Produkty

Jak uszczelnić i wytłumić drzwi

Jak uszczelnić i wytłumić drzwi

Nasze mieszkanie powinno stanowić dla nas oazę spokoju i ciszy. Niestety o tym, czy faktycznie możemy liczyć na takie warunki, nierzadko decydują nasi domownicy albo sąsiedzi. Jednym z elementów mieszkania, przez które dostaje się do naszych wnętrz najwięcej niechcianych dźwięków, są drzwi. W jaki sposób możemy je wygłuszyć?

dobrze uszczelnione drzwiJeśli denerwują nas hałasy dobiegające z klatki schodowej, korytarza czy sąsiedniego pokoju, nie musimy od razu decydować się na nowe drzwi. Na rynku dostępne są co prawda modele o podwyższonej izolacyjności akustycznej, jednak są one drogie, ciężkie, a ich montaż utrudniony – mowa tutaj o drzwiach wejściowych. Lepiej więc będzie zdecydować się na uszczelnienie skrzydła, które już posiadamy. Jak możemy tego dokonać?

Po pierwsze, zadbajmy o odpowiednie uszczelnienie paneli. Możemy wykorzystać w tym celu np. specjalne taśmy neoprenowe oraz paski winylowe. Przyklejamy je na całym obwodzie drzwi – ich zadaniem jest wypełnienie wolnych przestrzeni, przez które hałas wdziera się do naszego mieszkania.

Innym sposobem jest montaż progu – najlepiej wybrać produkt wykonany z metalu. Od spodu drzwi zamocujmy natomiast warstwę izolacji – w ten sposób uszczelnimy krytyczne miejsce.

Powyższe sposoby pozwolą na ograniczenie poziomu hałasu, jaki będzie docierał do naszych uszu, jednak aby zapewnić sobie znacznie większy komfort, możemy skorzystać z jednej ze wskazanych poniżej metod.

Dużą skuteczność, jeśli chodzi o zaizolowanie drzwi, osiągniemy dzięki wykonaniu odpowiedniego ich obicia. Tapicerkę drzwi wykonają dla nas specjaliści zajmujący się tego typu pracami. Jako wypełnienie takiego obicia najlepiej wybrać specjalny izolator o dużej gęstości, wykonany z kompozytu pianek. Możemy zdecydować się na warstwę izolacyjną o różnej grubości – im będzie większa, tym lepszy efekt przyniesie nasza izolacja – zarówno pod względem akustycznym, jak i termicznym.

Innym sposobem jest naklejenie na drzwi specjalnej maty wygłuszającej. Produkty takie mają ok. 1 cm grubości, ich brzegi zabezpiecza się dodatkowo kantownikami, np. wykonanymi z drewna. Mata tłumi drgania, wibracje i dźwięki, jest też łatwa w docinaniu i montażu. Stanowi jednak mniej skuteczny sposób od poprzedniego ze względu na to, że posiada nieco gorsze właściwości izolacyjne od kompozytu piankowego.

Na rynku znajdziemy również tapety akustyczne, których zadaniem jest pochłanianie dźwięków. Wiele z nich przeznaczonych jest do użycia w miejscach publicznych, takich jak szkoły, biura, sale czy urzędy, by zapewnić im właściwą akustykę pomieszczeń. Możemy nakleić tapetę również na nasze drzwi – wybór jest bardzo duży, więc uszczelka do drzwiłatwo znajdziemy produkt, który będzie odpowiadał wystrojowi naszego wnętrza. Tapety wygłuszające wykonywane są m.in. z winylu i włókien poliestrowych, właściwości dźwiękochłonne będzie miała także okładzina z korka.

Pewną ochronę przed dźwiękami zapewni nam również kotara powieszona w drzwiach. Będzie przydatna także zimą, gdy ograniczy wychładzanie mieszkania na skutek wchodzenia do niego lub wychodzenia. Rozwiązanie takie nie każdemu przypadnie jednak do gustu ze względów estetycznych, więc sprawdzi się raczej jako tymczasowa pomoc.

Doradca Dział Budowlany

Dział Budowlany

Powiązane artykuły

Jakie rodzaje izolacji zastosować pod podłogą?

Jakie rodzaje izolacji zastosować pod podłogą?
Aby posadzka była sucha, ciepła i cicha, konieczne jest jej zaizolowanie przed położeniem okładziny podłogowej. W zależności od przeznaczenia wnętrza ...
Czytaj więcej

Jak wybrać wełnę do izolacji akustycznej

Jak wybrać wełnę do izolacji akustycznej
Najpopularniejszą formą wykonywania izolacji akustycznej ścian czy dachów jest wypełnienie przegrody obudowanej płytami gipsowo-kartonowymi weł...
Czytaj więcej

Jak uniknąć zbyt głośnej pracy instalacji wodnej (armatury czerpalnej)?

Jak uniknąć zbyt głośnej pracy instalacji wodnej (armatury czerpalnej)?
Pięknie wykończona łazienka - idealna glazura, reprezentatywny gres. Stylowe baterie, eleganckie wykończenia. A jednak coś zgrzyta! Komfort użytkowani...
Czytaj więcej

Ocena i komentarz dla:

Jak uszczelnić i wytłumić drzwi