Mycie kostki brukowej - top 5 narzędzi i produktów

Kostka brukowa to elegancka i trwała alternatywa dla betonu i innych rodzajów podłoża, które możesz wykorzystać wokół domu, w ogrodzie i na podjeździe do garażu. Jak o nią dbać i o czym pamiętać, by służyła jak najdłużej?

Mycie kostki brukowej — dlaczego jest tak ważne?

Aby zachować czystość i porządek w domu, co jakiś czas musisz wykonywać gruntowne sprzątanie. Pozwala to na zachowanie ładu i ułatwia korzystanie z posiadanych sprzętów. Część prac obejmuje także działania związane z konserwacją i pielęgnacją poszczególnych przedmiotów. Podobnie jest w przypadku samego domu i jego otoczenia. Drewno należy cyklicznie impregnować, tynk domu okresowo czyścić, a rośliny przycinać i pielęgnować. Czynnością, o której powinieneś pamiętać przynajmniej raz w roku, jest mycie kostki brukowej.

Odpowiednie ułożenie kostki brukowej polega na osadzeniu przygotowanych kostek na specjalnym podłożu, które stanowi zazwyczaj piasek lub mieszanka piasku z ziemią bądź drobnym żwirem. Dodatek ziemi nie jest zbyt wskazany, gdyż przyczynia się do wzrostu niewielkich roślin pomiędzy elementami kostkami. Z czasem piasek wypłukuje się lub przenosi go wiatr, wpływa na to także codzienne użytkowanie. Sprzyja to niszczeniu i przesuwaniu się kostki, a także pojawianiu się niepotrzebnych elementów i roślin w szczelinach.

Podłoże z kostki brukowej jest zazwyczaj silnie eksploatowane i po kilku miesiącach lub latach użytkowania mogą pojawiać się na nim plamy, przebarwienia lub nieestetyczne zmiany, które chciałbyś usunąć. Dobrze jest walczyć z nimi na bieżąco, zanim na zawsze wnikną w strukturę kamienia. Niekiedy może dojść do jego zabrudzenia przez prace porządkowe w ogrodzie, smary lub oleje z samochodu lub dziecięce kredki. Niektóre zmyje deszcz, inne wymagają wyjątkowo zdecydowanego działania.

Czyszczenie kostki brukowej możesz wykonać ręcznie i samodzielnie lub postawić na pomoc specjalistów. Wiele zależy od powierzchni i stopnia zabrudzenia. Gdy zależy Ci na ochronie środowiska, zdecyduj się na środki, które są w pełni biodegradowalne i nie zanieczyszczają gleby. Jest to wyjątkowo istotne, gdy prowadzisz prace w pobliżu drzew owocowych lub przydomowych upraw. Zachowaj też szczególną ostrożność, gdy na kostce będą bawić się małe dzieci.

1. Mycie kostki brukowej domowymi sposobami

Czym wyczyścić kostkę brukową? Domowe sposoby mogą być w pełni wystarczające, jeżeli zabrudzenia nie są duże i nie zdążyły wniknąć w strukturę kamienia na stałe. Poradzisz sobie samodzielnie, gdy teren do umycia jest niewielki. Zaoszczędzisz pieniądze, a praca może zostać wykonana równie dokładnie, jak gdyby robił to doświadczony fachowiec.

212373_212354212373_212354212373_212354212373_212354
  • Rozpocznij czyszczenie kostki brukowej od gruntownego i starannego zamiecenia całego terenu. Im szczotka będzie twardsza, tym łatwiej usuniesz zanieczyszczenia z przestrzeni między kostkami. Nad ich usunięciem skup się najbardziej. Przy pomocy ostrego i wąskiego narzędzia usuń niewielkie rośliny, mech lub porosty. Wyciągnij tą metodą większe kamienie lub inne substancje, które utknęły w szczelinach.

  • Kolejnym krokiem jest umycie ewentualnych zabrudzeń na powierzchni kamienia. Jeśli jest to ziemia, piasek i kurz, wystarczy spłukanie całości wodą pod ciśnieniem – wężem ogrodowym z odpowiednią końcówką lub myjką ciśnieniową. Jeśli są silniejsze, użyj specjalnego preparatu do czyszczenia kostki brukowej.

  • Aby Twoja praca była zakończona poprawnie, przerwy między kamiennymi płytkami wypełnij świeżym piaskiem. Zapobiegnie to deformacjom, uniemożliwi szybkie wnikanie zabrudzeń i pozwoli na skuteczniejsze odprowadzanie wilgoci.

2. Mycie kostki brukowej specjalistycznymi produktami

Zastanawiasz się czym wyczyścić kostkę brukową? Domowe sposoby nie wystarczają, a zabrudzenia zdążyły wniknąć w kostkę? Zdecyduj się na silniejsze metody czyszczenia. Preparat do czyszczenia kostki brukowej powinien działać szybko i skutecznie. Dobrze, aby nie szkodził środowisku i w bezpieczny sposób mógł być spłukany do studzienki kanalizacyjnej.

Możesz też zatrudnić specjalistę, który będzie wyposażony w urządzenie, zbierające od razu pianę i substancje myjące, pozostawiając na powierzchni tylko niewielka warstwę. Jest to stosunkowo bezpieczne i nie zagraża zdrowiu domowników.

inspiracjeinspiracjeinspiracjeinspiracje

Wybieraj spośród preparatów, które są przeznaczone typowo dla mycia chodnika. Dobrym pomysłem będzie Środek HG do usuwania zielonego nalotu. Za jego pomocą usuniesz zielony nalot z chodników, płotów i murów, który powstaje pod wpływem działania pleśni, grzybów oraz mchów. Czasami przydadzą się też inne substancje, którymi usuwa się tłuszcz, oleje lub smary z maszyn czy samochodów. Wzmocnią działanie płynów i bardzo często są tańsze niż dedykowane środki.

3. Narzędzia do czyszczenia kostki brukowej

Zastanawiasz się czym umyć kostkę brukową? Przygotuj kilka niezbędnych narzędzi:

  • nóż, scyzoryk lub ostro zakończone narzędzie z wąską końcówką;

  • miotłę lub zmiotkę;

  • ostrą szczotkę większych i mniejszych rozmiarów;

  • wiaderko z wodą;

  • rękawice ochronne, gdy planujesz używać chemii do czyszczenia kostki.

Przy pomocy ostrego narzędzia usuniesz rośliny, kamienie lub inne elementy, które utknęły między kamiennymi elementami. Możesz nimi delikatnie zeskrobać i usunąć resztki farby, cementu lub tynku, jeśli pozostały na płytkach po remoncie domu.

inspiracjeinspiracjeinspiracjeinspiracje

Twardą szczotką wyszorujesz plamy i brud na kamieniu.

Miotłą zamieciesz niewielki brud i kurz. Dodatkowo usuniesz przy jej pomocy zanieczyszczenia i odsłonisz większe zmiany na powierzchni płytek.

Nie używaj mocnej chemii bez użycia rękawiczek ochronnych. Jeśli planujesz chemię rozpylać na powierzchni, którą chcesz wyczyścić, przyda Ci się maska ochronna na twarz, a nawet okulary ochronne. W ofercie sklepu Castorama znajdziesz szeroki wybór różnego rodzaju masek i okularów ochronnych. Nie warto oszczędzać na bezpieczeństwie i ochronie swojego zdrowia. Maskę i okulary kupisz za parę groszy, a dzięki temu unikniesz ryzyka podrażnienia dróż oddechowych oraz oczu.

Pamiętaj, aby w pobliżu prac nie przebywały małe dzieci lub osoby, u których opary środków do mycia mogą wywoływać duszności i ataki kaszlu, np. osoby chore na astmę.

4. Czyszczenie kostki brukowej myjką ciśnieniową

Czym umyć kostkę brukową, gdy delikatne sposoby nie działają? Pewną pomoc przyniesie myjka ciśnieniowa. Urządzenie kupisz w niewysokiej cenie i wykorzystasz do wielu prac porządkowych w domu i ogrodzie. W naszej ofercie znajdziesz szeroki wybór myjek ciśnieniowych w zróżnicowanych cenach. Do mycia chodnika wykorzystaj odpowiednie końcówki i siłę strumienia wody. Możesz myć kostkę samą wodą, gdyż dobrej jakości myjka pozwoli usunąć nawet dużej rośliny i zabrudzenia. Poradzi sobie z mchem, porostami i pleśnią.

inspiracjeinspiracjeinspiracjeinspiracje

Mycie kostki z użyciem myjki ciśnieniowej zadziała też wtedy, gdy chcesz usunąć świeże plamy z tłuszczu lub oleju. Użyj cieplejszej wody z płynem usuwającym tłuszcz, który zadziała na kostkę tak, jak przy myciu tłustych talerzy czy sztućców. Kieruj strumień wody w różnych kierunkach i zmieniaj siłę natężenia wody, przez co osiągniesz lepszy i trwalszy efekt.

5. Impregnacja kostki brukowej — po co i czym ją wykonać?

Niezależnie od tego, na jaką metodę się zdecydujesz, impregnacja kostki brukowej jest konieczna. Unikniesz w ten sposób dalszych prac i wydłużysz żywotność podłoża. Niektóre rodzaje kostki posiadają gotową warstwę ochronną, która zapobiega wnikaniu wilgoci i trudno usuwalnych substancji. Inne musisz zabezpieczyć samodzielnie i dodatkowo impregnować co kilka lat.

Jeżeli musisz to zrobić sam, wybieraj spośród wielu preparatów lub substancji. Część z nich działa na zasadzie niewidzialnej bariery – nie zmieniają wyglądu kostki, lecz pozwalają uzyskać warstwę, która odbija wodę i brud. Zapobiegają przywieraniu osadu i mają działanie przeciwgrzybiczne. Aby zadziałać właściwie, nie wymagają długiego czasu oczekiwania i po ich nałożeniu niemal ekspresowo chronią bruk.

Inne preparaty mają dodatkowe działanie pielęgnacyjne i dekoracyjne. Część z nich wzmacnia kolor kamienia, np. Impregnat do kostki brukowej Feda mokra kostka wodny 5 l, wydobywa różnice kolorystyczne w jego fakturze i powoduje, że kamień odbija światło. Niekiedy wzmacnia blask nawierzchni i nadaje jej bardziej elegancki charakter. Są też takie substancje, które działają antypoślizgowo, co jest szczególnie ważne zimą. Efekt ich działania docenią także rodzice małych dzieci oraz starsze osoby, bądź te, które mają problemy z poruszaniem się.

Impregnacja kostki brukowej to ostatni, a zarazem jeden z najważniejszych etapów prac. Jej właściwe wykonanie ustrzeże Cię przed koniecznością ponownego czyszczenia całości w krótkim odstępie czasu. Podniesie też walory estetyczne i standard korzystania. Jeżeli będziesz pamiętać o regularnych pracach porządkowych i cyklicznym myciu całości, kostka posłuży Ci na długo i będzie prawdziwą ozdobą Twojego domu.

Data publikacji: 26.03.2019