Niewielkie drzewa do niewielkiego ogrodu

Wazelina kojarzy nam się głównie z kosmetologią – jest substancją, którą dla poprawienia swojej urody zwykły wykorzystywać zwłaszcza panie. Tymczasem możemy wskazać jeszcze kilka sytuacji, w których wazelina będzie przydatna. Oto do czego wykorzystamy ją w domu.

Niewielkie drzewa do niewielkiego ogrodu

Kupujemy niewielkie drzewko

W sklepach ogrodniczych oraz szkółkach znajdziemy spory wybór drzew liściastych. Zróżnicowane są pod względem wielkości, koloru i kształtu liści czy pokroju. Sprzedawane są także w niejednakowy sposób, jeśli chodzi o zabezpieczenie bryły korzeniowej. Najczęściej możemy spotkać gatunki rosnące w donicach lub w balotach (np. w worku jutowym) czy też z odkrytymi korzeniami, bez ziemi. Ważnym kryterium podczas zakupu jest kondycja drzewka. Powinno być pozbawione przebarwień, zwróćmy uwagę na ewentualne plamy na liściach czy niepokojące zgrubienia lub ubytki na korze. Korzenie powinny być zdrowe, bez deformacji – najłatwiej to oczywiście sprawdzić, gdy bryła korzeniowa podczas zakupu jest odkryta.

Po sprawdzeniu jakości danego drzewka dowiedzmy się, jaki to gatunek i odmiana. Przy braku etykiety zapytajmy o szczegóły sprzedawcę, aby mieć pewność, że dokonaliśmy dobrego wyboru, a drzewko po paru latach nie okaże się ogromnym drzewem.

Zaplanujmy wcześniej, gdzie będzie posadzone, by odpowiednio wkomponowało się w obecną już zieleń oraz by nie zasłaniało innych elementów ogrodu.

Niewielkie drzewa do niewielkiego ogrodu

Niewielkie gatunki i odmiany idealne do niewielkiego ogrodu

Po ocenie jakości drzewka musimy zdecydować się na konkretny gatunek i odmianę – możliwości naszego wyboru są duże.

Ciekawym przykładem będzie na pewno jesion wyniosły w odmianie Crispa o karłowej formie. Dorasta do 1-1,5 m wysokości i to dopiero po paru latach uprawy. Liście są ciemnozielone, kędzierzawe, gęsto osadzone. Koronę ma nieregularną, nietypową jak na tak małe drzewko. Najlepsze stanowisko dla niego to półcień, ewentualnie miejsce słoneczne.

Do polecenia w małym ogrodzie będzie z pewnością tulipanowiec amerykański Edward Gursztyn, który dorasta do ok. 2,5 m. Wolno rośnie, lubi słońce i żyzną glebę. Ma bardzo dekoracyjne liście, które jesienią pięknie przebarwiają się na kolor żółty lub brązowy. 

Nietypowym drzewkiem o niedużych rozmiarach będzie także buk pospolity w odmianie Tortuosa Purpurea. Przypomina w pokroju bardziej krzew, ponieważ osiąga wysokość do 0,8 m i ma parasolowatą koronę. Dodatkowo dekorujące są powyginane gałęzie, a na nich purpurowe liście, na których latem widać zielone przebarwienia. Drzewko nadaje się na stanowiska półcieniste oraz słoneczne i co ważne, buk ten wolno rośnie.

Przykładem drzewka o malowniczym wyglądzie jest głóg jednoszyjkowy Compacta o niewielkiej, kulistej koronie. Liście ma dość małe, ciemnozielone, błyszczące. Ozdobą drzewka są pojawiające się w maju i czerwcu białe kwiaty. Głóg ten rośnie dobrze w słońcu lub lekkim półcieniu. Polecany do ogrodów przy ulicach, ponieważ jest odporny na zanieczyszczenia powietrza.

Warto również wspomnieć o dębie błotnym Green Dwarf, który jest szczególnie niewielkim drzewkiem, ponieważ osiąga ok. 1,5 m wysokości. Liście są zielone, natomiast jesienią przebarwiają się na intensywną czerwień. Najlepiej rośnie na słonecznym stanowisku, nie ma wyjątkowych wymagań glebowych.

Niedużym drzewkiem będzie także jabłoń japońska Tina. Może dorastać do 1,5-2 m, jej korona jest rozpostarta i dość szeroka, a liście są wąskie, ciemnozielone. Dekorujące są czerwone pączki, z których w maju pojawiają się białe kwiaty. Podobnie jak dąb błotny, lubi słoneczne miejsca.