Jak ogrzać mieszkanie bez kaloryfera? Podpowiadamy!

Jak ogrzać mieszkanie bez kaloryfera? Minęły czasy, gdy grzejniki były nieodzownym, topornym elementem wyposażenia wnętrz. Obecne rozwiązania pozwalają zastosować estetyczne grzejniki, a także stworzyć wnętrza, w których te zupełnie nie będą potrzebne. Zobacz, jak zaprojektować dom bez grzejników.

Jak ogrzać mieszkanie bez kaloryfera

Metody ogrzewania domu – jak ogrzać mieszkanie bez kaloryfera?

Bez rur czy kaloryferów możliwe jest obecnie zarówno grzanie, jak i wentylacja czy nawilżanie powietrza w domu. Jednak tego typu systemy najlepiej zaplanować i realizować już na etapie budowy domu, co pozwoli uniknąć drogich i czasochłonnych przeróbek dotychczasowych instalacji. Jak ogrzać mieszkanie bez kaloryfera? Co więcej: jak ogrzać dom bez centralnego?

W budownictwie pasywnym systemy grzewcze stanowią jedynie rozwiązanie awaryjne. Aby ogrzać jednorodzinny dom w standardzie pasywnym, potrzebna jest moc grzewcza wynosząca jedynie 1-2 kW. To sposób, jak ogrzać dom bez centralnego systemu ogrzewania z kotłownią, kominem i grzejnikami – nie jest on po prostu potrzebny. Nie stosuje się tu tradycyjnych grzejników, co najwyżej doraźne metody ogrzewania domu, jak dogrzewanie podłogowe lub system ogrzewania kominkowego. Straty ciepła są w tych domach na tyle małe, że piec czy pompa ciepła okazują się zbędne. Zazwyczaj wystarczające jest zamontowanie gruntowego wymiennika ciepła i rekuperatora (wspólnie ogrzewają powietrze) oraz kolektorów słonecznych ogrzewających wodę.

Domy pasywne to nie jedyna metoda na to, jak ogrzać dom bez kaloryfera. Istnieje szereg innych źródeł grzewczych, które możesz zaplanować w domu. Niektóre metody ogrzewania domu możesz wprowadzić podczas remontu, inne niestety lepiej sprawdzą się już na etapie projektowania budynku. 

Rodzaje ogrzewania domu bez kaloryfera

W budynkach, które nie są pasywne, mamy do wyboru kilka metod grzewczych, które nie wymagają instalacji grzejników. Oto najpopularniejsze z nich. 

Ogrzewanie podłogowe elektryczne

Daje możliwość wygodnego regulowania temperatury w każdym z pomieszczeń. Ten sposób ogrzewania w komplecie z kotłem kondensacyjnym lub pompą ciepła może być bardzo wydajnym i oszczędnym rozwiązaniem. Wykonuje się je z kabli, mat lub cienkich folii grzewczych. Warstwa betonu niezbędna w podłodze może być tu znacznie mniejsza niż np. przy grzaniu wodnym.

Aby dowiedzieć się więcej o tym rodzaju ogrzewania, sprawdź artykuł dotyczący mat grzejnych w łazienkach.

Jak ogrzać mieszkanie bez kaloryfera