Produkty

Mydlnica bazyliowata – uprawa i pielęgnacja

Mydlnica bazyliowata – uprawa i pielęgnacja

Mydlnica bazyliowata to jeden z wielu gatunków roślin wchodzących w skład rodziny goździkowatych. Jest wieloletnia, dzięki czemu może zdobić rabatki czy skalniaki przez wiele sezonów – tym bardziej że jej drobne, ale bardzo liczne kwiaty tworzą barwne kobierce.

kwiat mydlnicy bazyliowatejMydlnica bazyliowata – charakterystyka

Mydlnica bazyliowata jest niska byliną, która osiąga wysokość do 30 cm. Rozrasta się w efektowne kępy, które prezentują się najpiękniej w okresie kwitnienia, czyli od maja do lipca – pokrywają się wtedy wieloma pojedynczymi, małymi kwiatkami, które wyróżniają się różowym kolorem. Gatunek ten nadaje się szczególnie do obsadzania skalniaków, skarp, murków czy szczelin. Może być także stosowany na rabatach bylinowych oraz jako wypełnienie przestrzeni między krzewami czy miejsc trudno dostępnych. Mydlnica jest byliną łatwą w uprawie, a jej pędy silnie się rozgałęziają. Jest odporna na przymrozki i okresowe susze, a także na silne promienie słoneczne. O czym należy jednak pamiętać, decydując się na jej zastosowanie we własnym ogrodzie?

Uprawa i pielęgnacja

Mydlnicę bazyliowatą możemy wyhodować z nasion lub ukorzenić bezkwiatowe pędy. Nasiona wysiewamy do doniczek od marca do czerwca, bezpośrednio do gleby w sierpniu, natomiast sadzonki pobieramy wiosną – rośliny zakwitną w kolejnym sezonie. Zdarza się także, że roślina rozmnaża się samoistnie.trzy brązowe donice

Mydlnica nie ma szczególnych wymagań co do gleby, choć preferuje podłoże zasobne w wapń, o odczynie zasadowym. Jak już wspomnieliśmy, dobrze znosi przesuszenie, więc przyjmie się na glebie umiarkowanie suchej lub suchej.

Mydlnica dobrze rośnie w miejscach ciepłych, w pełnym słońcu, ale możemy zasadzić ją także w półcieniu.

Roślina ta nie wymaga szczególnych zabiegów pielęgnacyjnych. W okresie kwitnienia należy na bieżąco usuwać przekwitnięte kwiatostany. Zwracamy także uwagę na pędy – zbyt rozrośnięte kępy powinniśmy podcinać.

Regularnie doglądamy także roślinę pod kątem wystąpienia chorób lub szkodników. Może być bowiem atakowana przez ślimaki i mszyce oraz plamistość liści.

Mydlnica bazyliowata doskonale sprawdza się nie tylko w roli gatunku okrywowego, ale także jako roślina balkonowa – doskonale przyjmuje się również w donicach.

Data publikacji: 27.01.2016
Doradca Dział Ogród

Dział Ogród

Powiązane artykuły

Co siać w sierpniu?

Co siać w sierpniu?
Sierpień to przede wszystkim okres zbiorów wysianych wiosną roślin oraz pierwszych prac porządkowych w ogrodzie. Okazuje się jednak, że w sierp...
Czytaj więcej

Co siać w lipcu?

Co siać w lipcu?
Większości z nas lipiec kojarzy się ze zbiorem plonów roślin zasianych na wiosnę. Jednak gdy na grządkach robi się trochę wolnego miejsca, wart...
Czytaj więcej

Co siać w czerwcu?

Co siać w czerwcu?
Czerwiec to miesiąc, który niewątpliwie zapowiada bliskie nadejście lata, a wraz z nim długo wyczekiwanych wakacji, kojarzonych z beztroską i b...
Czytaj więcej

Ocena i komentarz dla:

Mydlnica bazyliowata – uprawa i pielęgnacja