Nowoczesne wagi łazienkowe – wybór

Waga to przyrząd, który od starożytności służy nam do mierzenia masy. Do dzisiaj zasada jej działania nie zmieniła się, jednak postęp techniczny pozwolił na znaczną modyfikację jej wyglądu czy technologii produkcji czy parametrów. Od 6 tysięcy lat jesteśmy zdolni zmierzyć naszą wagę, a jak robimy to teraz – w naszej nowoczesnej łazience?

waga elektroniczna

Wagi łazienkowe – jakie wyróżniamy?

Wagi łazienkowe, czyli te do domowego mierzenia masy ciała, dzielimy na mechaniczne i elektroniczne. Te pierwsze uważa się za tradycyjne i powoli znikają one z naszych mieszkań. Mają specjalne pokrętło, które przed zważeniem powinno być ustawione tak, aby miarka wskazywała dokładnie na 0. Podziałka ze strzałką współpracuje z mechanizmem wagi i wskazuje na naszą masę z dokładnością do 0,5 kg.

Wagi elektroniczne są zdecydowanie dokładniejsze, są jednak bardziej narażone na usterki i uszkodzenie. W przypadku awarii elektroniki, znajdującej się wewnątrz obudowy, na którą stajemy waga może wskazywać nam fałszywy pomiar lub nie działać wcale.

Czy wiesz, że…?

Do dzisiaj można obejrzeć miejską wagę z XV w., która służyła nie tylko do pomiaru masy towarów, ale także ważenia… czarownic. Znajduje się ona w holenderskim miasteczku Oudewater. Dlaczego ważono kobiety uważane za czarownice? Był to sposób na to, aby zdecydować, czy rzeczywiście oddały się ciemnym mocom, sądzono bowiem, że jeśli są lżejsze niż przeciętna kobieta z pewnością nimi są. Dlaczego? Panowało przeświadczenie, że czarownice są pozbawione duszy, dlatego ich waga jest niższa… Co jeszcze ciekawsze, Oudewater było jedynym miejscem w Europie, gdzie można było zważyć się publicznie i otrzymać certyfikat o posiadaniu duszy. Albo nie byciu czarownicą.

WAGA ELEKTRONICZNA BISK MADRID CZARNA

Nowoczesne wagi elektroniczne – czym mogą się różnić

Wagi łazienkowe, których obecnie najczęściej używamy do domowego pomiaru masy ciała, są z reguły elektroniczne. Poszczególne modele mogą jednak się od siebie różnić, a nawet ważyć „lepiej” lub „gorzej”. O ile dla przeciętnego Kowalskiego różnica w 0,5 kg nie stanowi problemu, o tyle dla osób, które zawodowo zajmują się sportem czy inną profesją mocno związaną z sylwetką, może być to kluczowe dla podejmowanej diety czy treningu. Z tego choćby względu na rynku spotkamy się z urządzeniami bardziej i mniej dokładnymi.

Kwestią, na którą zwrócimy uwagę, jest również estetyka wykonania wag łazienkowych. Co prawda w większości przypadków urządzenie pozostaje przez większość czasu schowane pod szafką, jednak dla niektórych z nas jego wygląd będzie miał znaczenie. Nowoczesne modele występują w tak szerokim zakresie wzorów i kolorów, że możemy swobodnie pokusić się o idealne dopasowanie swojej wagi do aranżacji łazienki. Oprócz klasycznych wag kwadratowych, dostępne są już także trójkątne, owalne czy zupełnie nieregularne.

waga łazienkowa

Materiały, z jakich wykonana jest waga łazienkowa, to zazwyczaj szkło hartowane, stal i plastik. Zwróćmy uwagę na jakość wykonania, bowiem od niej w głównej mierze zależy to, jak bardzo urządzenie będzie odporne na uszkodzenia. Weźmy pod uwagę, że będziemy na niej stawać, a także niejednokrotnie przesuwać ją nogami.

Nowoczesne wagi łazienkowe mogą mieć również szereg innych funkcji, np. pomiar poziomu wody w organizmie. Z pewnością przyda się ona sportowcom i osobom, które muszą kontrolować swoją masę.

Wybierzmy taką wagę, której wyświetlacz (LED lub LCD) będzie czytelnie wskazywał liczby. Sprawdźmy także, jakimi bateriami zasilana jest elektronika urządzenia.

 

 

Data publikacji: 04.10.2017