Nietypowe sposoby na suszenie prania – DIY

Suszenie prania w małym mieszkaniu nie zawsze jest łatwe – nie ma w nim miejsca na elektryczną suszarkę, a składana zajmuje zbyt wiele przestrzeni. Zobaczmy alternatywne pomysły na suszenie prania w domu. Sprawdźmy też, jak możemy wykonać samodzielnie nietypową instalację, która pozwoli swobodnie wyschnąć naszym ubraniom w mieszkaniu.

Skarpetki na kaloryferze

To sposób znany od dziesięcioleci, choć nieszczególnie wybredny – suszenie ubrań na kaloryferach jest skuteczne zimą, kiedy wilgoć odparowująca z ubrań nawilża dodatkowo powietrze. Niestety, ten sposób jest mało estetyczny, a skarpetki „zdobiące” grzejnik w salonie będą postrzegane przez naszych gości jako rażący szczegół. Na zwykłym kaloryferze lub grzejniku w pokoju nie zmieści się też wiele ubrań, które mogą się zsuwać i brudzić.

Suszarka elektryczna bezcieczowa i suszarka nad wanną

Lepszym rozwiązaniem jest wieszanie ubrań na specjalnej suszarce łazienkowej o kilku lub kilkunastu poziomych rurkach. Mocuje się ją do ściany i podłącza do prądu. Zajmuje niewiele miejsca i zwykle wyposażona jest w przewód ze spiralnym kablem zasilającym. Suszarka elektryczna pozwala na szybkie wysuszenie elementów garderoby i ręczników – w szczególności przydaje się w łazienkach z ogrzewaniem podłogowym. Możemy również zamontować suszarkę sufitową nad wanną. Jej konstrukcja jest bardzo prosta – składa się z ze spuszczanych na sznurkach prętów mocowanych do sufitu.

Pomysłowe blindry w oknach

Połączenie rolet okiennych z suszarką na ubranie? Blindry to świetny pomysł – jego twórcy Kim Bobin i Ko Kyungeun otrzymali za niego prestiżową nagrodę Red Dot Design Award. Rama może służyć jako roletka do zasłania okna. W razie potrzeby możemy ją opuścić do poziomu i wykorzystać do suszenia garderoby na listwach żaluzji. Światło słoneczne wpadające prze okno przyspiesza suszenie prania.

Designerska suszarka pod sufitem - DIY

Możemy kupić gotową kratkę łazienkową z drewna sosnowego lub lekką, pojedynczą drabinę i zamontować ją w nietypowym miejscu – na przykład pod sufitem w przedpokoju. Doskonale prezentuje się naturalny kolor drewna, można je też wybarwić na dowolny kolor odpowiednimi do drewna farbami i lakierami – stworzymy w ten sposób instalację w stylu vintage do suszenia ubrań na wieszakach.

Potrzebujemy następujących elementów:

- 2 haków sufitowych z kołnierzami, np. o średnicy 8 mm i 80 mm długości,

- wiertarki i wiertła o średnicy odpowiadającej rozmiarom haków,

- grubego sznura (jeśli lubimy styl marynistyczny) lub łańcucha (efektem będzie vintage),

- kilku lub kilkunastu metalowych haczyków do zawieszenia na nich wieszaków,

- kilku lub kilkunastu stylowych wieszaków.

Sposoby na suszenie prania

Jak zamontować taki stelaż pod sufitem?

1. Wiercimy otwory w suficie w odległości równiej dwóm przeciwległym końcom drabinki lub drewnianej kratki.

2. Czyścimy je dokładnie z pyłu, osadzamy w otworach kołnierze rozporowe i wkręcamy lub wkładamy w nie haki.

2. Przez otwory w hakach przekładamy sznur i wieszamy na nim drabinkę w takiej odległości od sufitu, aby nie przeszkadzała w przemieszczaniu się, np. około 20-30 cm od sufitu. Wiązania muszą być mocne, by konstrukcja wytrzymała obciążenia.

3. Na szczeblach mocujemy dowolną ilość haczyków, na których zawieszamy wieszaki.

Instalacja z drabinki pozwala nie tylko na oszczędność miejsca, ale sprawia, że ubrania po wyschnięciu są gotowe do powieszenia w szafie – to również spora oszczędność czasu. Możemy zamontować ją również pod sufitem w salonie lub w sypialni – w razie nieoczekiwanej wizyty gości, posprzątanie prania zajmie nam kilka sekund.

Suszarka rozkładana