LOTERIA CASTODAYS! Zrób zakupy i weź udział w loterii. Sprawdź szczegóły >>

Mydlnica bazyliowata – uprawa i pielęgnacja

Mydlnica bazyliowata to jeden z wielu gatunków roślin wchodzących w skład rodziny goździkowatych. Jest wieloletnia, dzięki czemu może zdobić rabatki czy skalniaki przez wiele sezonów – tym bardziej że jej drobne, ale bardzo liczne kwiaty tworzą barwne kobierce.

Mydlnica bazyliowata

Mydlnica bazyliowata – charakterystyka

Mydlnica bazyliowata jest niską byliną, która osiąga wysokość do 30 cm. Rozrasta się w efektowne kępy, które prezentują się najpiękniej w okresie kwitnienia, czyli od maja do lipca – pokrywają się wtedy wieloma pojedynczymi, małymi kwiatkami, które wyróżniają się różowym kolorem. Gatunek ten nadaje się szczególnie do obsadzania skalniaków, skarp, murków czy szczelin. Może być także stosowany na rabatach bylinowych oraz jako wypełnienie przestrzeni między krzewami czy miejsc trudno dostępnych. Mydlnica jest byliną łatwą w uprawie, a jej pędy silnie się rozgałęziają. Jest odporna na przymrozki i okresowe susze, a także na silne promienie słoneczne. O czym należy jednak pamiętać, decydując się na jej zastosowanie we własnym ogrodzie?

Uprawa i pielęgnacja

Mydlnica bazyliowata

Mydlnicę bazyliowatą możemy wyhodować z nasion lub ukorzenić bezkwiatowe pędy. Nasiona wysiewamy do doniczek od marca do czerwca, bezpośrednio do gleby w sierpniu, natomiast sadzonki pobieramy wiosną – rośliny zakwitną w kolejnym sezonie. Zdarza się także, że roślina rozmnaża się samoistnie.

Mydlnica nie ma szczególnych wymagań co do gleby, choć preferuje podłoże zasobne w wapń, o odczynie zasadowym. Jak już wspomnieliśmy, dobrze znosi przesuszenie, więc przyjmie się na glebie umiarkowanie suchej lub suchej.

Mydlnica dobrze rośnie w miejscach ciepłych, w pełnym słońcu, ale możemy zasadzić ją także w półcieniu.

Roślina ta nie wymaga szczególnych zabiegów pielęgnacyjnych. W okresie kwitnienia należy na bieżąco usuwać przekwitnięte kwiatostany. Zwracamy także uwagę na pędy – zbyt rozrośnięte kępy powinniśmy podcinać.

Regularnie doglądamy także roślinę pod kątem wystąpienia chorób lub szkodników. Może być bowiem atakowana przez ślimaki i mszyce oraz plamistość liści.

Mydlnica bazyliowata doskonale sprawdza się nie tylko w roli gatunku okrywowego, ale także jako roślina balkonowa – doskonale przyjmuje się również w donicach.