Jak zabezpieczyć bramę garażową przed włamaniem?

Przy zakupie bramy garażowej często zwracamy uwagę chociażby na ochronę przed niepożądanym przytrzaśnięciem, nieco mniej bacznie podchodząc do sprawy zabezpieczenia jej przed włamaniem. Brama jest pod tym względem punktem newralgicznym – znajduje się w niej cenny pojazd, a sam garaż najczęściej prowadzi bezpośrednio do mieszkania. Podpowiadamy, jak w znaczący sposób możemy zminimalizować ryzyko.

Jak zabezpieczyć bramę garażową przed włamaniem?

Zamek antywłamaniowy

Zastosowanie zamka antywłamaniowego to najprostszy i najbardziej popularny sposób na zabezpieczenie bramy garażowej. Co więcej, takie rozwiązanie wypada też najkorzystniej pod względem poniesionych przez nas wydatków na środki ochronne. Powinniśmy pamiętać jednak o tym, że o tego typu zamek należy zadbać już w momencie, w którym wybieramy odpowiednią bramę garażową. W wielu modelach bram wymiana zamka w późniejszym etapie użytkowania może być bowiem niemożliwa do zrealizowania.

Przeczytaj także: Miejsce postojowe dla samochodu – o czym warto pamiętać w trakcie prac budowlanych?

Tradycyjnie a z pilotem

Kiedy wybieramy konkretny model bramy garażowej, mając na względzie zabezpieczenie jej przed włamaniem, powinniśmy przemyśleć przede wszystkim to, jakim mechanizmem otwierania i zamykania skrzydła będziemy się posługiwać. Należy tutaj pamiętać głównie o tym, że tradycyjny zamek jest znacznie łatwiejszą przeszkodą do pokonania dla niepożądanych przez nas osób, niż zamek sterowany zdalnie przy użyciu pilota. Pilot wysyła bowiem sygnały mogące mieć niemal bilion kombinacji kodu. Warto tutaj zwrócić uwagę na możliwy sposób ryglowania. Kiedy wykorzystamy produkt z napędem elektrycznym, niewykluczającym funkcji rygli mechanicznych, zyskamy podwójne zabezpieczenie.

Ochrona przed wyważeniem

Otwieranie i zamykanie bramy garażowej przy pomocy pilota to rozwiązanie niezwykle wygodne i bezpieczne, ale niechroniące nas w stu procentach. Pamiętajmy bowiem o tym, że włamywacze mają jeszcze możliwość wyważenia skrzydła. Aby ochronić się przed taką ewentualnością, warto rozważyć zastosowanie nie tylko samego napędu, ale także specjalnego mechanizmu zabezpieczającego przed podważeniem blatu bramy. Może on występować, chociażby w postaci blokady dociskowej, która w takiej sytuacji skutecznie przytrzyma bramę w zamkniętej pozycji. Wówczas nawet włamywacz wyposażony w twardy łom nie będzie mógł przedostać się do środka.

Zobacz też: Jak konserwować automatyczną bramę garażową

Jak zabezpieczyć bramę garażową przed włamaniem?

Zabezpieczona brama to brama solidnie wykonana

Stosując dodatkowe elementy ochrony, nie możemy zapominać o tym, że maksymalne bezpieczeństwo zapewni nam tylko solidnie wykonany i właściwie osadzony w budynku produkt. Powinniśmy mieć bowiem na uwadze fakt, iż potencjalni włamywacze mogą działać w wieloraki sposób – wyłamywać zamek, podważać blat, wypchać bramę z prowadnic, a nawet przecinać skrzydło, na przykład przy użyciu szlifierki.