Produkty

Naprawa mebli – uszkodzona okleina lub konstrukcja

Naprawa mebli – uszkodzona okleina lub konstrukcja

Stare meble to przedmioty pożądania każdego wybitnego kolekcjonera. Są dobre, bo stare, piękne i przede wszystkim drewniane. Nie mają nic wspólnego z materiałem drewnopodobnym, słabym, ścierającym się. Drewniane meble, nawet te bardzo zniszczone, zwykle można naprawić z bardzo dobrym efektem końcowym. Praca wymaga zwykle drobnych zmian w chybotających się elementach konstrukcji, starcia przybrudzonej powierzchni oraz naprawy okleiny.

naprawa mebliStare meble mogą wyglądać odpychająco. Dlatego po szybkiej ocenie wykonanej naszymi oczami postanawiamy je wyrzucić. To ogromny błąd. Stare meble są bowiem zwykle po prostu brudne, wymagają odświeżenia i usunięcia starych powłok, co przy znajomości technik stolarskich nie jest wcale czymś wyjątkowo trudnym.

Jakie pokrycie?

To podstawowe pytanie, jakie powinniśmy sobie postawić przed wykonywaniem prac renowacyjnych. Pokrycie mebla może być wykonane farbą, ale też lakierem lub politurą. Dwa ostatnie na pierwszy rzut oka rozróżnić jest trudno. Dobrze jest przeprowadzić test, do którego należy przygotować watę oraz czysty spirytus.

W miejscu mało widocznym przecieramy niewielki odcinek mebla wacikiem. Jeśli pozostanie on czysty, oznacza to, że nasz mebel pokrywa lakier.

Jeśli natomiast wata zacznie się lepić i zabarwi na kolor mebla – mamy do czynienia z politurą. Dlaczego rozróżnienie tych dwóch warstw pokryciowych jest tak ważne? Lakier to przezroczysty, ciekły produkt zawierający zwykle syntetyczną żywicę i rozpuszczalnik organiczny. Lakierowaną powierzchnię zmywamy szmatką zwilżoną wodą. Politura to z kolei przezroczysty roztwór szelaku w niemal czystym spirytusie. Aby politura wyglądała pięknie, należy nałożyć nawet kilkadziesiąt warstw, co wykonuje się za pomocą tamponu z bawełny wypełnionego watą lub pakułami bawełnianymi. Powierzchnie pokryte politurą czyścimy olejkiem do konserwacji mebli z nielakierowanego drewna lub olejem wazelinowym.

Współczesne meble są też często pokryte fornirem, materiałem wykonanym na wzór cieniutkiej okleiny, naklejanej na tańsze i lokalnie występujące drewno. Fornir niestety źle znosi wysokie temperatury i dużą wilgotność powietrza, dlatego po jakimś czasie zwykle wymaga konserwacji.

Jak pozbywamy się powłoki?

Możemy zastosować dwie metody: mechaniczną lub chemiczną. Do pierwszej stosujemy elektryczną szlifierkę oraz papier ścierny, do drugiej specjalne preparaty.

Efekt końcowy po usunięciu starych powłok jest zwykle bardzo zadowalający. Po końcowym zabezpieczeniu powierzchni drewna mebel wygląda jak nowy.

Co z konstrukcją mebla?

Po wielu latach użytkowania nasze meble nie są już tak mocne, jak dawniej. Nogi chwieją się i chyboczą, a śruby nie trzymają już tak mocno, jak powinny. To dlatego w zakładach stolarskich przed wykonywaniem jakichkolwiek zabiegów renowacyjnych rozbiera się dany mebel na części. Tylko w ten sposób jesteśmy w stanie określić, jaka jego część wymaga naprawy. Po skończonych pracach mebel jest z powrotem skręcany.

Jak naprawiać okleinę?arkusz papieru sciernego

Jeśli na naszym meblu zauważymy widoczne zniszczenia okleiny, nie musimy od razu biec do stolarza. Zadartą, odklejoną warstwę możemy naprawić w warunkach domowych.

Wystarczy papier ścierny, żelazko i nożyk oraz nowa okleina, jeśli poprzednia uległa zniszczeniu.

Udając się do sklepu, spytajmy o okleinę z klejem termozgrzewalnym. Ważny będzie też wybór odpowiedniego koloru, aby nowa okleina nie różniła się wyglądem od starej.

Najpierw rozmiękczamy klej gorącym żelazkiem, a następnie zdejmujemy stary pasek. Krawędzie naprawianego mebla należy oczyścić i wygładzić papierem ściernym.

Nowy pasek okleiny nakładamy na krawędzi i dociskamy żelazkiem. Klej szybko powinien się rozpuścić i związać z podłożem.

Kiedy klej wyschnie, wystarczy uciąć końcówki wystającej listwy i wyrównać krawędzie do lica mebla.

Doradca Dział wykończenie

Dział Wykończenie

Powiązane artykuły

Jak malować meble w okleinie?

Jak malować meble w okleinie?
Meble pokryte okleiną są popularnym rozwiązaniem stosowanym we wszystkich pomieszczeniach. Jeśli ich powierzchnia ulegnie zniszczeniu bądź znudzi nam ...
Czytaj więcej

Instrukcja wideo - jak przykleić obrzeża meblowe na 3 sposoby?

Instrukcja wideo - jak przykleić obrzeża meblowe na 3 sposoby?
Meble straciły na estetyce? Zanim zdecydujemy się na zakup nowych, najpierw spróbujmy je uratować – np. oklejając je nowym obrzeżem meblo...
Czytaj więcej

Okleina meblowa – co warto o niej wiedzieć?

Okleina meblowa – co warto o niej wiedzieć?
Jeśli chcemy niewielkim kosztem przerobić komodę lub szafkę, możemy zastosować okleinę meblową – to prosty i niedrogi sposób na uzyskanie całkiem nowe...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena i komentarz dla:

Naprawa mebli – uszkodzona okleina lub konstrukcja