Produkty

Ochrona i czyszczenie drzwi zewnętrznych

Ochrona i czyszczenie drzwi zewnętrznych

Drzwi zewnętrzne stanowią wizytówkę naszego domu. Wizytówkę, która powinna być estetyczna i funkcjonalna. Obie te wartości zanikają jednak wraz z czasem użytkowania. Dzieje się tak na skutek działania czynników atmosferycznych, takich jak wiatr, deszcz, śnieg, promieniowanie słoneczne czy zmiany temperatury, ale także przez niewłaściwe korzystanie ze skrzydeł oraz brak ich odpowiedniej pielęgnacji. O czym zatem warto pamiętać?

Dodatkowa ochrona

Aby zabezpieczyć nasze drzwi zewnętrzne przed działaniem najbardziej zagrażających im czynników, czyli wspomnianych we wstępie warunków pogodowych, powinniśmy zdecydować się przede wszystkim na wykorzystanie zadaszenia. Wykonany z trwałych materiałów daszek nad drzwi, znajdujący się tuż nad skrzydłem wejściowym Widok na wejście do domudo budynku, będzie w stanie skutecznie zatrzymać opady, a tym samym ograniczy wpływ bardzo niebezpiecznej wilgoci. W trakcie lata odpowiednio ochroni także przed nadmiernym nasłonecznieniem. Warto pamiętać o tym, że jeszcze większe zabezpieczenie uzyskamy, kiedy nie tylko zamontujemy zadaszenie, ale i umieścimy drzwi zewnętrzne we wnęce. Co bardzo ważne – zastosowanie tego rodzaju elementów jest w większości przypadków podstawą do roszczeń gwarancyjnych w sytuacji uszkodzenia drzwi wejściowych.

Czyszczenie

Nie podejmując się tego zadania, automatycznie skazujemy nasze drzwi zewnętrzne na mniej atrakcyjną prezencję. Robiąc to w niewłaściwy sposób, narażamy je na jeszcze większą utratę estetyki. W przypadku czyszczenia drzwi zewnętrznych należy pamiętać o stosowaniu się do zaleceń producenta konkretnego modelu oraz głównej zasadzie, która powinna nam przyświecać, a mianowicie stosowaniu jak najmniejszej ilości wody – szczególnie w przypadku drzwi drewnianych oraz drewnopochodnych, a także drzwi okleinowych, często imitujących drewno lub inne materiały. Do zmywania zabrudzeń należy używać zawsze miękkiej i lekko wilgotnej ściereczki lub gąbki. Podstawowe nieczystości będziemy w stanie wyeliminować za pomocą odrobiny neutralnego detergentu, np. płynu do mycia naczyń. Poważniejsze zabrudzenia należy z kolei czyścić 1-2 razy w roku przy użyciu specjalnego mleczka Drzwi zewnętrznepielęgnacyjnego.

Ważne!

Czyszcząc drzwi zewnętrzne, powinniśmy unikać przede wszystkim żrących specyfików, które mogą bardzo niekorzystnie wpłynąć na strukturę materiału.

Drzwi drewniane

Jeśli chodzi o rodzaje materiałów, z jakich wykonywane są drzwi zewnętrzne, to wyjątkową dbałością warto objąć właśnie skrzydła wyprodukowane z drewna. Główny powód to uszkodzenie lub wyeksploatowanie się warstwy lakieru, która została nałożona na powierzchnię drzwi. Taki stan oznacza zaś brak odpowiedniej ochrony surowca przed szkodliwymi czynnikami atmosferycznymi. Z tego względu warto przynajmniej raz do roku doglądać stanu drzwi drewnianych i w razie pojawienia się pęknięć lub wyraźnych wybrzuszeń dokonać jak najszybciej renowacji. Jednocześnie należy pamiętać o doborze właściwej powłoki lakierniczej – musi charakteryzować się paroprzepuszczalnością, odpornością na promieniowanie słoneczne, wilgoć, przebarwienia i efekt łuszczenia.

Doradca Dział Budowlany

Dział Budowlany

Powiązane artykuły

Wybieramy drzwi wejściowe do mieszkania, domu i lokalu

Wybieramy drzwi wejściowe do mieszkania, domu i lokalu
Drzwi wejściowe powinny być przede wszystkim dobrze izolujące oraz odporne na uszkodzenia. Jednak to, jakie będą najlepsze, zależy również od tego, gd...
Czytaj więcej

Materiały do ocieplania drzwi zewnętrznych

Materiały do ocieplania drzwi zewnętrznych
Drzwi zewnętrzne to jeden z tych elementów wykończenia domu, który zaraz obok szczelnych okien powinien zapewniać wysoką izolację termiczną budynku. D...
Czytaj więcej

Jak zamontować drzwi zewnętrzne?

Jak zamontować drzwi zewnętrzne?
Drzwi wejściowe to jeden z najczęściej użytkowanych elementów budynku. Oczywiste jest, że aby dobrze służyły nam przez długie lata, muszą być nie tylk...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena i komentarz dla:

Ochrona i czyszczenie drzwi zewnętrznych