Produkty

Montaż baterii ściennej – krok po kroku

Montaż baterii ściennej – krok po kroku

Baterie ścienne są jednym z najważniejszych elementów armatury łazienkowej. Zazwyczaj umieszczane nad wanną lub umywalką stanowią niezbędne wyposażenie urządzeń służących do codziennych czynności toaletowych i nie tylko. Co najważniejsze, ich montażu możemy dokonać samodzielnie. Podpowiadamy, jak to zrobić.

bateria ściennaPrzygotowanie

Przed rozpoczęciem właściwego montażu baterii ściennej, należy zamknąć główny dopływ wody do pomieszczenia, w którym będziemy instalować zakupiony produkt. Baterię mocujemy do przygotowanych wcześniej przyłączy ciepłej i zimnej wody, znajdujących się w ścianie. Aby tego dokonać, przed przystąpieniem do pracy powinniśmy sprawdzić też, czy posiadamy wszystkie niezbędne elementy montażu baterii, zgodne z instrukcją danego producenta.

Krok 1

Prace rozpoczynamy od przygotowania łączników mimośrodowych, które należy podłączyć do gwintowanych zakończeń rur w ścianie. Łączniki powinny być w tym celu odpowiednio uszczelnione. Możemy tego dokonać poprzez nakręcenie na ich powierzchnię pakuł lnianych, które następnie posmarujemy specjalną pastą uszczelniającą do instalacji wodnych.

Krok 2

Kolejnym krokiem jest odkręcenie korków podejść wodnych, które są umieszczone na zakończeniach rur w ścianie. To do nich wkręcamy łączniki mimośrodowe, które powinny być usytuowane w ścianie pod kątem prostym na jednej wysokości. Szerokość ich rozstawu zależy od szerokości nakrętek przyłączeniowych baterii – powinna się ona mieścić w granicach od 140 do 160 milimetrów.

Krok 3 bateria castorama

Łączniki wkręcamy do końcówek rur za pomocą klucza nastawnego, dokręcając je stopniowo na odpowiednią głębokość po to, byśmy nie musieli ich cofać, co może spowodować uszkodzenie uszczelnienia. Głębokość, na jakiej umieścimy mimośrody, powinna być dopasowana do rozmiarów rozet maskujących, które są częścią zestawu zakupionej przez nas baterii.

Krok 4

Po ustaleniu odpowiedniego rozstawu i wypoziomowaniu łączników, nakręcamy na nie rozety. W gniazdach baterii umieszczamy zaś dołączone do nich uszczelki z filtrem, po czym mocujemy korpus na mimośrodach, wstępnie nakręcając nakrętki ręką. Właściwe dokręcanie wykonujemy za pomocą klucza płaskiego lub nastawnego, nakładając uprzednio na nakrętki specjalne plastikowe osłonki lub zwykłą szmatkę, chroniąc je tym samym przed zarysowaniem.

Krok 5

Ostatnim etapem naszej pracy jest weryfikacja montażu. W tym celu otwieramy ponownie dopływ wody do pomieszczenia, w którym instalowaliśmy baterię. Puszczając wodę, sprawdzamy czy jej funkcjonowanie jest prawidłowe.

Doradca Dział Instalacje

Dział Instalacje

Powiązane artykuły

Jak zamontować toaletę? Instrukcja krok po kroku

Jak zamontować toaletę? Instrukcja krok po kroku
Toaleta to jeden z najważniejszych elementów wyposażenia każdej łazienki, a także całego mieszkania. Jej montaż wymaga użycia podstawowych narz...
Czytaj więcej

Jak zaprojektować instalację wodno-kanalizacyjną pralni w domu jednorodzinnym?

Jak zaprojektować instalację wodno-kanalizacyjną pralni w domu jednorodzinnym?
Pralnia to specjalnie wydzielone miejsce w domu, w którym znajduje się pralka oraz suszarka. Jest rozwiązaniem, które pozwala zachować porządek w inny...
Czytaj więcej

Jak wymienić kran w wannie?

Jak wymienić kran w wannie?
W trakcie remontu łazienki przychodzi czas na wymianę starego kranu w wannie lub prysznicu. Na szczęście jest to jedno z najprostszych zadań, które b...
Czytaj więcej

Ocena i komentarz dla:

Montaż baterii ściennej – krok po kroku