Produkty

Wnęka w ścianie – sprawdź, jak ją urządzić! Pomysły na aranżacje

Wnęka w ścianie – sprawdź, jak ją urządzić! Pomysły na aranżacje

Niezaplanowane nierówności w prostych murach pomieszczeń początkowo mogą wydawać się utrapieniem. Jednak dobrze wykorzystana wnęka w ścianie w kuchni czy sypialni często staje się największą zaletą aranżacji. Jak uzyskać taki efekt? Sprawdź, jakie wskazówki zebraliśmy dla Ciebie w tym artykule.

Przejdź do następnych akapitów:

Wnęka w ścianie – w salonie, kuchni czy łazience?

W przypadku wnęki w ścianie aranżacje, spośród których możesz wybierać, zależą od wielkości wykuszu i jego umiejscowienia. W zależności od tego, w jakim pomieszczeniu znajduje się dana wnęka w ścianie, nadaje się im różne funkcje. Najpopularniejsze zastosowania wgłębień i wykuszy można sprowadzić do trzech głównych kategorii:

  • przechowywanie,
  • dekoracja,
  • samodzielna strefa funkcjonalna, na przykład przestrzeń do pracy, wypoczynku czy dziecięcy kącik zabaw.

Im większy jest rozmiar wgłębienia, tym więcej praktycznych sposobów na to, jak może być wykorzystana wnęka w ścianie. Pomysły powinny być zawsze dopasowane do możliwości – płytka wnęka to dobre miejsce na kilka półek lub wiszące dekoracje, jednak może nie sprawdzić się w roli kącika wypoczynkowego.

Małe mieszkanie w bloku może zyskać dodatkową przestrzeń przez odpowiednio wykorzystane wnęki w ścianie. Łazienka, kuchnia czy przedpokój z wnęką pozwalają zmieścić w tych niewielkich pomieszczeniach niezbędne sprzęty lub dodatkową szafkę z półkami. W domach jednorodzinnych wnęki często mają z kolei formę wykusza, który łatwo zaaranżować w wydzieloną strefę – o jego zaletach przeczytasz w tym artykule.

Podczas gdy jedni borykają się z problemem zagospodarowania niechcianej wnęki, inni specjalnie tworzą wykusze i nisze w ścianie, aby zorganizować w tym miejscu kącik wypoczynkowy lub przechowalnię. Jak możesz wykorzystać wnęki w ścianie? Galeria, dodatkowa szafka czy przyjemny kącik – poniżej znajdziesz kilka naszych propozycji.

wneki-w-scianie-aranzacje

Jak powiększyć pokój dzięki wnęce w ścianie?

Pierwszym zastosowaniem niestandardowego wgłębienia jest najbardziej praktyczna funkcja: przechowywanie. Wnęka w ścianie w kuchni to doskonałe miejsce na małą spiżarkę – wystarczy zamontować szafę lub drzwi harmonijkowe, aby wydzielić przestrzeń.

Każde pomieszczenie w inny sposób zyskuje dzięki zaadaptowaniu wnęki w ścianie. Łazienka często służy do przechowywania domowych środków czystości – zabudowując szafę we wnęce, możesz oddzielić je od pozostałej przestrzeni. W większej niszy może zmieścić się również minipralnia.

Dzięki zabudowie wnęki w ścianie zyskasz dodatkową przestrzeń do przechowywania rzeczy. Nie musi to być pełen regał czy wysoka szafa. W mniejszych wgłębieniach sprawdzi się kilka półek lub szafka wisząca o szerokości takiej jak wnęka. W ścianie w salonie lub sypialni możesz także wykorzystać surowe wgłębienie nad łóżkiem czy kanapą jako jedną, głębszą półkę.

Wnęki w ścianie – aranżacje dekoracyjne

Istnieje wiele sposobów na dekoracyjne wykorzystanie wnęki w ścianie. Galeria rodzinnych zdjęć świetnie sprawdza się w takiej wydzielonej przestrzeni. Możesz także postawić na pojedynczy, bardziej zdecydowany akcent i powiesić we wnęce obraz lub fotografię w antyramie. O tym, jak korzystnie oświetlić zdjęcia i obrazy, opowiadaliśmy we wcześniejszych wpisach.

Ozdobna wnęka w ścianie powinna odznaczać się na tle pomieszczenia. W dużych pokojach pozwala to równocześnie podzielić przestrzeń i zmniejszyć wrażenie przytłoczenia. Pomoże w tym między innymi:

  • inny kolor farby,
  • zmiana faktury ściany (na przykład przez obicie jej tkaniną lub wykorzystanie tynku ozdobnego),
  • dekoracyjna tapeta.

W wykuszu warto postawić ulubioną rzeźbę albo kwiat – roślina będzie mieć tu dużo miejsca, aby swobodnie się rozwijać.

Jeśli posiadasz wiele przedmiotów, które chcesz wyeksponować, możesz połączyć funkcję dekoracyjną wykusza z praktycznym zastosowaniem. Szafka z przeszklonym frontem posłuży jako gablota, w której ustawisz ulubione dekoracje, jednocześnie chroniąc je przed zakurzeniem. W takich miejscach świetnie sprawdzi się także taśma LED – podświetlone szklane półki prezentują się bardzo efektownie.

Funkcjonalny kącik we wnęce

W swoim mieszkaniu posiadasz niszę, która pomieści nieco więcej niż regał czy stolik z doniczką? Dobrym pomysłem będzie stworzenie w niej samodzielnej funkcjonalnej strefy. Duża wnęka w ścianie w salonie pomieści wygodny fotel ze stolikiem kawowym i miękkim dywanem – kącik wypoczynkowy. Wykusz w jadalni to świetne miejsce na ustawienie stołu i krzeseł, a w gabinecie możesz wstawić do wgłębienia biurko i powiesić korkową tablicę.

Jeśli wgłębienie nie zaczyna się od samej podłogi, możesz wykorzystać je jako siedzisko. Wnęka w ścianie z oknem i szerokim parapetem to świetne miejsce do czytania. Warto powiesić w niej półki z książkami, a wykusz wymościć miękkimi poduszkami. Taki zakątek stworzysz również bez okna – koniecznie zadbaj wtedy o dobre oświetlenie. Dodatkowym atutem może stać się ściana obita materiałem.

wneka-w-scianie-w-salonie

Nietypowa wnęka w ścianie? Pomysły na specjalne okazje

Ze względu na różnorodność wgłębień i wykuszy, które spotyka się we współczesnych domach, istnieje niezliczona ilość ich zastosowania – a niektóre z nich są zdecydowanie bardziej zaskakujące od innych. W większej wnęce można schować na przykład:

  • telewizor i sprzęt RTV,
  • kabinę prysznicową,
  • łóżko,
  • kominek.

Rozwiązaniem, które warto przemyśleć w małym mieszkaniu, jest zbudowanie prysznica z wykorzystaniem wnęki w ścianie. Łazienka w bloku to zazwyczaj niewielkie pomieszczenie, zatem żadna przestrzeń nie powinna się zmarnować – także ta w załamaniu ściany. Wstaw do niej kabinę prysznicową lub zrezygnuj z brodzika, aranżując całe wgłębienie jako prysznic typu walk-in.

A co z przestrzenią pod schodami? Tutaj także możesz zastosować te same sztuczki, które sprawdzają się w przypadku każdej innej wnęki w ścianie. Aranżacje tego kącika zależą od jego wielkości – pod schodami zmieści się spiżarka, schowek na rowery czy rzadko używane sprzęty, ale także szafka dostosowana do skośnego kształtu ściany.

Rodzice kilkulatków na pewno dobrze wiedzą, jak wiele przestrzeni w domu podporządkowanych jest potrzebom maluchów. Z myślą o nich może zostać zaaranżowana przyjazna wnęka w ścianie. Galeria rysunków i zdjęć to tylko jedno z rozwiązań – wykusz wyłożony poduszkami i kolorową wykładziną będzie doskonałym kącikiem zabaw, który łatwo posprzątać.

Wnęka w ścianie według Twojego pomysłu

Niewiele jest tak uniwersalnych przestrzeni, jak wnęka w ścianie. Pomysły można mnożyć bez końca – ekspozycja domowych pamiątek lub ozdób, dodatkowa szafa, strefa malucha bądź miejsce dla składanego łóżka czy biurka… W aranżacji tak różnorodnego elementu mieszkania nie ma ograniczeń.

Do kreatywnego urządzenia wykusza nie potrzebujesz wielu narzędzi. Niekiedy wystarczy zestaw ramek do zdjęć lub puszka farby, aby odmienić nudną przestrzeń. W sklepach Castorama znajdziesz wszystko to, co przyda Ci się do stworzenia oryginalnej wnęki w ścianie. Aranżację zaplanuj sam lub zainspiruj się naszymi podpowiedziami.

 

Data publikacji: 24.11.2021
Doradca Dział Urządzanie

Dział Urządzanie

Powiązane artykuły

Dlaczego warto wybrać meble modułowe? Zobacz asortyment serii Atomia

Dlaczego warto wybrać meble modułowe? Zobacz asortyment serii Atomia
Meble modułowe Atomia pomogą Ci stworzyć wyposażenie domu idealnie dopasowane do wnętrza i Twoich potrzeb. Z dostępnego asortymentu skompletujesz m.in...
Czytaj więcej

Ocena i komentarz dla:

Wnęka w ścianie – sprawdź, jak ją urządzić! Pomysły na aranżacje