Produkty

Dom bez grzejników – czy to możliwe?

Dom bez grzejników – czy to możliwe?

Minęły czasy, gdy grzejniki były nieodzownym, topornym elementem wyposażenia wnętrz. Obecne rozwiązania pozwalają zastosować estetyczne grzejniki, a także stworzyć wnętrza, w których te nie będą potrzebne.

ogrzewanie kominkoweBez rur czy kaloryferów możliwe jest obecnie zarówno grzanie, jak i wentylacja czy nawilżanie powietrza w domu. Jednak tego typu systemy najlepiej zaplanować i realizować już na etapie budowy domu, co pozwoli uniknąć drogich i czasochłonnych przeróbek dotychczasowych instalacji.

W budownictwie pasywnym systemy grzewcze stanowią jedynie rozwiązanie awaryjne. Aby ogrzać jednorodzinny dom w standardzie pasywnym, potrzebna jest moc grzewcza wynosząca jedynie 1-2kW, dlatego system centralnego ogrzewania z kotłownią, kominem i grzejnikami – nie jest potrzebny. Nie stosuje się tam tradycyjnych grzejników, co najwyżej doraźne dogrzewanie podłogowe lub system ogrzewania kominkowego. Straty ciepła są w tych domach na tyle małe, że piec czy pompa ciepła okazują się zbędne. Zazwyczaj wystarczające jest zamontowanie gruntowego wymiennika ciepła i rekuperatora (wspólnie ogrzewają powietrze) oraz kolektorów słonecznych ogrzewających wodę.

Przegląd możliwych technik grzewczych

W budynkach, które nie są pasywne, mamy do wyboru kilka metod grzewczych, które nie wymagają instalacji grzejników. Oto najpopularniejsze z nich.

- Ogrzewanie podłogowe elektryczne – daje możliwość wygodnego regulowania temperatury w każdym z pomieszczeń. Ten sposób ogrzewania, w komplecie z kotłem kondensacyjnym lub pompą ciepła, może być bardzo wydajnym i oszczędnym rozwiązaniem. Wykonuje się je z kabli, mat lub cienkich folii grzewczych. Warstwa betonu niezbędna w podłodze może być tu znacznie mniejsza niż np. przy grzaniu wodnym. kolektory słoneczne

- Ogrzewanie podłogowe wodne może być nieco tańsze w eksploatacji od elektrycznego, kiedy jest zasilane wodą z kotła c.o. lub pompą ciepła. Wymaga ono jednak bardzo starannego montażu. Instalacja wodna może być wykonana z rur z tworzywa sztucznego lub rur miedzianych. Niezbędna jest gruba warstwa wylewki na podłogi, by ukryła rury z wodą. Potrzebne jest także wymuszanie obiegu wody przez system pomp. 

-Ogrzewanie ścienne – dobrze sprawdza się w przypadku zastosowania technik kondensacyjnych i solarnych. Ogrzewanie ścienne przypomina instalację ogrzewania podłogowego, z tym że instalacje zatopione są w ścianach. Mamy tu do wyboru trzy sposoby rozprowadzenia ciepła: powietrzem, wodą lub energią elektryczną. We wszystkich przypadkach, uzyskujemy łagodne i równomierne rozprowadzenie ciepła, bez konieczności instalowania grzejników. Ten rodzaj instalacji grzewczej najlepiej instalować na solidnych zewnętrznych ścianach, gdzie straty ciepła są największe. Jest to także forma ogrzewania płaszczyznowego, gdzie ciepło przekazywane jest w drodze promieniowania. Ciepło jest tu równomiernie rozprowadzane, dlatego na różnej wysokości ściany temperatura utrzymuje stały poziom. 

- Ogrzewanie nadmuchowe to z kolei system, w którym wykorzystuje się powietrze z zewnątrz. Jego ciągła cyrkulacja pozwala na regulację ilości świeżego powietrza dostarczanego do wewnątrz oraz jego temperatury. Posiadacze ogrzewania nadmuchowego mogą stale kontrolować wilgotność powietrza, a w lecie stosować dodatkowy moduł chłodzący. Powietrze przed ponownym wdmuchaniem do pomieszczeń jest każdorazowo odfiltrowywane, oczyszczane z wirusów, bakterii, roztoczy, pyłków czy kurzu. Jedyne widoczne elementy systemu nadmuchowego to ażurowe kratki (do zamontowania np. w suficie, ścianie, podłodze) oraz panel sterowania. Kanały nawiewne, przez które wtłaczane jest ogrzane powietrze, także są niewidoczne, bo ukryte w stropie, podłodze czy na nieużywanym poddaszu. 

- Grzejniki kanałowe – stanowią specjalną formę grzejników zabudowywanych w podłodze. Nie zajmują wiele miejsca i wizualnie wtapiają się w podłoże. Posiadają drewniane lub stalowe kratki maskujące. Prezentują się nowocześnie i estetycznie, a szczególnie chętnie są stosowane w okolicach okien tarasowych. 

- Ogrzewanie kominkowe z systemem DGP (dystrybucji gorącego powietrza) – może z powodzeniem funkcjonować bez potrzeby instalowania grzejników. Przewody rozprowadzające ciepło są ukryte pod podwieszanym sufitem czy innym rodzajem zabudowy, a ciepło dostarczane jest do wnętrz przez kratki albo anemostaty. 

- Mieszane układy grzewcze, gdzie przewidujemy rożne możliwości i sposoby ogrzewania. Okresowo albo miejscowo możemy włączać lub wyłączać różne systemy grzewcze. Jedne metody mogą być wspomagane czy wzmacniane przez inne. Np. ogrzewanie elektryczne może być okresowym wsparciem dla ogrzewania kominkowego. Do każdego sposobu ogrzewania warto włączać naturalne, odnawialne źródła energii, czy też wprzęgać wydajne systemy, np. kondensacyjne. 

Doradca Dział Instalacje

Dział Instalacje

Powiązane artykuły

Mata grzejna – łatwy sposób na podłogówkę

Mata grzejna – łatwy sposób na podłogówkę
Najprostszym do wykonania sposobem na ogrzewanie podłogowe jest zastosowanie maty grzejnej. Na to rozwiązanie możemy się zdecydować nawet przy okazji ...
Czytaj więcej

Mokra technologia ogrzewania podłogowego

Mokra technologia ogrzewania podłogowego
Ogrzewanie podłogowe, którego komfort docenia coraz więcej użytkowników budynków mieszkalnych, możemy wykonać dwiema metodami. Pierwsza z nich to tech...
Czytaj więcej

Ekologiczna pompa bezglikolowa

Ekologiczna pompa bezglikolowa
Czynnik roboczy jest niezwykle istotnym elementem każdej pompy geotermalnej. Odpowiada on bowiem za przenoszenie energii termicznej między dolnym a gó...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena i komentarz dla:

Dom bez grzejników – czy to możliwe?