Obudowa wanny – jaką wybrać?

Jeśli zdecydowaliśmy się na wykończenie wanny gotową obudową, powinniśmy wybrać od razu materiał jej wykonania. Na rynku spotkamy się bowiem z mnóstwem możliwości, z których możemy skorzystać. Zobaczmy, jaki mamy wybór i co warto wiedzieć o poszczególnych rozwiązaniach!

Plastikowa obudowa do wanny – zalety i wady

Zastosowanie gotowej obudowy wykonanej z tworzywa sztucznego to obecnie najprostszy sposób na efektowne wykończenie wanny. Materiał ten cechuje się przede wszystkim odpornością na drobne uszkodzenia i zarysowania, o które nietrudno podczas codziennej eksploatacji. Co więcej, ich montaż i demontaż jest wyjątkowo prosty – poszczególne panele są najczęściej łączone na pióro i wpust. Dokładny opis wszystkich czynności montażowych znajdziemy w tym artykule

Porada eksperta

Po gotową obudowę do wanny warto sięgnąć przede wszystkim wtedy, gdy posiadamy wannę z bardziej zaawansowanymi funkcjami, które mają skłonność do awarii – np. z hydromasażem. Jeśli okaże się, że musimy coś naprawić, szybko zdemontujemy zewnętrzny panel, zyskując łatwy dostęp do wszystkich elementów – a później równie szybko go zamontujemy.

obudowana lampaobudowana lampaobudowana lampaobudowana lampa

Gotowe obudowy do wanny są dostępne w bogatej gamie kolorystycznej – z łatwością znajdziemy więc taką, która będzie pasować do wystroju naszej łazienki. Do naszej dyspozycji są modele uniwersalne lub regulowane, które możemy dopasować do wymiarów wanny o niestandardowej, dłuższej krawędzi. Szukając odpowiedniej obudowy do naszej wanny, zajrzyjmy koniecznie do tej kategorii.

Wanna zabudowana drewnem – czy to ma sens?

Choć drewno w łazience wciąż budzi niemałe wątpliwości, możemy zyskać w ten sposób naprawdę ciekawy efekt aranżacyjny. Trwałość wykonanej z niego obudowy do wanny zależy w dużej mierze od rodzaju zastosowanego drewna – najlepiej sprawdzą się tutaj gatunki egzotyczne, takie jak iroko, merbau czy teak, jak również rodzimy dąb. Jeśli wybierzemy właściwy gatunek i zabezpieczymy go olejem, drewno nie będzie pleśnieć ani wypaczać się pod wpływem wilgoci.

obudowa wannyobudowa wannyobudowa wannyobudowa wanny

Drewniane obudowy do wanny możemy spotkać w uniwersalnych, gotowych do montażu wariantach lub też zdecydować się na zamówienie indywidualnego projektu u stolarza.

Czy szkło nadaje się na obudowę wanny?

Wydawać by się mogło, że szkło nie jest zbyt dobrym materiałem na obudowę wanny – chociażby ze względu na kruchość tego materiału. Okazuje się jednak, że jeśli skorzystamy ze specjalnych, gotowych paneli z hartowanego szkła, zyskamy ciekawą i trwałą dekorację łazienki. Rozwiązanie to sprawdzi się przede wszystkim w niewielkich wnętrzach, gdyż szklana tafla optycznie je powiększy.

Obudowa wanny Cersanit Balinea Lorena 150 cmObudowa wanny Cersanit Balinea Lorena 150 cmObudowa wanny Cersanit Balinea Lorena 150 cmObudowa wanny Cersanit Balinea Lorena 150 cm

Co z pielęgnacją szklanej obudowy do wanny? Wygląda podobnie jak w przypadku klasycznego lustra – wystarczy płyn do szyb i miękka ściereczka z mikrofibry, która nie będzie pozostawiać nieestetycznych zacieków. Uważajmy jednak na agresywne środki czyszczące oraz na szorstkie szczotki czy myjki – mogą pozostawić na gładkiej tafli rysy. Sprawdźmy także, gdzie jeszcze możemy zastosować gładką, szklaną taflę w roli nietuzinkowej dekoracji.

Data publikacji: 01.10.2018