System centralnego ogrzewania – jakie grzejniki wybrać?

System centralnego ogrzewania to jeden z najchętniej stosowanych systemów grzewczych w naszych domach. Do najważniejszych jego elementów należą grzejniki. Na jakie modele możemy się zdecydować i czym się one charakteryzują?

System centralnego ogrzewania

Centralne ogrzewanie zapewnia nam komfort cieplny w czasie chłodnych jesienno-zimowych dni. Nie tylko ogrzewa nasze wnętrza, ale także pozwala na łatwe sterowanie nim i utrzymywanie pożądanej temperatury na stałym poziomie. Choć elementy grzejne są w tym przypadku widoczne i wymagają przeznaczenia na nie sporo wolnej przestrzeni, możemy dobrać je w taki sposób, by były nie tylko praktyczne, ale i stanowiły dekorację naszych wnętrz. Dotyczy to zarówno grzejników pokojowych, łazienkowych, jak i wszystkich innych, które przeznaczone są do zamontowania wewnątrz pomieszczeń domowych.

Rodzaje grzejników

Różnorodność grzejników pokojowych i łazienkowych, które sprawdzą się jako elementy sytemu centralnego ogrzewania, jest bardzo duża. Wśród produktów tego typu możemy dokonać podziału modeli wg różnorakich aspektów. Poniżej przedstawimy szczegółowy podział grzejników c.o. obejmujący podstawowe kryteria.

1. Materiał wykonania:

grzejniki stalowe – wykonane ze stali, charakteryzują się dużą różnorodnością, jeśli chodzi o wygląd. Ich zaletą jest możliwość łatwego nimi sterowania, a także równomierne oddawanie ciepła. Możemy wymienić na nie stare kaloryfery, jednak inny rozstaw połączeń sprawia, że będziemy musieli odpowiednio dostosować do nich instalację centralnego ogrzewania. Dzięki niewielkiej pojemności wodnej szybko się nagrzewają,

grzejniki aluminiowe – wykonane są z lekkiego i gładkiego aluminium. By zabezpieczyć je przed rozwojem korozji w miejscach styku z innymi metalami, stosuje się w nich elementy plastikowe, a także dodatki krzemu i miedzi. Dobrze przewodzą ciepło i łatwo utrzymamy kontrolę nad ich działaniem. Ich rozstaw jest taki sam jak kaloryferów starszego typu, więc z łatwością dostosujemy je do naszego mieszkania,

grzejnik żeliwne – grzejniki żeliwne znajdziemy dziś jeszcze w niektórych domach czy mieszkaniach, jednak stopniowo wypierane są przez modele opisane powyżej. Są ciężkie, a ich powierzchnia jest chropowata – z tego względu nie są zbyt estetyczne, a ich czyszczenie jest utrudnione.

Czy wiesz, że?...

W większości mieszkań wyposażonych w system centralnego ogrzewania znajdziemy dziś grzejniki stalowe bądź aluminiowe. Jeśli decydujemy się na wymianę starych grzejników żeliwnych, najlepiej zakupić modele wykonane z aluminium – zdecydowanie łatwiej dopasować je do istniejącej instalacji niż produkty stalowe.

System centralnego ogrzewania

2. Forma:

grzejniki członowe – zwane także żeberkowymi, ponieważ zbudowane są z rożnej liczby jednakowych żeberek (członów), które można w każdej chwili dodać lub usunąć, dostosowując grzejnik do swoich potrzeb. Przystosowane są do połączeń bocznych, jednak jeśli skorzystamy ze specjalnego zestawu przyłączeniowego, będziemy mogli podłączyć je także od dołu. Najczęściej wykonane są z aluminium. Ogniwa grzejników członowych wykonanych ze stali nie dają możliwości ich powiększania lub zmniejszania, jednak pozwalają formować te elementy w taki sposób, by optymalnie dostosować je do kształtu ściany,

grzejniki płytowe – nazywane są także grzejnikami panelowymi. Składają się z płyt grzejnych – jednej, dwóch lub trzech. Mają gładką powierzchnię, która najczęściej posiada pionowe tłoczenia (kanały wodne). Do rzadziej spotykanych należą modele grzejników o tłoczeniach zorientowanych w poziomie bądź o idealnie gładkiej płycie czołowej. Po bokach zakończone są panelami bocznymi, a od góry panelem przypominającym ruszt grilla. Ich atutem jest fakt, że szybko się nagrzewają. Najczęściej wykonane są ze stali,

- grzejniki drabinkowe – to grzejniki uformowane z rurek, które swoim kształtem przypominają drabinkę. Przeważnie wykonane są ze stali.

3. Orientacja

grzejniki poziome – to grzejniki o większej szerokości i mniejszej wysokości, które mocujemy w wybranym miejscu w poziomie, np. pod parapetami,

grzejniki pionowe – grzejniki tego typu cechują się większą wysokością niż szerokością, są więc długie i wąskie.

4. Przeznaczenie

grzejniki pokojowe – znajdują zastosowanie w pokojach różnego rodzaju – salonach, sypialniach, gabinetach, pokojach dziecięcych czy biurach. Modele takie wykorzystywane są jednak również w kuchniach, przedpokojach czy korytarzach,

grzejniki łazienkowe – zwane również drabinkowymi. Niektóre z nich można wyposażyć w grzałkę elektryczną.

5. Sposób połączenia

grzejniki z podłączeniem dolnym – wyposażone są w zawór grzejnikowy oraz wewnętrzny kanał, który umożliwia dystrybucję ciepłej wody w górę. Grzejniki takie podłącza się do rur biegnących w podłodze, tuż nad nią bądź w ścianie,

grzejniki z podłączeniem bocznym – w tym wypadku rury przyłączeniowe prowadzi się w bruździe wykonanej w ścianie. Króćce przyłączeniowe znajdują się natomiast w narożnikach grzejnika,

grzejniki z podłączeniem krzyżowym – to zwykle grzejniki drabinkowego o specyficznej formie – wysokie i wąskie. Połączenie krzyżowe, będące rodzajem połączenia bocznego, pozwala na równomierne nagrzewanie się wszystkich jego elementów,

grzejniki z podłączaniem środkowym – podłączane są do instalacji w centralnym punkcie, najczęściej u dołu. Takie podłączenie umożliwia zamontowanie samego grzejnika już po zakończeniu wszelkich prac wykończeniowych. Wszystkie grzejniki z takim przyłączem będą znajdowały się zawsze w tej samej odległości od ściany, a jeśli zechcemy wymienić je na modele o innych rozmiarach, zawsze będą umieszczone one centralnie, np. względem okna – pozwoli to na zachowanie estetyki wnętrza.

System centralnego ogrzewania

Estetyczny wymiar grzejników

Centralne ogrzewanie nie wyklucza możliwości zastosowania grzejników o oryginalnym, eleganckim charakterze. Wśród tradycyjnych modeli aluminiowych i stalowych utrzymanych w białej barwie, znajdziemy także produkty w odcieniach szarości i czerni, a także w kolorze kremowym i wielu innych. Estetycznym wykonaniem charakteryzuje się coraz więcej grzejników łazienkowych – produkty te odznaczają się nie tylko ciekawą kolorystyką, ale także modną, minimalistyczną formą i kształtem. Produkty dekoracyjne znajdziemy również wśród grzejników pokojowych. Dostępne są np. w postaci idealnie gładkich, lśniących płyt czy paneli, które mogą spełniać dodatkowe funkcje.

Czy wiesz, że?...

W Castoramie dostępny jest szereg grzejników dekoracyjnych, które nadają się nie tylko do łazienki, ale również do kuchni czy innych domowych pomieszczeń. Jednym z nich jest grzejnik z lustrem oraz dołączonym pisakiem i gąbką. Dzięki takiemu urządzeniu będziemy mogli nie tylko ogrzać pomieszczenia, ale także skontrolować swój wygląd czy pozostawiać domownikom ważne wiadomości.

Jaki grzejnik do jakiego pomieszczenia?

Szeroki wybór grzejników aluminiowych i stalowych sprawia, że bez trudu znajdziemy modele, które sprawdzą się w naszym domu i mieszkaniu – nie tylko pod względem mocy grzewczej i wydajności, ale także wyglądu oraz łatwości czyszczenia. Grzejniki pokojowe dopasujemy do każdego wnętrza – wąskie i wysokie sprawdzą się tam, gdzie dysponujemy wolną przestrzenią w pionie, a szerokie i niskie tam, gdzie do zagospodarowania mamy przestrzeń poziomą. W ten sposób dopasujemy grzejnik do każdych warunków.

Salon, sypialnia i inne pokoje – w pomieszczeniach tych najlepiej zamocować grzejniki płytowe lub członowe o odpowiedniej wielkości i mocy dostosowanej do kubatury pomieszczenia. Uzupełnieniem takich modeli mogą być grzejniki dekoracyjne.

Kuchnia – Tutaj możemy zdecydować się niemal na dowolny grzejnik, który spełni nasze zapotrzebowanie na ciepło, a jednocześnie zadowoli nas swoim wyglądem. Sprawdzi się więc grzejnik płytowy lub członowy – taki sam, jak te, które znajdują się w pozostałych pomieszczeniach mieszkalnych. W kuchni przydatny może się okazać także grzejnik drabinkowy, szczególnie wtedy, jeśli zdecydujemy się na model o oryginalnym, eleganckim wykończeniu.

Czy wiesz, że?...

Grzejnik drabinkowy będzie w kuchni praktycznym rozwiązaniem, jednak należy pamiętać, że ponieważ wyróżnia się charakterystyczną budową, stosunek jego mocy do wymiarów nie jest zbyt korzystny. Jeśli więc nasza kuchnia należy do pomieszczeń o dużej powierzchni, lepiej zamontować w niej grzejnik płytowy lub członowy.

Łazienka – do tego pomieszczenia najlepszy będzie grzejnik drabinkowy, który nie tylko da ciepło naszej łazience, ale również spełni rolę suszarki do mokrych ręczników czy drobnych elementów garderoby. Co więcej, możemy również zdecydować się na model, który umożliwi zamontowanie w nim grzałki elektrycznej. Dzięki temu będziemy mogli korzystać z ciepłych rurek poza sezonem grzewczym, np. wtedy, gdy zechcemy przyspieszyć proces schnięcia ręczników czy ogrzać łazienkę w chłodniejsze dni.

Korytarz, przedpokój, hol – w tego typu pomieszczeniach sprawdzą się grzejniki członowe i płytowe, jednak ze względu na dekoracyjność, możemy zastąpić je modelami drabinkowymi.

Czy wiesz, że?...

Pamiętajmy, by wybierając modele przeznaczone do poszczególnych wnętrz, decydować się na grzejniki należące do jednej serii. W ten sposób mamy pewność, że wszystkie elementu systemu będą do siebie pasować i prawidłowo działać.