icon
03.03 - niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl
icon
03.03 - niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl

Naprawa mebli – uszkodzona okleina lub konstrukcja

Stare meble to przedmioty pożądania każdego kolekcjonera. Są dobre, bo stare, piękne i przede wszystkim drewniane. Nie mają nic wspólnego z materiałem drewnopodobnym, słabym, ścierającym się. Drewniane meble, nawet te bardzo zniszczone, często można naprawić z bardzo dobrym efektem. Praca wymaga zwykle drobnych zmian w chybotających się elementach konstrukcji, starcia przybrudzonej powierzchni oraz naprawy okleiny. Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się, jak naprawić meble.

Naprawa mebli – rozpoznaj pokrycie

Stare meble mogą wyglądać odpychająco. Z tego powodu wiele osób preferuje zakup nowych mebli, zapominając o możliwości odnowienia starych. Tymczasem stare meble są najczęściej po prostu brudne. Wymagają jedynie odświeżenia i usunięcia starych powłok. Przy znajomości podstawowych technik stolarskich, renowacja mebli wcale nie musi być trudnym zadaniem.

Jak rozpoznać pokrycie mebli? To podstawowe pytanie, jakie musisz sobie postawić przed wykonaniem prac renowacyjnych. Pokrycie mebla może być wykonane farbą, ale też lakierem lub politurą. Dwa ostatnie na pierwszy rzut oka trudno rozróżnić. Dobrze jest przeprowadzić test powierzchni. Przygotuj do niego watę i czysty spirytus. W miejscu mało widocznym przetrzyj niewielki odcinek mebla wacikiem. Jeśli pozostanie on czysty, oznacza to, że mebel jest pokryty lakierem.

Jeśli z kolei wata zacznie się lepić i zabarwi się na kolor mebla – wówczas mamy do czynienia z politurą. Dlaczego rozróżnienie tych dwóch warstw pokryciowych jest tak ważne? Lakier to przezroczysty, ciekły produkt zawierający zwykle syntetyczną żywicę i rozpuszczalnik organiczny. Lakierowaną powierzchnię należy zmywać wilgotną szmatką. Politura to z kolei przezroczysty roztwór szelaku w niemal czystym spirytusie. Aby politura wyglądała pięknie, należy nałożyć nawet kilkadziesiąt warstw, co wykonuje się za pomocą tamponu z bawełny wypełnionego watą lub pakułami bawełnianymi. Powierzchnie pokryte politurą należy czyścić olejkiem do konserwacji mebli z nielakierowanego drewna lub olejem wazelinowym.

Współczesne meble są też często pokryte fornirem, materiałem wykonanym na wzór cieniutkiej okleiny, naklejanej na tańsze i lokalnie występujące drewno. Fornir niestety źle znosi wysokie temperatury i dużą wilgotność powietrza, dlatego po jakimś czasie zwykle wymaga konserwacji.

Zobacz także: Drewniane meble w nowoczesnym domu – o czym warto pamiętać?

naprawa-mebli-2naprawa-mebli-2naprawa-mebli-2naprawa-mebli-2

Sposoby pozbywania się powłoki

Wyróżnia się dwie metody usuwania powłoki lakierniczej z drewna: mechaniczną i chemiczną. Metoda mechaniczna wymaga użycia jednego z dwóch rodzajów narzędzi: papieru ściernego lub szlifierki elektrycznej.

Skorzystanie z papieru ściernego to najtańszy sposób pozbycia się starej powłoki z mebli. Pamiętaj, tylko aby przy zakupie papieru ściernego wziąć pod uwagę jego gradację (ziarnistość). Do szlifowania drewna zaleca się korzystanie z papieru ściernego o drobnej ziarnistości (220-280), aby powierzchnia mebla była wystarczająco gładka. Alternatywą dla papieru ściernego jest elektryczna szlifierka: taśmowa, mimośrodowa lub oscylacyjna. Wybór konkretnej szlifierki musisz uzależnić od kształtu, rodzaju i wielkości szlifowanej powierzchni.

Jeśli mebel jest pokryty wyjątkowo grubą warstwą lakieru, metody mechanicznego usuwania powłoki mogą okazać się nieskuteczne lub długotrwałe. W takim przypadku najlepszym rozwiązaniem jest skorzystanie z dedykowanych preparatów chemicznych do usuwania lakieru.

Sprawdź także: Jak czyścić meble tapicerowane?

Naprawa mebli – kontrola konstrukcji

Po wielu latach użytkowania meble nie są już tak mocne, jakie były na początku. Nogi chwieją się i chyboczą, a śruby nie trzymają już tak mocno, jak powinny. To dlatego w zakładach stolarskich przed wykonywaniem jakichkolwiek zabiegów renowacyjnych rozbiera się dany mebel na części. Tylko w ten sposób można określić, jaka jego część wymaga naprawy. Po skończonych pracach mebel jest z powrotem skręcany.

Pamiętaj, że nie w każdym przypadku musisz korzystać z kosztownych usług stolarza. Jeśli posiadasz uszkodzone meble z płyt wiórowych lub płyt MDF, podstawowe prace naprawcze możesz wykonać samodzielnie. Naprawa mebli z płyt wiórowych jest prostsza, niż mogłoby się wydawać. Nawet naprawa mebli po zalaniu jest możliwa do wykonania bez pomocy stolarza. W następnym akapicie wyjaśniamy, jak to zrobić.

Przeczytaj także: Meble do łazienki – sprawdź kolekcję mebli GoodHome Avela

naprawa-meblinaprawa-meblinaprawa-meblinaprawa-mebli

Jak naprawiać okleinę?

Najczęstszym problemem w przypadku mebli wykonanych z płyt wiórowych jest odchodząca okleina lub ubytki w samej płycie. Jeżeli odchodząca okleina z mebli to Twój główny problem, całość napraw możesz wykonać w warunkach domowych. Wystarczy Ci do tego papier ścierny, żelazko, nożyk tapicerski oraz nowa okleina (jeśli poprzednia uległa zniszczeniu).

W sklepie budowlanym poszukaj okleiny z klejem termozgrzewalnym. Ważny będzie też wybór odpowiedniego koloru, aby nowa okleina nie różniła się wyglądem od starej. Jeśli Twoim problemem jest wytarta okleina na drzwiach, sposób postępowania jest identyczny, jak w przypadku całych mebli.

Jak naprawić zdartą okleinę? Najpierw rozmiękcz stary pasek przy użyciu gorącego żelazka. Następnie zdejmij go z krawędzi mebla i poczekaj aż płyta ostygnie. Krawędzie naprawianego mebla możesz dodatkowo oczyścić i wygładzić papierem ściernym. Nowy pasek okleiny nałóż na krawędź mebla i ponownie użyj rozgrzanego żelazka. Klej szybko rozpuści się i zwiąże pasek z podłożem. Gdy klej wyschnie, utnij końcówki wystającej listwy i za pomocą nożyka wyrównaj krawędzie do lica mebla.

Równie prosta jest naprawa ubytków w płycie meblowej. Sposób naprawy musisz uzależnić od rodzaju uszkodzenia. Jeśli uszkodzenia płyty są drobne i powierzchowne (np. w postaci niezbyt głębokich rys), wówczas możesz użyć wosku do drewna, który wypełni płytkie ubytki. Jeżeli jednak uszkodzenia są większe, użyj gotowej masy szpachlowej do drewna

Gotowe masy szpachlowe są dostępne w różnych kolorach, dlatego z łatwością dopasujesz kolor masy do koloru swojego mebla. Niektóre masy szpachlowe można malować po wyschnięciu, dlatego są uznawane za najbardziej uniwersalny środek maskujący rysy i wszelkie uszkodzenia.

Jak widzisz, naprawa uszkodzonych lub starych mebli nie jest skomplikowana, więc możesz przeprowadzić ją samodzielnie. Jeśli potrzebujesz narzędzi niezbędnych do wykonania tego zadania, zajrzyj do jednego z naszych sklepów lub na stronę internetową Castorama.pl, gdzie znajdziesz wszystko, czego potrzebujesz do pracy!

Data publikacji: 26.01.2016