Produkty

Meblościanka wczoraj i dziś

Meblościanka wczoraj i dziś

Mebel segmentowy, zajmujący powierzchnię niemal całej ściany – tak wielu z nas może kojarzyć się meblościanka, który była niezwykle popularna w polskich mieszkaniach w latach siedemdziesiątych i osiemdziesiątych. Dziś powraca i to nie tylko „na salony”. Czym różni się meblościanka z poprzedniego wieku od tej, na którą możemy zdecydować się obecnie?

meblościanka w sypialniWczoraj

Meblościanka pojawiła się w Polsce już pod koniec lat sześćdziesiątych, kiedy w 1959 roku zaprezentowano ją na wystawie dizajnu Spółdzielni Artystów Ład w Warszawie. Do aranżacyjnego menu Polaków wdarła się jednak dopiero w latach siedemdziesiątych, piastując jedną z najważniejszych pozycji w większości mieszkań przez okres kilkunastu lat.

Kiedy na zachodzie była oznaką dizajnu, u nas stanowiła odpowiedź na niewielki metraż domowych pomieszczeń. W czasach PRL-u trudno było wyobrazić sobie bez niej salon w jakimkolwiek z mieszkań – dzięki niej z łatwością można było zlokalizować telewizor, umieszczany zazwyczaj w centralnej części. Meblościanka, zgodnie z nazwą, zajmowała powierzchnię całej ściany, pozostawiając tylko minimum wolnej przestrzeni tuż nad szafkami.

Jej układ był najczęściej ten sam: na dole znajdowały się szuflady, na środku półki i miejsce na telewizor, u góry zaś dwudrzwiowe szafy. Prawdziwym rarytasem były modele z biurkiem lub toaletką dla pań. Wszystkie elementy składowe było ze sobą połączone, stanowiąc spójną, wyjątkowo potężną całość. Zazwyczaj przechowywano w niej ubrania, książki, albumy ze zdjęciami, pamiątki, dokumenty, kasety, płyty czy naczynia. Nie brakowało w nich niczego, oprócz wyższej estetyki i oryginalności.

Dziś

Mało atrakcyjne i niezbyt oryginalne meblościanki to powody, przez które mebel ten zaczął znikać z polskich mieszkań. Odwrócenie tych cech spowodowało z kolei przywrócenie tego elementu aranżacji do łask. Meblościankę wyróżnia dziś bowiem pomysłowość, indywidualny charakter i możliwość urządzenia jej na wiele sposobów, dzięki czemu nie musimy się obawiać, że niemal identyczne rozwiązanie napotkamy w pokoju dziennym naszego sąsiada.

Obecnie poszczególne elementy meblościanki mogą być przez nas dowolnie wybrane i skonfigurowane. Stawiamy na różnego rodzaju materiały, z jakich są one wykonane, wybieramy spośród wyjątkowo bogatej palety kolorów czy kształtów pojedynczych modułów, które składają się na całość naszej meblowej kompozycji.

Co bardzo ważne, rolą meblościanki nie jest dziś zajęcie powierzchni całej ściany oraz ścisłe połączenie ze sobą wszystkich elementów. Dzięki temu na ścianie meblościanka w kuchnipozostaje wciąż wiele wolnej przestrzeni, a to sprawia, że wnętrze nie jest zbyt przytłoczone – jest zarówno praktycznie, jak i dizajnersko. Modny obecnie układ to niska i długa szafka na dole, nad nią płaski telewizor, po bokach niewielkie szafki wiszące i większe szafy stojące, a nad telewizorem pojedyncze półki dla niewielkiej liczby akcesoriów. Ilość zamieniła się zatem w jakość.

Data publikacji: 17.09.2015
Doradca Dział Urządzanie

Dział Urządzanie

Powiązane artykuły

Systemy modułowe do zabudowy Shopline

Systemy modułowe do zabudowy Shopline
Zastosowanie modułowego systemu do zabudowy pozwala na optymalne wykorzystanie dostępnej w domu przestrzeni. Co więcej, umożliwia dostosowanie jej do ...
Czytaj więcej

Garderoba modułowa – poznaj nasze pomysły

Garderoba modułowa – poznaj nasze pomysły
Garderoba modułowa daje Ci nieskończenie wiele możliwości stworzenia własnej, niepowtarzalnej przestrzeni do przechowywania. Niezależnie od tego, czy ...
Czytaj więcej

Ocena i komentarz dla:

Meblościanka wczoraj i dziś