Wnęka w ścianie – sprawdź, jak ją urządzić! Pomysły na aranżacje

Niezaplanowane nierówności w prostych murach pomieszczeń początkowo mogą wydawać się utrapieniem. Jednak dobrze wykorzystana wnęka w ścianie w kuchni czy sypialni często staje się największą zaletą aranżacji. Jak uzyskać taki efekt? Sprawdź, jakie wskazówki zebraliśmy dla Ciebie w tym artykule.

Wnęka w ścianie – w salonie, kuchni czy łazience?

W przypadku wnęki w ścianie aranżacje, spośród których możesz wybierać, zależą od wielkości wykuszu i jego umiejscowienia. W zależności od tego, w jakim pomieszczeniu znajduje się dana wnęka w ścianie, nadaje się im różne funkcje. Najpopularniejsze zastosowania wgłębień i wykuszy można sprowadzić do trzech głównych kategorii:

  • przechowywanie,
  • dekoracja,
  • samodzielna strefa funkcjonalna, na przykład przestrzeń do pracy, wypoczynku czy dziecięcy kącik zabaw.

Im większy jest rozmiar wgłębienia, tym więcej praktycznych sposobów na to, jak może być wykorzystana wnęka w ścianie. Pomysły powinny być zawsze dopasowane do możliwości – płytka wnęka to dobre miejsce na kilka półek lub wiszące dekoracje, jednak może nie sprawdzić się w roli kącika wypoczynkowego.

Małe mieszkanie w bloku może zyskać dodatkową przestrzeń przez odpowiednio wykorzystane wnęki w ścianie. Łazienka, kuchnia czy przedpokój z wnęką pozwalają zmieścić w tych niewielkich pomieszczeniach niezbędne sprzęty lub dodatkową szafkę z półkami. W domach jednorodzinnych wnęki często mają z kolei formę wykusza, który łatwo zaaranżować w wydzieloną strefę – o jego zaletach przeczytasz w tym artykule.

Podczas gdy jedni borykają się z problemem zagospodarowania niechcianej wnęki, inni specjalnie tworzą wykusze i nisze w ścianie, aby zorganizować w tym miejscu kącik wypoczynkowy lub przechowalnię. Jak możesz wykorzystać wnęki w ścianie? Galeria, dodatkowa szafka czy przyjemny kącik – poniżej znajdziesz kilka naszych propozycji.

wneki-w-scianiewneki-w-scianiewneki-w-scianiewneki-w-scianie

Jak powiększyć pokój dzięki wnęce w ścianie?

Pierwszym zastosowaniem niestandardowego wgłębienia jest najbardziej praktyczna funkcja: przechowywanie. Wnęka w ścianie w kuchni to doskonałe miejsce na małą spiżarkę – wystarczy zamontować szafę lub drzwi harmonijkowe, aby wydzielić przestrzeń.

Każde pomieszczenie w inny sposób zyskuje dzięki zaadaptowaniu wnęki w ścianie. Łazienka często służy do przechowywania domowych środków czystości – zabudowując szafę we wnęce, możesz oddzielić je od pozostałej przestrzeni. W większej niszy może zmieścić się również minipralnia.

Dzięki zabudowie wnęki w ścianie zyskasz dodatkową przestrzeń do przechowywania rzeczy. Nie musi to być pełen regał czy wysoka szafa. W mniejszych wgłębieniach sprawdzi się kilka półek lub szafka wisząca o szerokości takiej jak wnęka. W ścianie w salonie lub sypialni możesz także wykorzystać surowe wgłębienie nad łóżkiem czy kanapą jako jedną, głębszą półkę.

Wnęki w ścianie – aranżacje dekoracyjne

Istnieje wiele sposobów na dekoracyjne wykorzystanie wnęki w ścianie. Galeria rodzinnych zdjęć świetnie sprawdza się w takiej wydzielonej przestrzeni. Możesz także postawić na pojedynczy, bardziej zdecydowany akcent i powiesić we wnęce obraz lub fotografię w antyramie. O tym, jak korzystnie oświetlić zdjęcia i obrazy, opowiadaliśmy we wcześniejszych wpisach.

Ozdobna wnęka w ścianie powinna odznaczać się na tle pomieszczenia. W dużych pokojach pozwala to równocześnie podzielić przestrzeń i zmniejszyć wrażenie przytłoczenia. Pomoże w tym między innymi:

  • inny kolor farby,
  • zmiana faktury ściany (na przykład przez obicie jej tkaniną lub wykorzystanie tynku ozdobnego),
  • dekoracyjna tapeta.

W wykuszu warto postawić ulubioną rzeźbę albo kwiat – roślina będzie mieć tu dużo miejsca, aby swobodnie się rozwijać.

Jeśli posiadasz wiele przedmiotów, które chcesz wyeksponować, możesz połączyć funkcję dekoracyjną wykusza z praktycznym zastosowaniem. Szafka z przeszklonym frontem posłuży jako gablota, w której ustawisz ulubione dekoracje, jednocześnie chroniąc je przed zakurzeniem. W takich miejscach świetnie sprawdzi się także taśma LED – podświetlone szklane półki prezentują się bardzo efektownie.

Funkcjonalny kącik we wnęce

W swoim mieszkaniu posiadasz niszę, która pomieści nieco więcej niż regał czy stolik z doniczką? Dobrym pomysłem będzie stworzenie w niej samodzielnej funkcjonalnej strefy. Duża wnęka w ścianie w salonie pomieści wygodny fotel ze stolikiem kawowym i miękkim dywanem – kącik wypoczynkowy. Wykusz w jadalni to świetne miejsce na ustawienie stołu i krzeseł, a w gabinecie możesz wstawić do wgłębienia biurko i powiesić korkową tablicę.

Jeśli wgłębienie nie zaczyna się od samej podłogi, możesz wykorzystać je jako siedzisko. Wnęka w ścianie z oknem i szerokim parapetem to świetne miejsce do czytania. Warto powiesić w niej półki z książkami, a wykusz wymościć miękkimi poduszkami. Taki zakątek stworzysz również bez okna – koniecznie zadbaj wtedy o dobre oświetlenie. Dodatkowym atutem może stać się ściana obita materiałem.

wneka-w-scianie-w-saloniewneka-w-scianie-w-saloniewneka-w-scianie-w-saloniewneka-w-scianie-w-salonie

Nietypowa wnęka w ścianie? Pomysły na specjalne okazje

Ze względu na różnorodność wgłębień i wykuszy, które spotyka się we współczesnych domach, istnieje niezliczona ilość ich zastosowania – a niektóre z nich są zdecydowanie bardziej zaskakujące od innych. W większej wnęce można schować na przykład:

  • telewizor i sprzęt RTV,
  • kabinę prysznicową,
  • łóżko,
  • kominek.

Rozwiązaniem, które warto przemyśleć w małym mieszkaniu, jest zbudowanie prysznica z wykorzystaniem wnęki w ścianie. Łazienka w bloku to zazwyczaj niewielkie pomieszczenie, zatem żadna przestrzeń nie powinna się zmarnować – także ta w załamaniu ściany. Wstaw do niej kabinę prysznicową lub zrezygnuj z brodzika, aranżując całe wgłębienie jako prysznic typu walk-in.

A co z przestrzenią pod schodami? Tutaj także możesz zastosować te same sztuczki, które sprawdzają się w przypadku każdej innej wnęki w ścianie. Aranżacje tego kącika zależą od jego wielkości – pod schodami zmieści się spiżarka, schowek na rowery czy rzadko używane sprzęty, ale także szafka dostosowana do skośnego kształtu ściany.

Rodzice kilkulatków na pewno dobrze wiedzą, jak wiele przestrzeni w domu podporządkowanych jest potrzebom maluchów. Z myślą o nich może zostać zaaranżowana przyjazna wnęka w ścianie. Galeria rysunków i zdjęć to tylko jedno z rozwiązań – wykusz wyłożony poduszkami i kolorową wykładziną będzie doskonałym kącikiem zabaw, który łatwo posprzątać.

Wnęka w ścianie według Twojego pomysłu

Niewiele jest tak uniwersalnych przestrzeni, jak wnęka w ścianie. Pomysły można mnożyć bez końca – ekspozycja domowych pamiątek lub ozdób, dodatkowa szafa, strefa malucha bądź miejsce dla składanego łóżka czy biurka… W aranżacji tak różnorodnego elementu mieszkania nie ma ograniczeń.

Do kreatywnego urządzenia wykusza nie potrzebujesz wielu narzędzi. Niekiedy wystarczy zestaw ramek do zdjęć lub puszka farby, aby odmienić nudną przestrzeń. W sklepach Castorama znajdziesz wszystko to, co przyda Ci się do stworzenia oryginalnej wnęki w ścianie. Aranżację zaplanuj sam lub zainspiruj się naszymi podpowiedziami.

 

Data publikacji: 24.11.2021