Najlepsze sposoby na przechowanie opału

Źle zabezpieczony opał może stanowić zagrożenie dla domu i jego mieszkańców. W najlepszym razie straci swoje właściwości i stanie się bezużyteczny.

Opał

Domy jednorodzinne latem są schronieniem przed upałem, ale za to wymagają ogrzewania już wczesną jesienią. Dlatego wkrótce właściciele domów będą musieli się zaopatrzyć w zapasy węgla czy drewna.

Przechowywanie węgla

Wbrew pozorom, węgiel nie jest odporny na mróz. Miał się zamraża, a worki, w których tradycyjnie trzyma się węgiel, pękają. Jeżeli już decydujemy się na przechowywanie węgla na podwórzu, musimy zadbać, by nie mieszał się z ciałami obcymi, takimi jak śmieci, rośliny i patyki. Przykrywamy go plandeką.

Tworzymy nasz skład węgla

- Wybieramy miejsce oddalone od pieca. Nie tylko iskra, ale nawet sama bliska obecność wysokiej temperatury może doprowadzić do zapalenia się węgla, a co za tym idzie, do pożaru.

- Miejsce musi być suche i dobrze ubite – może być to glina lub beton na przykład w piwnicy.

- Jeśli decydujemy się na przechowywanie węgla w klasycznej, wielofunkcyjnej piwnicy, warto wybudować boks. Jego pojemność powinna wynosić około 3 ton. Obecność surowca w zbyt małym pomieszczeniu może utrudniać do niego dostęp i jego zamykanie.

- Jeśli nie mamy piwnicy ani miejsca w kotłowni na oddzielny boks, możemy postawić budkę na zewnątrz przy zachowaniu wyżej wymienionych zasad. Takie minipomieszczenie gospodarcze może być udekorowane i wcale nie musi nieestetycznie wyglądać na posesji.

Przechowywanie drewna

Drewno musi być suche, inaczej nie uda nam się nim rozpalić ognia. Dlatego powietrze i brak wilgoci to nasi sprzymierzeńcy przy składowaniu szczap. Można przechowywać drewno w piwnicy, ale musimy mieć pewność, że wentylacja działa sprawnie. Większość ludzi przechowuje ten rodzaj opału na dworze. Zwłaszcza że sam surowiec jest dekoracyjny.

Opał

Jak zrobić drewutnię

- Jej wielkość zależy od ilości drewna, które zamierzamy składować. Samą konstrukcję wykonujemy z niezbyt grubych desek. Dach może być nieco spadzisty – ze względów estetycznych, ale nie tylko – po takim łatwiej spłynie woda. Na dachu możemy położyć deski lub cegłówki. Oczywiście, budowla musi mieć podłogę.

- Jeśli nie mamy zbyt dużo miejsca w ogrodzie, jedną ze ścian drewutni może stanowić ściana naszego domu. Ściany boczne drewutni mogą mieć konstrukcję ażurową. Wprawdzie oznacza to większe narażenie na wilgoć podczas obfitych opadów deszczu, ale równocześnie zapewni dobrą wentylację i bardziej efektywne osuszanie.

Jeśli nie możemy lub nie zdążyliśmy postawić dodatkowej konstrukcji, drewno przechowujemy na zewnątrz w stosach ułożonych na planie koła. Należy unikać układania szczap na ziemi (wilgoć z gleby przenika do drewna), jak również na powierzchni nieprzemakalnej, np. folii (trudności z pozbyciem się wody). Najlepiej wyłożyć je na gorszej jakości deski. Szczapy układamy dachówkowo, czyli jedna na drugiej. Dzięki takiemu rozwiązaniu woda spływa po powierzchni na zewnątrz okręgu.

Przechowywanie oleju opałowego

Olej opałowy jest cieczą, co wymusza przechowywanie jej w zbiorniku. Takie zbiorniki możemy ustawiać na zewnątrz, a w domu trzymamy je w kotłowni lub w piwnicy. Jeśli pojemniki stoją poza domem, należy zadbać o zabezpieczenie ich przed mrozem, gdyż przy zbytnim zaziębieniu będzie wytrącać się parafina i zablokuje przewody.

Jeśli składujemy olej opałowy w większej ilości niż 5000 dm³, musimy zapewnić mu odrębne pomieszczenie zgodnie z przepisami przeciwpożarowymi. Zapasy mniejsze niż 1000 dm³ możemy gromadzić w domowej kotłowni, ale wówczas musimy trzymać zbiornik za murowaną, 12-centrymetrowej grubości ścianką.

Niezależnie od rodzaju opału, który stosujemy, zawsze musimy pamiętać o trzymaniu materiałów z dala od źródeł ognia. Przed użyciem opału najpierw dokładnie sprawdzamy, czy surowiec nie jest zanieczyszczony i czy jego stan nie budzi naszych wątpliwości.