Produkty

Nietypowe sposoby na suszenie prania – DIY

Nietypowe sposoby na suszenie prania – DIY

Suszenie prania w małym mieszkaniu nie zawsze jest łatwe – nie ma w nim miejsca na elektryczną suszarkę, a składana zajmuje zbyt wiele przestrzeni. Zobaczmy alternatywne pomysły na suszenie prania w domu. Sprawdźmy też, jak możemy wykonać samodzielnie nietypową instalację, która pozwoli swobodnie wyschnąć naszym ubraniom w mieszkaniu.

Nietypowe sposoby na suszenie prania – DIY Skarpetki na kaloryferze

To sposób znany od dziesięcioleci, choć nieszczególnie wybredny – suszenie ubrań na kaloryferach jest skuteczne zimą, kiedy wilgoć odparowująca z ubrań nawilża dodatkowo powietrze. Niestety, ten sposób jest mało estetyczny, a skarpetki „zdobiące” grzejnik w salonie będą postrzegane przez naszych gości jako rażący szczegół. Na zwykłym kaloryferze lub grzejniku w pokoju nie zmieści się też wiele ubrań, które mogą się zsuwać i brudzić.

Suszarka elektryczna bezcieczowa i suszarka nad wanną

Lepszym rozwiązaniem jest wieszanie ubrań na specjalnej suszarce łazienkowej o kilku lub kilkunastu poziomych rurkach. Mocuje się ją do ściany i podłącza do prądu. Zajmuje niewiele miejsca i zwykle wyposażona jest w przewód ze spiralnym kablem zasilającym. Suszarka elektryczna pozwala na szybkie wysuszenie elementów garderoby i ręczników – w szczególności przydaje się w łazienkach z ogrzewaniem podłogowym. Możemy również zamontować suszarkę sufitową nad wanną. Jej konstrukcja jest bardzo prosta – składa się z ze spuszczanych na sznurkach prętów mocowanych do sufitu.

Pomysłowe blindry w oknach

Połączenie rolet okiennych z suszarką na ubranie? Blindry to świetny pomysł – jego twórcy Kim Bobin i Ko Kyungeun otrzymali za niego prestiżową nagrodę Red Dot Design Award. Rama może służyć jako roletka do zasłania okna. W razie potrzeby możemy ją opuścić do poziomu i wykorzystać do suszenia garderoby na listwach żaluzji. Światło słoneczne wpadające prze okno przyspiesza suszenie prania.

Designerska suszarka pod sufitem - DIY

Możemy kupić gotową kratkę łazienkową z drewna sosnowego lub lekką, pojedynczą drabinę i zamontować ją w nietypowym miejscu – na przykład pod sufitem w przedpokoju. Doskonale prezentuje się naturalny kolor drewna, można je też wybarwić na dowolny kolor odpowiednimi do drewna farbami i lakierami – stworzymy w ten sposób instalację w stylu vintage do suszenia ubrań na wieszakach.

Potrzebujemy następujących elementów:

- 2 haków sufitowych z kołnierzami, np. o średnicy 8 mm i 80 mm długości,

- wiertarki i wiertła o średnicy odpowiadającej rozmiarom haków,

- grubego sznura (jeśli lubimy styl marynistyczny) lub łańcucha (efektem będzie vintage),

- kilku lub kilkunastu metalowych haczyków do zawieszenia na nich wieszaków,

- kilku lub kilkunastu stylowych wieszaków.

Jak zamontować taki stelaż pod sufitem?Suszarka rozkladana Pratico Castorama

1. Wiercimy otwory w suficie w odległości równiej dwóm przeciwległym końcom drabinki lub drewnianej kratki.

2. Czyścimy je dokładnie z pyłu, osadzamy w otworach kołnierze rozporowe i wkręcamy lub wkładamy w nie haki.

2. Przez otwory w hakach przekładamy sznur i wieszamy na nim drabinkę w takiej odległości od sufitu, aby nie przeszkadzała w przemieszczaniu się, np. około 20-30 cm od sufitu. Wiązania muszą być mocne, by konstrukcja wytrzymała obciążenia.

3. Na szczeblach mocujemy dowolną ilość haczyków, na których zawieszamy wieszaki.

Instalacja z drabinki pozwala nie tylko na oszczędność miejsca, ale sprawia, że ubrania po wyschnięciu są gotowe do powieszenia w szafie – to również spora oszczędność czasu. Możemy zamontować ją również pod sufitem w salonie lub w sypialni – w razie nieoczekiwanej wizyty gości, posprzątanie prania zajmie nam kilka sekund.

Doradca Dział Urządzanie

Dział Urządzanie

Powiązane artykuły

TOP 5 suszarek na pranie do Twojego domu

TOP 5 suszarek na pranie do Twojego domu
Dom to nie tylko miejsce odpoczynku. Zadbaj o to, by był przyjazną i zarazem funkcjonalną przestrzenią, która umożliwi Ci przyjemne wykonywanie...
Czytaj więcej

Jak wykończyć i urządzić pralnię?

Jak wykończyć i urządzić pralnię?
Obecność pralni coraz częściej uwzględniana jest w projektach domów jednorodzinnych. Trudno się temu dziwić – odpowiednio wykończone i wyposażone pomi...
Czytaj więcej

Jak szybko wysuszyć pranie? To Ci się przyda!

Jak szybko wysuszyć pranie? To Ci się przyda!
Jak szybko wysuszyć pranie? Suszenie prania może okazać się kłopotliwe, szczególnie jeśli mieszkasz w kawalerce i nie posiadasz balkonu, tarasu...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena
1 komentarz
31.01.2016
Zawsze suszę na kaloryferach! :) Drabinkę w łazience też mam i ostatnio pomyślałam, że zainstaluję również taką w pomieszczeniu gospodarczym. Poza tym dobry pomysł z tą sufitową suszarką diy. muszę spróbować

Ocena i komentarz dla:

Nietypowe sposoby na suszenie prania – DIY