Mycie drzwi – czym wyczyścić drzwi i jak je zabezpieczyć?

Odpowiednie mycie drzwi i ich zabezpieczenie to podstawa. Poniżej przedstawiamy sprawdzone sposoby na właściwe mycie drzwi drewnianych i okleinowych oraz ich zabezpieczenie przed słońcem i deszczem.

Mycie drzwi

Dlaczego powinieneś myć drzwi zewnętrzne?

Drzwi zewnętrzne stanowią wizytówkę naszego domu, która powinna być estetyczna i funkcjonalna. Obie te wartości zanikają jednak wraz z czasem użytkowania. Dzieje się tak na skutek działania czynników atmosferycznych. Wśród nich możemy wymienić wiatr, deszcz, śnieg, promieniowanie słoneczne czy zmiany temperatury. Inne czynniki to także niewłaściwe korzystanie ze skrzydeł oraz brak ich odpowiedniej pielęgnacji.

Zabezpieczenie drzwi oraz ich czyszczenie jest gwarancją wieloletniej trwałości i braku narażenia na nieoczekiwane zniszczenia. W szczególności modele drewniane wymagają odpowiedniej pielęgnacji. Zaimpregnowanie ich lakierem nie daje pewności o zachowaniu pięknego i nieskazitelnego wyglądu. O czym zatem warto pamiętać i czym myć drzwi zewnętrzne?

Jak zabezpieczyć drzwi zewnętrzne przed słońcem i wilgocią?

Zabezpieczenie drzwi zewnętrznych przed działaniem najbardziej zagrażających im czynników, czyli wspomnianych we wstępie warunków pogodowych, jest bardzo ważne. Przede wszystkim należy zdecydować się na wykorzystanie zadaszenia. Przykładem jest wykonany z trwałych materiałów daszek znajdujący się tuż nad skrzydłem wejściowym do budynku. Będzie on w stanie skutecznie zatrzymać opady, a tym samym ograniczy wpływ bardzo niebezpiecznej wilgoci. W trakcie lata odpowiednio ochroni także przed nadmiernym nasłonecznieniem.

Warto pamiętać o tym, że jeszcze większe zabezpieczenie uzyskamy, kiedy nie tylko zamontujemy zadaszenie, ale i umieścimy drzwi zewnętrzne we wnęce. Co bardzo ważne – zastosowanie tego rodzaju elementów jest w większości przypadków podstawą do roszczeń gwarancyjnych w sytuacji uszkodzenia drzwi wejściowych.

Mycie drzwi

Czym myć drzwi zewnętrzne?

Mycie drzwi to bardzo ważna kwestia. Nie podejmując się tego zadania, automatycznie skazujemy nasze drzwi zewnętrzne na mniej atrakcyjną prezencję. W przypadku czyszczenia drzwi zewnętrznych należy pamiętać o stosowaniu się do zaleceń producenta konkretnego modelu oraz głównej zasadzie, a mianowicie stosowaniu jak najmniejszej ilości wody. Dotyczy to szczególnie drzwi drewnianych oraz drewnopochodnych, a także drzwi okleinowych.

Do zmywania zabrudzeń należy używać zawsze miękkiej i lekko wilgotnej ściereczki lub gąbki. Podstawowe nieczystości będziemy w stanie wyeliminować za pomocą odrobiny neutralnego detergentu, np. płynu do mycia naczyń. Poważniejsze zabrudzenia należy z kolei czyścić 1-2 razy w roku przy użyciu specjalnego mleczka pielęgnacyjnego.

Mycie drzwi – niezbędne produkty i akcesoria 

Podczas odpowiedniej pielęgnacji drzwi ważne jest zadbanie o zawiasy. To element, który wpływa na bezproblemowe otwieranie i zamykanie, i jednocześnie jest bardzo narażony na osiadanie pyłu oraz kurzu. Do właściwego czyszczenia zawiasów niezbędna jest wilgotna ścierka, którą przetrzemy ich elementy przynajmniej dwa razy do roku. Do czyszczenia całych drzwi niezbędne będzie natomiast posiadanie miękkiej ścierki lub gąbki – takiej, która nie powoduje zarysowań.

Jeśli chodzi o detergenty, najbardziej podstawowym będzie płyn do naczyń lub mydło. Należy unikać środków chemicznych posiadających w swoim składzie aceton, kwas octowy czy rozpuszczalnik. Może być to bezpośrednią przyczyną odbarwień i uszkodzeń. Istotne jest także wykorzystanie specjalnych mleczek do czyszczenia stolarki zewnętrznej. Jednak należy pamiętać, by nie zawierały dużej ilości drobinek, które spowodują zarysowania.

Prawidłowe mycie drzwi – instrukcja krok po kroku

Czym czyścić drzwi?  

Antracyt, z którego tworzone niektóre drzwi charakteryzuje głęboka czerń. Największym problemem są powstające na nich widoczne białe smugi. Do ich mycia należy wykorzystać specjalne środki do czyszczenia powierzchni granitowych i kamiennych, posiadających w swoim składzie srebro koloidalne. Z kolei do mycia białych drzwi  z powodzeniem możesz wykorzystać roztwór wody z sodą rozprowadzony za pomocą miękkiej gąbki.

Poniżej przedstawiamy ogólną instrukcję prawidłowego mycia drzwi zewnętrznych. 

Na początek należy zacząć od odkurzenia ościeżnicy. Jeśli znajduje się na niej dużo kurzu, a drzwi posiadają ozdobne żłobienia, warto wykorzystać do tego odkurzacz ze specjalną szczotką, który ułatwi tę czynność. Potem należy przetrzeć całą ościeżnicę wilgotną ściereczką, a następnie suchą w celu szybkiego osuszenia.

Krok drugi – czyszczenie zawiasów

Bardzo ważne jest regularne czyszczenie zawiasów. To element, który jest odpowiedzialny za właściwe funkcjonowanie drzwi oraz ich lekką pracę. Do umycia zawiasów wystarczy wilgotna szmatka, która usunie kurz, zapobiegając wnikaniu pyłu do środka i blokowaniu niezbędnych elementów.

Krok trzeci – mycie skrzydła

Mycie skrzydła należy wykonać od dołu do góry. Na początku należy przetrzeć delikatnie wilgotną ścierką całą powierzchnię w celu zebrania pyłu. W przypadku większych zabrudzeń, które dalej są widoczne, należy wykonać mycie miękką gąbką z wykorzystaniem płynu do naczyń lub mydła. Pamiętaj, że skrzydła drzwi drewnianych i okleinowych należy na bieżąco wycierać z nadmiaru wilgoci i dokładnie osuszyć.

Mycie drzwi

Jak zabezpieczyć drzwi zewnętrzne? Forma zadaszenia

Istotną kwestią jest odpowiednie zabezpieczenie drzwi przed nadmierną wilgocią lub słońcem. Najpopularniejszym rozwiązaniem jest wykonanie zadaszenia z blachy. Ważne jest, by posiadało ono odpowiednie wzmocnienie konstrukcji, która wytrzyma silne opady oraz wiatr. Zadaszenie najczęściej wykonywane jest centralnie nad wnęką wejścia.

Nie zapomnij o konserwacji drzwi

Z pewnością wiesz już, jak ważne jest odpowiednie mycie i zabezpieczenie drzwi. Te kwestie są gwarancją bezproblemowego użytkowania przez wiele lat. Pamiętaj, że najczęściej popełnianym błędem podczas ich czyszczenia jest używanie zbyt dużej ilości wody oraz brak osuszenia skrzydła, co może powodować wchłanianie wilgoci i uszkodzenia struktury.

Jeśli posiadasz drzwi drewniane, zwróć uwagę na ich warstwę lakieru. Pojawienie się pęknięć i przetarć oznacza brak odpowiedniej ochrony surowca przed szkodliwymi czynnikami atmosferycznymi. Warto przynajmniej raz do roku doglądać stanu drzwi drewnianych i w razie pojawienia się wybrzuszeń dokonać renowacji. Istotny jest dobór właściwej powłoki lakierniczej – musi charakteryzować się paroprzepuszczalnością oraz odpornością na promieniowanie słoneczne, wilgoć, przebarwienia i efekt łuszczenia.