Ochrona przeciw komarom i kleszczom z produktami Arox

Uciążliwe i niebezpieczne – takie są komary i kleszcze, które od wczesnej wiosny mogą nie dawać nam spokoju. Jednak obecnie możemy całkiem skutecznie się przed nimi chronić, a każde wyjście z domu na łąkę, do lasu, a nawet ogrodu, nie musi przyprawiać nas o lęk. Oto skuteczne środki przeciw kleszczom i komarom.

ochrona przeciw komarom i kleszczom

Dlaczego warto zabezpieczać się przed kleszczami i komarami?

Co do tego, że komarze ukąszenia są nieprzyjemne, a kleszcz nie poraża urodą, raczej jesteśmy zgodni. Jednak nie każdy z nas zdaje sobie w pełni sprawę z tego, jak groźne w skutkach może być już nawet jedno ukąszenie tych insektów na naszym ciele.

O ile choroby przenoszone przez komary są coraz rzadsze, a w naszym klimacie prawie nie występują, o tyle borelioza czy wirusowe zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych to realne zagrożenia płynące z ukąszenia przez kleszcza. Ukąszenia owadów mogą również wywoływać reakcje alergiczne, a w ranki niekiedy wdają się zakażenia. Ukąszenie komara jest szczególnie nieznośne – skóra puchnie i mocno swędzi.

Czy wiesz, że?

Kleszcze i komary zalicza się do tzw. pasożytów przygodnych. Oznacza to, że nie pozostają bez przerwy zależne od żywiciela i potrzebują go tylko okresowo – po to, żeby się pożywić. Taki rodzaj pasożytnictwa nazywany jest również fakultatywnym. Do obligatoryjnego zalicza się już takie organizmy, jak tasiemce czy glisty ludzkie.

To nieprawda, że kleszcze pojawiają się jedynie na rozległych i dzikich terenach. Coraz częściej możemy spotkać się z nimi w miejskich parkach i ogródkach, a tym bardziej na działkach czy przydomowych terenach zielonych.

Komary pojawiają się szczególnie obficie, gdy jest bardzo ciepło i wilgotno, nie oznacza to jednak, że stronią od innych terenów. Gdy tylko zapadnie zmrok pojawiają się chmarami, a gdy ich liczebność w danym roku jest szczególnie wysoka, bardzo trudno jest się przed nimi bronić w sposób mechaniczny.

ochrona przeciw komarom i kleszczom

Chroń się kto może – sposoby na komary i kleszcze

Wszelkie naturalne sposoby na to, aby uniknąć ukąszenia przez te pasożyty nie są całkowicie skuteczne, warto jednak przestrzegać pewnych zasad. O ile to tylko możliwe starajmy się ubierać tak, aby większość gołej skóry na ciele była osłonięta. Czapka może skutecznie ochronić nas przed spadającym z góry kleszczem. Przed wejściem do domu otrzepmy się i pobieżnie sprawdźmy, czy nie przynieśliśmy ze sobą tego małego pajęczaka. Z reguły kleszcze nie przyczepiają się od razu, a wędrują po naszych ubraniach i skórze w poszukiwaniu dogodnego miejsca.

 

Uwaga!

Po każdym spacerze czy dłuższym przebywaniem na świeżym powietrzu warto sprawdzić, czy nie mamy kleszcza. W tym celu rozbierzmy się i obejrzyjmy dokładnie. Jeśli nikt nie może nam pomóc sprawdzić dla nas niewidoczne miejsca, użyjmy lusterka. Kleszcze lubią najbardziej ciemne, ciepłe miejsca, dlatego najczęściej przyczepiają się pod pachą, w pachwinie lub za uchem.

Najlepiej jest zapobiegać – kiedy już ukąsi nas jeden z tych pasożytów może być za późno i w przypadku kleszcza jesteśmy mocno narażeni na chorobę. Ugryzienie komara może nie mieć groźniejszych skutków, jest jednak bardzo nieprzyjemne. Dowiedzmy się zatem, jak pozbyć się ich z ogrodu i domu.

Aby zwiększyć nasze szanse w walce przeciwko komarom i kleszczom zrezygnujmy z słodkich zapachów, wychodźmy na spacery po prysznicu i korzystajmy z ziół, które mogą być pomocne w ich odstraszaniu. Sprawdźmy, które rośliny mogą nam pomóc w odstraszaniu owadów.

Porada eksperta

Jeśli nie chcemy, aby komary namnażały się w pobliżu naszego domu, upewnijmy się, że w naszym ogrodzie nigdzie nie stoi woda. Im mniej świeża, tym lepsze stanowi środowisko do rozmnażania się tych uciążliwych owadów. Cykl życia samca komara wynosi tylko 14 dni, możemy sobie zatem wyobrazić, jak szybko zwierzęta te zdolne są do wydawania na świat potomstwa.

ochrona przeciw komarom i kleszczom

Co na kleszcze i komary w najbliższym otoczeniu

Oprócz zwyczajnych środków ostrożności, a także bacznego sprawdzania się po powrocie do domu, na szczęście istnieją profesjonalne metody na odstraszanie i walkę z groźnymi pajęczakami. Jednym z najbardziej niezawodnych sposobów na zapobieganie ukąszeniom kleszczy są rozmaite środki i preparaty chemiczne, tak zwane repelenty. Większość produktów Arox, które stosuje się przeciwko komarom, działa także na te niebezpieczne pasożyty. Wystarczy nam zatem już 1 środek aby skutecznie chronić się przed atakami krwiożerczych owadów.

Jednym ze skutecznych sposobów na pozbycie się kleszczy i komarów z otoczenia na długi czas, jest oprysk z wykorzystaniem środka Fendona marki Agrecol. Ten skoncentrowany preparat w płynie rozrabiamy z wodą, a potem rozpylamy. Stosuje się go zarówno wewnątrz budynków, jak i na terenach zielonych. Z jego pomocą pozbędziemy się uciążliwych owadów aż na 12 tygodni! Z poniższego filmu dowiemy się, jak go stosować.

ochrona przeciw komarom i kleszczom

Aby nasz dom był wolny od bzyczących owadów, gotowych zostawić nam nawet kilkanaście swędzących śladów po nocy, stosujmy sprawdzone środki odstraszające i eliminujące komary. Należą do nich, np.:

elektrofumigatory – specjalne urządzenia elektryczne, podgrzewające substancję uwalniająca związki niebezpieczne dla życia komara,

pałeczki odstraszające komary – do wykorzystania na zewnątrz budynków; zapewnią nam kilkugodzinną ochronę przed owadami, np. w trakcie biwakowania nad jeziorem lub wieczornego grillowania w ogrodzie czy relaksowania się na tarasie,

spirale owadobójcze – to specjalny środek, który w trakcie żarzenia się uwalnia związki odstraszające komary – do stosowania wyłącznie na zewnątrz.

Ochrona przed kleszczami i komarami na spacerze

Jeśli chcemy mieć pewność, że przebywanie na świeżym powietrzu nie będzie groziło ukąszeniami, zastosujmy specjalny żel na kleszcze i komary Arox. Wygodny w użyciu preparat możemy zastosować przed każdorazowym wyjściem z domu, jeśli wiemy, że będziemy przebywać w miejscu, gdzie mogą występować nasi mali, ale niebezpieczni wrogowie.

 

Czy wiesz, że…?

Skuteczność preparatu wynika z zawartości związku chemicznego o nazwie DEET. Powstał on na potrzeby amerykańskiego wojska stacjonującego w ciepłych i wilgotnych rejonach świata. Jego działanie zostało zatem sprawdzone i uznane jako silnie przeciwkomarowe.

Do zabezpieczania się przed atakami komarów i meszek, gdy jesteśmy w trasie, posłuży nam także specjalny spray Arox z 35% zawartością środka DEET. Możemy swobodnie używać go na gołą skórę, trzymając jednak aplikator w odpowiedniej odległości. W ten sposób chronimy się przed komarami, gdziekolwiek byśmy nie poszli – możemy wziąć spray ze sobą. Doskonale nadaje się nad jezioro – jest odporny zarówno na działanie potu, jak i wody.

Jak chronić dzieci przed kleszczami i komarami

Szczególną opieką i ochroną przed wszelkimi krwiopijcami powinniśmy objąć dzieci. Niestety nie wszystkie środki przeciwko komarom i kleszczom będą dla nich odpowiednie.

ochrona przeciw komarom i kleszczom

Na szczęście istnieją specjalne preparaty, które nie będą szkodliwe dla najmłodszych, a jednocześnie skutecznie zabezpieczą je przed atakami uciążliwych owadów. Marka Arox posiada w ofercie specjalne kremy przeciwko kleszczom i komarom dla dzieci, a także odpowiednio sporządzone płyny, którymi uzupełnimy elektrofurmigatory.

Inną metodą na ochronę małych dzieci w domu, a szczególnie noworodków, które przez większą część dnia śpią, jest stosowanie moskitier. Również wystawiony na balkon czy taras wózek ochrońmy materiałem. Nie tylko komary i kleszcze mogą zaszkodzić naszemu dziecku, ale również inne owady.

 

Czy wiesz, że…?

Zakażonych bakteriami wywołującymi boreliozę lub zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych kleszczy może być w Europie aż 35%! Szacuje się, że ich największa liczba znajduje się w północno-wschodniej Polsce i wynosi około 25% ich całkowitej populacji. To znaczy, że co 4 kleszcz może być nosicielem groźnych chorób, którymi możemy zarazić się my lub nasze zwierzęta domowe.