Meblościanka wczoraj i dziś

Mebel segmentowy, zajmujący powierzchnię niemal całej ściany – tak wielu z nas może kojarzyć się meblościanka, który była niezwykle popularna w polskich mieszkaniach w latach siedemdziesiątych i osiemdziesiątych. Dziś powraca i to nie tylko „na salony”. Czym różni się meblościanka z poprzedniego wieku od tej, na którą możemy zdecydować się obecnie?

Wczoraj

Meblościanka pojawiła się w Polsce już pod koniec lat sześćdziesiątych, kiedy w 1959 roku zaprezentowano ją na wystawie dizajnu Spółdzielni Artystów Ład w Warszawie. Do aranżacyjnego menu Polaków wdarła się jednak dopiero w latach siedemdziesiątych, piastując jedną z najważniejszych pozycji w większości mieszkań przez okres kilkunastu lat.

Kiedy na zachodzie była oznaką dizajnu, u nas stanowiła odpowiedź na niewielki metraż domowych pomieszczeń. W czasach PRL-u trudno było wyobrazić sobie bez niej salon w jakimkolwiek z mieszkań – dzięki niej z łatwością można było zlokalizować telewizor, umieszczany zazwyczaj w centralnej części. Meblościanka, zgodnie z nazwą, zajmowała powierzchnię całej ściany, pozostawiając tylko minimum wolnej przestrzeni tuż nad szafkami.

Jej układ był najczęściej ten sam: na dole znajdowały się szuflady, na środku półki i miejsce na telewizor, u góry zaś dwudrzwiowe szafy. Prawdziwym rarytasem były modele z biurkiem lub toaletką dla pań. Wszystkie elementy składowe było ze sobą połączone, stanowiąc spójną, wyjątkowo potężną całość. Zazwyczaj przechowywano w niej ubrania, książki, albumy ze zdjęciami, pamiątki, dokumenty, kasety, płyty czy naczynia. Nie brakowało w nich niczego, oprócz wyższej estetyki i oryginalności.

Dziś

Mało atrakcyjne i niezbyt oryginalne meblościanki to powody, przez które mebel ten zaczął znikać z polskich mieszkań. Odwrócenie tych cech spowodowało z kolei przywrócenie tego elementu aranżacji do łask. Meblościankę wyróżnia dziś bowiem pomysłowość, indywidualny charakter i możliwość urządzenia jej na wiele sposobów, dzięki czemu nie musimy się obawiać, że niemal identyczne rozwiązanie napotkamy w pokoju dziennym naszego sąsiada.

Obecnie poszczególne elementy meblościanki mogą być przez nas dowolnie wybrane i skonfigurowane. Stawiamy na różnego rodzaju materiały, z jakich są one wykonane, wybieramy spośród wyjątkowo bogatej palety kolorów czy kształtów pojedynczych modułów, które składają się na całość naszej meblowej kompozycji.

small_mebloscianka-sypialniasmall_mebloscianka-sypialniasmall_mebloscianka-sypialniasmall_mebloscianka-sypialnia

Co bardzo ważne, rolą meblościanki nie jest dziś zajęcie powierzchni całej ściany oraz ścisłe połączenie ze sobą wszystkich elementów. Dzięki temu na ścianie pozostaje wciąż wiele wolnej przestrzeni, a to sprawia, że wnętrze nie jest zbyt przytłoczone – jest zarówno praktycznie, jak i dizajnersko. Modny obecnie układ to niska i długa szafka na dole, nad nią płaski telewizor, po bokach niewielkie szafki wiszące i większe szafy stojące, a nad telewizorem pojedyncze półki dla niewielkiej liczby akcesoriów. Ilość zamieniła się zatem w jakość.

Zestaw_mebli_kuchennych_Olek_castoramaZestaw_mebli_kuchennych_Olek_castoramaZestaw_mebli_kuchennych_Olek_castoramaZestaw_mebli_kuchennych_Olek_castorama