Odmiany hiacyntów

Hiacynty to wdzięczne, wiosenne kwiaty cebulowe. Jeśli przygotujemy wcześniej cebulki, to mogą zakwitnąć już na przedwiośniu. W ogrodzie będą cieszyć oko od kwietnia do maja. Występują w kilku kolorach i mają ponad 100 odmian.

Odmiany hiacyntów

Cechy charakterystyczne hiacyntów

Hiacynty wyrastają z cebuli, posiadają łodygę osiągająca do 50 centymetrów, okoloną równowąskimi liśćmi. Liście rozłożone są rozetowo, a na szczycie pędu pojawia się kwiatostan. Kwiaty są na początku w postaci dzwonu, rozwinięte przypominają rozgwiazdę. Cebule hiacyntów mają różne kolory, po których można rozpoznać, jaki kolor będzie miał kwiatostan. Z tych w jasnym kolorze wyrosną kwiaty białe lub żółte, z czerwonych zaś – fioletowe, niebieskie, różowe lub czerwone. Wybierajmy cebule o jak największym obwodzie – ich kwiatostany będą wówczas dorodne.

Odmiany kwitnące na biało

Jeśli zależy nam na białych kwiatostanach, to powinniśmy się zainteresować odmianą Carnegie. Jego pąki są śnieżnobiałe, rozwinięte kwiaty dorodne, a cała roślina osiąga niedużą wysokość. Odmiana White Pearl pochodząca z Holandii prezentuje się podobnie. Hiacynty L’Innocence również są białe, o dużych i pełnych, rzadko rozstawionych kwiatach.

Odmiany błękitne i fioletowe

Te kolory kwiatostanów są u nas najbardziej popularne. Jeśli chcemy, aby nasz ogród zakwitł na niebiesko, wybierzmy odmianę Blue Jacket. Charakteryzuje się ona kwiatami w kolorze dżinsu, dużymi, z jasnym brzegiem i ciemniejszym paskiem w środku. Podobnie prezentuje się Delft Blue. Odmiana General Köhler wyróżnia się dużymi, pełnymi kwiatami, przypominającymi małe lilie. W różnych odcieniach fioletu występuje odmiana Amethyst.

Odmiany hiacyntów

Kwiaty różowe i czerwone

Anne Marie to odmiana, która posiada kwiatostany w jasnoróżowym odcieniu. Jeszcze jaśniejsze są kwiaty odmiany Chestnut Flower - mają prawie biały kolor. Hiacynty Fondant zaś wyróżnia nieco ciemniejszy odcień różu. Ciemnoróżowy, czasem prawie purpurowy kolor osiagają kwiatostany odmiany Jan Bos. Jeśli chcemy wyhodować karminowe kwiaty, to sięgnijmy po odmianę Hollyhock, która charakteryzuje się także pełnymi, rozetowymi kwiatostanami.

Wyjątkowe, niespotykane barwy i kształty

Najbardziej znane odmiany hiacyntów posiadają dużo drobnych kwiatów. Jednak hodowcy lubują się w odmianach o pełnych i dużych okazach, takich, jakie posiadają odmiany White Pearl czy Madame Sophie. Również wspomniana wcześniej odmiana Hollyhock jest wyjątkowa ze względu na kształt kwiatów. Hiacynt Gypsy Queen posiada interesujący, pomarańczowo-łososiowy kolor. Dopiero w 2005 roku hodowcom udało się doprowadzić do powstania odmiany Midnight Mystique, która posiada kwiaty w kolorze czarnym.