Produkty

Jak ogrzać mieszkanie bez kaloryfera? Podpowiadamy!

Jak ogrzać mieszkanie bez kaloryfera? Podpowiadamy!

Jak ogrzać mieszkanie bez kaloryfera? Minęły czasy, gdy grzejniki były nieodzownym, topornym elementem wyposażenia wnętrz. Obecne rozwiązania pozwalają zastosować estetyczne grzejniki, a także stworzyć wnętrza, w których te zupełnie nie będą potrzebne. Zobacz, jak zaprojektować dom bez grzejników.

Przejdź do następnych akapitów:

Metody ogrzewania domu – jak ogrzać mieszkanie bez kaloryfera?

Bez rur czy kaloryferów możliwe jest obecnie zarówno grzanie, jak i wentylacja czy nawilżanie powietrza w domu. Jednak tego typu systemy najlepiej zaplanować i realizować już na etapie budowy domu, co pozwoli uniknąć drogich i czasochłonnych przeróbek dotychczasowych instalacji. Jak ogrzać mieszkanie bez kaloryfera? Co więcej: jak ogrzać dom bez centralnego?

W budownictwie pasywnym systemy grzewcze stanowią jedynie rozwiązanie awaryjne. Aby ogrzać jednorodzinny dom w standardzie pasywnym, potrzebna jest moc grzewcza wynosząca jedynie 1-2 kW. To sposób, jak ogrzać dom bez centralnego systemu ogrzewania z kotłownią, kominem i grzejnikami – nie jest on po prostu potrzebny. Nie stosuje się tu tradycyjnych grzejników, co najwyżej doraźne metody ogrzewania domu, jak dogrzewanie podłogowe lub system ogrzewania kominkowego. Straty ciepła są w tych domach na tyle małe, że piec czy pompa ciepła okazują się zbędne. Zazwyczaj wystarczające jest zamontowanie gruntowego wymiennika ciepła i rekuperatora (wspólnie ogrzewają powietrze) oraz kolektorów słonecznych ogrzewających wodę.

Domy pasywne to nie jedyna metoda na to, jak ogrzać dom bez kaloryfera. Istnieje szereg innych źródeł grzewczych, które możesz zaplanować w domu. Niektóre metody ogrzewania domu możesz wprowadzić podczas remontu, inne niestety lepiej sprawdzą się już na etapie projektowania budynku. 

jak-ogrzac-mieszkanie-bez-kaloryfera

Rodzaje ogrzewania domu bez kaloryfera

W budynkach, które nie są pasywne, mamy do wyboru kilka metod grzewczych, które nie wymagają instalacji grzejników. Oto najpopularniejsze z nich. 

Ogrzewanie podłogowe elektryczne

Daje możliwość wygodnego regulowania temperatury w każdym z pomieszczeń. Ten sposób ogrzewania w komplecie z kotłem kondensacyjnym lub pompą ciepła może być bardzo wydajnym i oszczędnym rozwiązaniem. Wykonuje się je z kabli, mat lub cienkich folii grzewczych. Warstwa betonu niezbędna w podłodze może być tu znacznie mniejsza niż np. przy grzaniu wodnym.

Aby dowiedzieć się więcej o tym rodzaju ogrzewania, sprawdź artykuł dotyczący mat grzejnych w łazienkach.

Ogrzewanie podłogowe wodne

Może być nieco tańsze w eksploatacji od elektrycznego, kiedy jest zasilane wodą z kotła c.o. lub pompą ciepła. Wymaga ono jednak bardzo starannego montażu. Instalacja wodna może być wykonana z rur z tworzywa sztucznego lub rur miedzianych. Niezbędna jest gruba warstwa wylewki na podłogi, by ukryła rury z wodą. Potrzebne jest także wymuszanie obiegu wody przez system pomp. 

Jeśli potrzebujesz więcej informacji na temat idealnie dopasowanego ogrzewania dla Twojego budynku, sprawdź – jakie ogrzewanie podłogowe wybrać

Ogrzewanie ścienne

Dobrze sprawdza się w przypadku zastosowania technik kondensacyjnych i solarnych. Ogrzewanie ścienne przypomina instalację ogrzewania podłogowego, z tym że instalacje zatopione są w ścianach. Mamy tu do wyboru trzy sposoby rozprowadzenia ciepła: powietrzem, wodą lub energią elektryczną. We wszystkich przypadkach, uzyskujemy łagodne i równomierne rozprowadzenie ciepła, bez konieczności instalowania grzejników. 

Ten rodzaj instalacji grzewczej najlepiej instalować na solidnych zewnętrznych ścianach, gdzie straty ciepła są największe. Jest to także forma ogrzewania płaszczyznowego, gdzie ciepło przekazywane jest w drodze promieniowania. Ciepło jest tu równomiernie rozprowadzane, dlatego na różnej wysokości ściany, temperatura utrzymuje stały poziom. 

Ogrzewanie nadmuchowe

To z kolei system, w którym wykorzystuje się powietrze z zewnątrz. Jego ciągła cyrkulacja pozwala na regulację ilości świeżego powietrza dostarczanego do wewnątrz oraz jego temperatury. Posiadacze ogrzewania nadmuchowego mogą stale kontrolować wilgotność powietrza, a w lecie stosować dodatkowy moduł chłodzący. Powietrze przed ponownym wdmuchaniem do pomieszczeń jest każdorazowo odfiltrowywane, oczyszczane z wirusów, bakterii, roztoczy, pyłków czy kurzu. 

Jedyne widoczne elementy systemu nadmuchowego to ażurowe kratki (do zamontowania np. w suficie, ścianie, podłodze) oraz panel sterowania. Kanały nawiewne, przez które wtłaczane jest ogrzane powietrze, także są niewidoczne, bo ukryte w stropie, podłodze czy na nieużywanym poddaszu. 

Grzejniki kanałowe 

Stanowią specjalną formę grzejników zabudowywanych w podłodze. Nie zajmują wiele miejsca i wizualnie wtapiają się w podłoże. Posiadają drewniane lub stalowe kratki maskujące. Prezentują się nowocześnie i estetycznie, a szczególnie chętnie są stosowane w okolicach okien tarasowych. To idealny sposób, jak ogrzać mieszkanie bez kaloryfera. 

Ogrzewanie kominkowe z systemem DGP (dystrybucji gorącego powietrza) 

Może z powodzeniem funkcjonować bez potrzeby instalowania grzejników. Przewody rozprowadzające ciepło są ukryte pod podwieszanym sufitem czy innym rodzajem zabudowy, a ciepło dostarczane jest do wnętrz przez kratki albo anemostaty. Co prawda nie jest to metoda, jak ogrzać dom bez centralnego – ale dzięki temu systemowi pozbędziesz się z domu grzejników. 

Mieszane układy grzewcze

Tu przewidujemy różne możliwości i sposoby ogrzewania. Okresowo albo miejscowo możemy włączać lub wyłączać różne systemy grzewcze. Jedne metody mogą być wspomagane czy wzmacniane przez inne. Np. ogrzewanie elektryczne może być okresowym wsparciem dla ogrzewania kominkowego. Do każdego sposobu ogrzewania warto włączać naturalne, odnawialne źródła energii, czy też wprzęgać wydajne systemy, np. kondensacyjne. 

jak-ogrzac-mieszkanie-bez-kaloryfera

Dom bez grzejników − kiedy to może się udać?

Jak widzisz istnieją metody ogrzewania domu, w których nie ma konieczności instalacji kaloryfera. Najbardziej energooszczędnym, ale i najdroższym rozwiązaniem są domy pasywne. Wymagają one jednak odpowiedniego planu już na etapie budowy. Ogrzewanie kominkowe czy elektryczne ogrzewanie podłogowe to instalacje, które nie wymagają dużego remontu i możesz wykonać je w jeden lub 2 dni. Z kolei ogrzewanie ścienne czy system wodnego grzania podłogowego to duża inwestycja, o której lepiej pomyśleć na etapie budowy. 

 

Data publikacji: 24.10.2014
Doradca Dział Instalacje

Dział Instalacje

Powiązane artykuły

Jaka mata grzejna do łazienki? Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę i o czym pamiętać

Jaka mata grzejna do łazienki? Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę i o czym pamiętać
Mata grzejna do łazienki to najprostszy sposób na wykonanie ogrzewania podłogowego w tym pomieszczeniu. Jej instalacja nie wymaga generalnego r...
Czytaj więcej

Mokra technologia ogrzewania podłogowego

Mokra technologia ogrzewania podłogowego
Ogrzewanie podłogowe, którego komfort docenia coraz więcej użytkowników budynków mieszkalnych, możemy wykonać dwiema metodami. Pierwsza z nich to tech...
Czytaj więcej

Ekologiczna pompa bezglikolowa

Ekologiczna pompa bezglikolowa
Czynnik roboczy jest niezwykle istotnym elementem każdej pompy geotermalnej. Odpowiada on bowiem za przenoszenie energii termicznej między dolnym a gó...
Czytaj więcej

Ocena i komentarz dla:

Jak ogrzać mieszkanie bez kaloryfera? Podpowiadamy!