Nowoczesne regały magazynowe – przykłady innowacyjnych systemów do przechowywania

Wydawałoby się, że w systemach do przechowywania niewiele może się już zmienić, a przynajmniej nie w tych dotyczących pomieszczeń mniej reprezentatywnych. Jednak ich rozwiązania montażowe ewoluują, a a nowoczesne regały magazynowe mogą zaskakiwać rozwiązaniami. Przyjrzyjmy się przykładowym systemom.

W pomieszczeniach gospodarczych, garażach, magazynach czy na zapleczach sklepów zazwyczaj wykorzystujemy regały. To najprostsze i najbardziej uniwersalne systemy do przechowywania rozmaitych przedmiotów. Ze względu na to, że mają przede wszystkim spełniać funkcję użytkową, zwracamy mniejszą uwagę na ich wygląd. W przypadku regałów magazynowych najbardziej liczy się ich udźwig, stabilność, pojemność i trwałość. Co ma wpływ na te cechy? W czym lepsze mogą być nowoczesne systemy montażu od tradycyjnych? Zobaczmy!

Regał drewniany Form Symbios 40 x 75 x 170 cm 40 kgRegał drewniany Form Symbios 40 x 75 x 170 cm 40 kgRegał drewniany Form Symbios 40 x 75 x 170 cm 40 kgRegał drewniany Form Symbios 40 x 75 x 170 cm 40 kg

Rodzaje regałów magazynowych i szaf

Regały, które doskonale nadają się do przechowywania różnego rodzaju towaru i asortymentu, mogą dzielić się ze względu na różne aspekty dotyczące ich budowy:

  • materiał wykonania stelażu i półek - mogą być drewniane i drewnopodobne, metalowe i plastikowe, a takie różnice w ich budowie regulują również ich możliwości udźwigu;

  • sposób montażu - tradycyjny, czyli na śruby, kołki i wkręty bądź nowoczesny, np. na nity lub zatrzaski, o czym powiemy w dalszej części artykułu. Mocowanie półek do stelaża wpływa znacznie na stabilność całej konstrukcji. Można go podzielić na: wkręcany lub wciskany;

  • mobilność - klasyczne regały półkowe będą stacjonarne, ale w dużych magazynach wykorzystuje się również rozmaite systemy automatyczne;

  • możliwość rozbudowy i personalizacji - tutaj możemy wymienić regały modułowe bądź wolnostojące. Pierwsze dają nam możliwość łączenia, powiększania czy innego rodzaju ingerowania w ich kształt lub wielkość i pojemność. Możemy je dostosować idealnie pod nasze indywidualne potrzeby.

Uwaga!

Przy wyborze odpowiedniego regału, niezależnie od tego, gdzie mamy zamiar go wykorzystać, musimy przede wszystkim określić, jaką wagą całkowitą go obciążymy. Regał powinien być idealnie dostosowany do tego, co będzie na nim przechowywane, w innym bowiem przypadku narażamy się na zniszczenie mebla, a nawet przykre wypadki. Zwracajmy więc uwagę podczas zakupów na oznaczenia – każdy regał powinien mieć określony zakres udźwigu w kilogramach.

Szafy z kolei dzielimy na metalowe i plastikowe. Zamykany mebel do przechowywania przydaje się w zakładach pracy i biurach. Z reguły są to systemy przeznaczone do chowania elementów odzieży i garderoby czy kompletowania i zabezpieczania dokumentów, nie muszą więc cechować się nadzwyczajną zdolnością do udźwigu znacznych ciężarów.

Montaż regałów magazynowych - klucz do bezpiecznej organizacji?

ragał metalowyragał metalowyragał metalowyragał metalowy

Większość standardowych regałów, nie tylko tych, które trafiają do garażów, piwnic, warsztatów czy sklepów, jest montowana tradycyjnie – za pomocą śrub. System ten powoli jest wypierany przez inne - takie, które mogą lepiej sprawdzić się w tego typu mocowaniach. W gospodarstwach domowych szukamy prostych i uniwersalnych rozwiązań, pozwalających zorganizować przestrzeń i uporządkować ją. Modułowe regały, które łatwo możemy samodzielnie złożyć sprawdzą się tu najlepiej. Innowacyjne systemy montażu zapewniają nam nie tylko szybszą możliwość zespojenia elementów, ale także stabilniejszą konstrukcję regału. Dlaczego?

Czy wiesz, że…?

Śrubowy sposób montażu, choć wciąż tak popularny w Polsce w Rosji czy w innych krajach, został już wyparty przez system zatrzaskowy.

Innowacyjny montaż zatrzaskowy - na czym polega?

Nowoczesne systemy do przechowywania coraz częściej wykorzystują łatwiejsze formy montażu. Zatrzaskowy sposób składania regałów wykorzystuje nity, które zapewniają lepsze dopasowanie półek i słupków, przez co cała konstrukcja staje się mocniejsza. W porównaniu do systemu montażowego wykorzystującego wkręty, łączenia się nie wypaczają i nie ulegają poluzowaniu, dzięki czemu regał i jego półki są stabilne i mogą być stale obciążane, tak jak tuż po złożeniu.

Kolejną zaletą systemu zatrzaskowego jest prostota jego zastosowania. Złożenie mebla staje się znacznie łatwiejsze, a co więcej – zyskujemy możliwość szybkiego personalizowania wyglądu i funkcjonalności regału. Jego półki mamy szansę powiesić na innych wysokościach, tak aby zmieścić na nich konkretne przedmioty czy sprzęty. Metalowe nity są trwałe i mocne, a umiejscowione prawidłowo w zatrzasku nie będą się samoistnie przemieszczać. Pokryte powłoką antykorozyjną zapewniają nam łatwość składania i rozkładania przez cały czas użytkowania mebla.

regał metalowyregał metalowyregał metalowyregał metalowy

Nowoczesne systemy przechowywania na przykładzie regałów magazynowych

Innowację w świecie organizacji przestrzeni możemy pokazać na przykładzie 4 systemów do przechowywania w pomieszczeniach gospodarczych, a także usługowo-komercyjnych. Są one podzielone głównie ze względu na to, jakim mogą być obarczone obciążeniem.

Czy wiesz, że…?

W uproszczeniu możemy przyjąć zasadę, że w zależności od rodzaju zastosowanego materiału, takie regały wytrzymają:

- niskie obciążenie, nie przekraczające 50 kg – drewniane;

- średnie obciążenie, nieprzekraczające 100 kg – plastikowe regały i szafy;

- duże obciążenie, przekraczające 100 kg – metalowe regały.

Wedle powyższej klasyfikacji możemy wymienić poszczególne systemy:

Symbios - to system regałów drewnianych, które są przeznaczone do przechowywania wewnątrz budynków - w piwnicach, garażach, na strychach i pomieszczeniach gospodarczych. Możemy wykorzystać je na wszelkie sprzęty, których używamy sporadycznie: przetwory, książki czy zabawki i rozmaite, drobniejsze narzędzia. Maksymalne obciążenie na półkę w drewnianym regale wynosi 50 kg. Posiada on specjalną tylną klamrę, która zapewnia odpowiednią stabilność.

Axial - to regały metalowe, nadające się do średnich obciążeń i w całości zabezpieczone przed korodowaniem, dlatego możemy wykorzystać je również na zewnątrz budynków czy w wilgotniejszych pomieszczeniach. Maksymalnym obciążeniem jednej półki takiego regału jest 80 kg, ale to w zupełności wystarczy, aby umieścić na nim ciężkie narzędzia, produkty do czyszczenia i konserwacji czy większy sprzęt. Regały metalowe Axial mają gwarancję aż na 10 lat, co daje nam pewność ich długiej użyteczności. Dla zwiększenia stabilności możemy je przytwierdzić do ściany.

Links - są z kolei systemem plastikowych regałów, które są szczególnie łatwe w składaniu i montażu. Innowacyjne nóżki są regulowane, dzięki czemu możemy dostosować je do nierówności podłoża. Mają po 4 lub 5 regulowanych półek. Tak jak w przypadku systemy Axial możemy je wykorzystać również na balkonie czy tarasie i wykorzystać do średnich obciążeń. Pamiętajmy, że cały regał wytrzyma nie więcej niż 100 kg łącznie. W systemie Links występują także plastikowe szafy, które możemy zamykać na kłódkę.

Exa - to system regałów metalowych z drewnianymi półkami, który wykorzystuje zatrzaskowy sposób montażu, co zapewnia łatwość składania. Wytrzymują bardzo duże obciążenie, ale możemy przechowywać je wewnątrz budynków – w piwnicach, garażach czy magazynach. System montażu pozwala nam złożyć z nich stół warsztatowy. Jedna półka regału metalowego Exa jest w stanie znieść obciążenie nawet do 100 kg, co oznacza, że możemy wykorzystać taki mebel do składowania narzędzi, materiałów budowlanych czy nawet opon. Rozwiązanie to zapewnia tak starannie zbudowane konstrukcje, że gwarantuje nam żywotność i użyteczność mebla aż przez 20 lat.

Dlaczego regały magazynowe Form?

Regał plastikowy Form Links 120 x 45 x 182 cm 80 kgRegał plastikowy Form Links 120 x 45 x 182 cm 80 kgRegał plastikowy Form Links 120 x 45 x 182 cm 80 kgRegał plastikowy Form Links 120 x 45 x 182 cm 80 kg

Wykorzystujące innowacyjne systemy przechowywania nowoczesne regały Symbios, Links, Axial i Exa mogą w pełni zaspokoić potrzeby związane z organizacją przestrzeni w przeciętnym gospodarstwie domowym, a także małym przedsiębiorstwie. Regały metalowe przydadzą się na zewnątrz oraz w wilgotnych piwnicach, szafa plastikowa w biurze, a regał drewniany w garażu. Rozwiązania marki Form są przyjazne użytkownikom – nie tylko majsterkowiczom czy profesjonalnym pracownikom warsztatów. Samodzielny montaż nie sprawia problemu, a jakość wykonania zapewnia bezpieczeństwo i funkcjonalność na długi czas. Możemy z powodzeniem wykorzystać je w spiżarni, altance czy sklepie.

Data publikacji: 21.07.2017