkim okres zbiorów wysianych wiosną roślin oraz pierwszych prac porządkowych w ogrodzie. Okazuje się jednak, że w sierp...
Czytaj więcej

Co siać w lipcu?

Co siać w lipcu?
Większości z nas lipiec kojarzy się ze zbiorem plonów roślin zasianych na wiosnę. Jednak gdy na grządkach robi się trochę wolnego miejsca, wart...
Czytaj więcej

Co siać w czerwcu?

Co siać w czerwcu?
Czerwiec to miesiąc, który niewątpliwie zapowiada bliskie nadejście lata, a wraz z nim długo wyczekiwanych wakacji, kojarzonych z beztroską i b...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena
1 komentarz
19.09.2016
Jak widzę to prowadzenie skalniaczka nie jest takie skomplikowane, gorzej chyba z jego założeniem. Z pewnością spróbuję swoich sił w przyszłym roku bo od lat mi się marzy jakaś skarpka z roślinami.

Ocena i komentarz dla:

Jak pielęgnować skalniak?