Produkty

Miesiącznica

Łac. Lunaria

Miesiącznica

Miesiącznica, z łac. Lunaria, to rodzaj roślin z kapustowatych. Wśród nich znajdują się gatunki bylinowe, ale także dwuletnie. Miesiącznice są mrozoodporne. Rośliny te występują naturalnie w środkowej i południowej Europie. Do miesiącznicy należą trzy gatunki – roczna, trwała oraz Lunaria telekiana. Jej kwiaty są białe lub fioletowo-purpurowe i pojawiają się późną wiosną. Mają one 4 płatki i średnicę około 2 cm. 

Charakterystyczne owoce miesiącznicy nazywane są łuszczynami – tworzą koliste i płaskie formy o srebrzystym kolorze. Naturalnie miesiącznica występuje w zaroślach i lasach. W Polsce spotkamy dwa gatunki – roczną i trwałą. Miesiącznice rosną dość wysokie – mogą liczyć nawet 1,4 m. Jej liście są pojedyncze i ząbkowane, często owłosione, łodyga zaś naga lub owłosiona, prosta i jeśli rozgałęziona to tylko w górnej części. Miesiącznica roczna nazywana jest popularnie Srebrnikami Judasza, ze względu na swoje charakterystyczne owoce.

Miesiącznicę często uprawia się jako roślinę ozdobną. Dzięki temu, że jest mrozoodporna i wieloletnia (w wypadku Lunarii annua dwuletnia) można wykorzystać ją jako dekorację ogrodu. Sadzimy ją jesienią lub wiosną. Miesiącznica preferuje stanowisko dość słoneczne lub częściowo zacienione. Gatunek rediviva (trwała) wymaga gleby wilgotnej, zaś annua lekkiej. Należy uważać na bielika kapustnika, który może chętnie atakować liście miesiącznicy. Jej korzenie zaś są podatne na kiłę.

Ten rodzaj roślin może się rozmnażać sam, ale wysiewa się również nasiona na stałe miejsce – L. annua późną wiosna lub wczesnym latem, a L. rediviva wiosną lub jesienią.

Miesiącznice oprócz ozdabiania ogrodów są również wykorzystywane do układania suchych bukietów. Owoce, które pojawiają się od sierpnia są dekoracyjne. Miesiącznica trwała w nomenklaturze ludowej nazywana jest nocną panną, ze względu na swój charakterystyczny zapach, który zaczyna wydzielać dopiero po zmroku. O ile ten rodzaj roślin może nie zachwycać niczym szczególnym wiosną i latem, o tyle jesienią i zimą stanowi wyróżniający się element ogrodów. Swoim srebrzyście połyskującym owocom zawdzięcza swoją nazwę, pochodzącą od księżyca – Lunaria.