Styczeń w ogrodzie

Nowy Rok za pasem, okres świętowania dobiegł końca, więc czas na świeży start oraz nowe postanowienia. Dotyczy to w szczególności pielęgnacji ogrodu i przestrzeni wokół domu. W tym miesiącu możesz rozpocząć wczesne przygotowania ogrodu na wiosnę.

Wskazówki i porady dotyczące pielęgnacji ogrodu w styczniu

Zastanawiasz się nad rozpoczęciem nowych projektów, na przykład uprawą własnych owoców i warzyw lub przygotowaniem przestrzeni do relaksu w ogrodzie latem? A może rozważasz budowę tarasu lub patio, aby mieć miejsce do spotkań z rodziną i przyjaciółmi? Niezależnie od planów, jakie chcesz zrealizować, ważne jest, aby rozpocząć nowy rozdział i mieć przy tym odpowiednie narzędzia.

Pielęgnacja ogrodu

Pielęgnacja ogrodu w styczniu wiąże się z usuwaniem chwastów i eliminacją szkodników. Zanim zacznie się wiosna, sprawdź swoje narzędzia i upewnij się, że nie pokryły się rdzą ani nie uległy uszkodzeniu podczas przechowywania. Jeśli coś nadaje się do wymiany, postaraj się upolować potrzebne produkty na styczniowych wyprzedażach. Niższa temperatura może stanowić duży problem dla ptaków, więc podaj im pomocną dłoń, rozsypując karmę lub kulki tłuszczowe. Pożywienie zwabi do Twojego ogrodu pierzastych gości, którzy pomogą Ci w pozbyciu się szkodników. Jeśli w Twoim domu na Święta w tym roku była żywa choinka, możesz ją teraz wykorzystać jako ściółkę do ochrony i nawilżenia ziemi w ogrodzie. Wystarczy ją rozdrobnić i dodać do kompostownika. Jeśli nie masz kompostownika lub nie wiesz, jak go założyć, zapoznaj się z przewodnikiem instruktażowym.

Styczeń w ogrodzie

Przycinanie

Przycinanie krzewów, drzew i roślin ułatwi im ponowny wzrost w okresie wiosennym. Nadszedł czas na zadbanie o rośliny, takie jak:

  • krzewy różane - w tym miesiącu róże znajdują się jeszcze w stanie uśpienia, więc jest to najlepszy czas na odcięcie zwiędniętych lub krzyżujących się gałęzi tuż nad pąkami kwiatów.

  • wierzby - sprawdź je pod kątem chorych, uszkodzonych lub starych łodyg. Należy je podciąć lub przerzedzić, jeśli jest ich za dużo. Więcej szczegółów na temat uprawy i pielęgnacji wierzby japońskiej znajdziesz tutaj.

  • wisterie (inaczej glicynia) - te mrozoodporne pnącza będą wymagały podcięcia. Przytnij letnie pędy o dwa lub trzy pąki.

  • ciemiernik (więcej o uprawie i pielęgnacji przeczytasz tutaj) - usuń wszystkie stare liście, a dzięki temu ta wieloletnia roślina wiosną wypuści piękne kwiaty.

Zobacz też: Jak zrobić poidełko dla ptaków do ogrodu? Zobacz nasze wskazówki!

Kwiaty

Po chłodnych, zimowych miesiącach klomby i rabaty mogą wymagać nieco więcej uwagi. Sprawdź zasadzone rośliny i usuń te, które nie przetrwały w niesprzyjających warunkach pogodowych. Możesz przystąpić do planowania wyglądu swojego ogrodu w bieżącym roku, niezależnie od tego, czy chcesz go tylko odświeżyć czy wypróbować nowy wariant kolorystyczny. Bez względu na zamiary upewnij się, że ogród jest odpowiednio przygotowany na nadchodzący rok — to zaprocentuje w przyszłości! Rozpocznij zamawianie roślin i kwiatów już teraz, aby mieć je pod ręką, gdy gleba już się nagrzeje od promieni słonecznych. Jeśli potrzebujesz inspiracji, zapoznaj się z naszym przewodnikiem Jak zaprojektować mały ogród.

Pod przykryciem

Korzystanie ze szklarni lub ogrzewanego propagatora to doskonały sposób na przygotowanie roślin, które chcesz uprawiać wiosną. Jeśli w tym roku zamierzasz rozpocząć namnażanie roślin w propagatorze, zapoznaj się z naszym pomocnym poradnikiem dla początkujących. Wyżliny potrzebują dużo czasu na wzrost i zakwitnięcie, a wysianie ich w propagatorze zapewni najlepsze rezultaty i umożliwi ich pełny rozkwit. Możesz również wysiać begonie, pelargonie i goździki — rosną powoli, więc zasadzenie ich teraz zapewni im odpowiednią ilość czasu na ukorzenienie się. Dzięki temu wiosną i latem będziesz cieszyć się świeżo rozkwitniętymi kwiatami.

Styczeń w ogrodzie

Własne uprawy: warzywa i zioła

Twój ogródek warzywny może w tym miesiącu wyglądać nieco ubogo, zwłaszcza w przypadku wyjątkowo srogiej zimy i zamarzniętej gleby. Ale nie martw się — możesz nadal zrobić kilka rzeczy, aby wspomóc wzrost roślin w nadchodzących miesiącach. Jeśli zasianie nasion pasternaku lub pora przypadło w połowie okresu wiosennego, teraz nadszedł odpowiedni moment na zbiory. O tej porze roku gleba może być zbyt zmarznięta na sadzenie warzyw, lecz możesz przykryć je kloszem, aby ogrzać uprawę. To idealne rozwiązanie, jeśli chcesz wcześniej zasadzić groszek. Jeżeli masz znajdujące się na zewnątrz worki do uprawy ziemniaków, zabezpiecz je przed zimnem przy użyciu agrowłókniny lub przenieś do nieogrzewanej szklarni, aż do nadejścia lepszej pogody. Uprawa warzyw na zewnątrz wiąże się z pewnymi ograniczeniami. Jeśli jednak masz szklarnię lub choćby parapet, do którego dociera duża ilość światła, możesz uprawiać wiele różnych rodzajów warzyw, na przykład:

  • w tym okresie nasiona selera korzeniowego i naciowego można wysiewać w ogrzewanym propagatorze

  • ziemniaki Charlotte to wyjątkowa odmiana, którą można uprawiać w szklarni, aby zebrać wczesne plony

  • cebule dymkikalafiorysałaty i szpinak będą doskonale rosnąć na parapecie

Przeczytaj także: Luty w ogrodzie

Styczeń w ogrodzie

Własne uprawy: owoce

W tym miesiącu zbiory owoców są nieco mniejsze, w związku z czym nadszedł czas, aby skupić się na pielęgnacji i oczyszczaniu drzew oraz roślin owocowych. Musisz przyciąć agrest, czarną i czerwoną porzeczkę, aby umożliwić im ponowny wzrost i uzyskać lepsze plony w nadchodzącym sezonie. Jeśli warunki pogodowe były wyjątkowo niesprzyjające lub z powodu zamieszania związanego z okresem świątecznym nie było na to czasu wcześniej, możesz teraz rozpocząć przycinanie jabłoni i gruszy, ponieważ znajdują się one jeszcze w stanie uśpienia. Z przycinaniem wiśni, śliwek i moreli możesz poczekać do lata. Zbyt wczesne przycinanie stwarza zagrożenie wystąpienia srebrzystości liści, która może zniszczyć plony i zabić rośliny.