Obudowa wanny – jaką wybrać?

Jeśli zdecydowaliśmy się na wykończenie wanny gotową obudową, powinniśmy wybrać od razu materiał jej wykonania. Na rynku spotkamy się bowiem z mnóstwem możliwości, z których możemy skorzystać. Zobaczmy, jaki mamy wybór i co warto wiedzieć o poszczególnych rozwiązaniach!

Plastikowa obudowa do wanny – zalety i wady

Zastosowanie gotowej obudowy wykonanej z tworzywa sztucznego to obecnie najprostszy sposób na efektowne wykończenie wanny. Materiał ten cechuje się przede wszystkim odpornością na drobne uszkodzenia i zarysowania, o które nietrudno podczas codziennej eksploatacji. Co więcej, ich montaż i demontaż jest wyjątkowo prosty – poszczególne panele są najczęściej łączone na pióro i wpust. Dokładny opis wszystkich czynności montażowych znajdziemy w tym artykule

Porada eksperta

Po gotową obudowę do wanny warto sięgnąć przede wszystkim wtedy, gdy posiadamy wannę z bardziej zaawansowanymi funkcjami, które mają skłonność do awarii – np. z hydromasażem. Jeśli okaże się, że musimy coś naprawić, szybko zdemontujemy zewnętrzny panel, zyskując łatwy dostęp do wszystkich elementów – a później równie szybko go zamontujemy.

obudowana lampa

Gotowe obudowy do wanny są dostępne w bogatej gamie kolorystycznej – z łatwością znajdziemy więc taką, która będzie pasować do wystroju naszej łazienki. Do naszej dyspozycji są modele uniwersalne lub regulowane, które możemy dopasować do wymiarów wanny o niestandardowej, dłuższej krawędzi. Szukając odpowiedniej obudowy do naszej wanny, zajrzyjmy koniecznie do tej kategorii.

Wanna zabudowana drewnem – czy to ma sens?

Choć drewno w łazience wciąż budzi niemałe wątpliwości, możemy zyskać w ten sposób naprawdę ciekawy efekt aranżacyjny. Trwałość wykonanej z niego obudowy do wanny zależy w dużej mierze od rodzaju zastosowanego drewna – najlepiej sprawdzą się tutaj gatunki egzotyczne, takie jak iroko, merbau czy teak, jak również rodzimy dąb. Jeśli wybierzemy właściwy gatunek i zabezpieczymy go olejem, drewno nie będzie pleśnieć ani wypaczać się pod wpływem wilgoci.

obudowa wanny

Drewniane obudowy do wanny możemy spotkać w uniwersalnych, gotowych do montażu wariantach lub też zdecydować się na zamówienie indywidualnego projektu u stolarza.

Czy szkło nadaje się na obudowę wanny?

Wydawać by się mogło, że szkło nie jest zbyt dobrym materiałem na obudowę wanny – chociażby ze względu na kruchość tego materiału. Okazuje się jednak, że jeśli skorzystamy ze specjalnych, gotowych paneli z hartowanego szkła, zyskamy ciekawą i trwałą dekorację łazienki. Rozwiązanie to sprawdzi się przede wszystkim w niewielkich wnętrzach, gdyż szklana tafla optycznie je powiększy.

Obudowa wanny

Co z pielęgnacją szklanej obudowy do wanny? Wygląda podobnie jak w przypadku klasycznego lustra – wystarczy płyn do szyb i miękka ściereczka z mikrofibry, która nie będzie pozostawiać nieestetycznych zacieków. Uważajmy jednak na agresywne środki czyszczące oraz na szorstkie szczotki czy myjki – mogą pozostawić na gładkiej tafli rysy. Sprawdźmy także, gdzie jeszcze możemy zastosować gładką, szklaną taflę w roli nietuzinkowej dekoracji.

Data publikacji: 01.10.2018