Jak zadbać o trwałość elektronicznej wagi łazienkowej?

Waga łazienkowa znajduje się prawdopodobnie w każdym domu, w którym dba się o kondycję fizyczną i sylwetkę. Od kilku lat obserwujemy rosnącą popularność coraz to nowszych modeli elektronicznych, mimo że te często okazują się wyjątkowo zawodne. Jak sprawić, aby wybrana waga posłużyła nam przez jak najdłuższy czas… bez żadnych usterek?

Odpowiednia waga – jak ją wybrać?

Aby nasza nowa waga łazienkowa była wytrzymała i dobrej jakości, musi być poprawnie przygotowana. Precyzyjne procesy pozwalają na stworzenie naprawdę trwałych produktów. Nie oznacza to jednak, że najlepszą poradą jest zakup jak najdroższego modelu. Już od dawna wiemy, że cena nie zawsze idzie w parze z jakością! 

Przede wszystkim musimy odpowiedzieć sobie na pytanie, do czego potrzebna nam jest waga łazienkowa. Oto dwa główne warianty, które możemy spotkać w sklepach:

 • mechaniczna waga łazienkowa – podstawowy model, który bez problemu poradzi sobie z okresowymi i kontrolnymi pomiarami masy ciała. Jest tańsza, działa przez długi czas bez zmiany zasilania, lecz nie daje zbyt precyzyjnych wyników;

 • elektroniczna waga łazienkowa – idealna, jeżeli czeka nas kompleksowy plan redukcji tkanki tłuszczowej lub budowy masy mięśniowej. Tutaj możemy otrzymać wiele interesujących danych, wykraczających poza samo nadzorowanie wagi – nowoczesne rozwiązania pokażą nawet procent wody w ciele. Pamiętajmy, że ich rozbudowana funkcjonalność przyczyna się do konieczności częstszych wymian baterii.

Musimy zdawać sobie sprawę z tego, że im bardziej zaawansowany technologicznie będzie nasz model, tym większej ilości usterek może ulec.

Idealna waga łazienkowa

waga elektroniczna

Jak widzisz, przed Tobą naprawdę trudna decyzja! Jeśli już wiesz, czy optymalna będzie dla Ciebie elektroniczna waga, czy też jej mechaniczny odpowiednik, koniecznie sprawdź kilka dodatkowych rzeczy:

 • maksymalny ciężar wagi – unikanie przeciążenia urządzenia to podstawa;

 • dokładność pomiaru – pamiętaj, że im więcej danych będzie dostępnych, tym więcej pieniędzy musisz przeznaczyć na zakup wagi;

 • liczba użytkowników – nie pomijaj tego kroku, jeżeli masz innych domowników, a stawiasz na wagę elektroniczną z możliwością zapisu danych;

 • design – dobra waga łazienkowa zostanie z Tobą na lata, zatem niewątpliwie powinna pasować do wystroju mieszkania.

Dlaczego waga łazienkowa się psuje?

Niezależnie czy potrzebna jest nam nowa waga elektroniczna, czy też myślimy o zupełnie innym urządzeniu, musimy być świadomi, że mogą nas czekać awarie. Aby zabezpieczyć się przed częstymi usterkami, zwracajmy uwagę na wytrzymałość poszczególnych części i ewentualne opcje ich wymiany. 

Zebraliśmy kilka przydatnych rad!

 • Obudowa – typowa elektroniczna waga łazienkowa najczęściej wykonana jest ze szkła hartowanego. Aby nie uległo ono pęknięciu pod wpływem częstego ważenia, brzegi powinny być zabezpieczone obramowaniem ze stali lub innego materiału o podobnej trwałości. To bardzo trwałe rozwiązanie, które wytrzyma nawet przypadkowe uderzenia!

  dobra waga elektroniczna

 • Wyświetlacz – najmniej awaryjny będzie ten zbudowany z diod typu LED. Są one energooszczędne i pozostają sprawne przez bardzo długi czas. Nie wymagają też częstej wymiany baterii. Wśród atutów niektórych wyświetlaczy niewątpliwie istotne jest też podświetlenie. Dzięki temu udogodnieniu nasza waga łazienkowa pozwoli na odczyt nawet przy zgaszonym świetle. Jest to jednak element, który wpływa na awaryjność urządzenia.

 • Zasilanie – wytrzymałość wagi zależy także od rodzaju wykorzystywanych baterii. Zwykłe alkaliczne warianty często wymagają wymiany, gdyż mogą się rozlewać. Zalecamy zatem trwalsze modele guzikowe lub litowe, które mają dodatkowy atut w postaci dłuższego czasu pracy. 

Porada eksperta

Aby Twoja waga łazienkowa była bezpieczna, upewnij się, że jest wyposażona w powierzchnię antypoślizgową. To nie tylko zabezpieczenie dla użytkowników urządzenia, ale też świetna ochrona przed wodą… W łazienkach jej nie brakuje! 

Jak zapewnić trwałość posiadanej wagi elektronicznej?

trwałość wagi elektrycznej

Kiedy już wybierzemy odpowiedni model wagi łazienkowej, wiele zależy od nas samych i zachowania pozostałych domowników. Na wytrzymałość urządzenia niewątpliwie wpływa częstotliwość jego użytkowania oraz sposób przechowywania. Unikaj pozostawiania jej na podłodze w łatwo dostępnym miejscu, gdyż w ten sposób może być narażona na częste przesuwanie, kopanie i innego rodzaju wstrząsy, które mogą ją trwale uszkodzić. Ta rada jest skierowana szczególnie do właścicieli mniejszych pomieszczeń! 

Kolejnym punktem jest wilgoć panująca w naszych toaletach. Na pewno nie sprzyja ona elektronice, zatem dobrym i efektywnym rozwiązaniem jest przechowywanie wagi w suchym miejscu, położonym nieco wyżej niż podłoga, na przykład w szafce.