Alternatywne pomysły na drobne ogrodzenia do ogrodu

Stosowanie niskich płotków w ogrodzie to sposób na wydzielenie stref ogrodowych oraz zapobieganie uszkodzeniu rabatek. Jak ogrodzić fragmenty przestrzeni ogrodu w sposób oryginalny i praktyczny?

drobne ogrodzenia do ogrodu

Naturalne sposoby wydzielania stref w ogrodzie

Zapewnienie roślinom odpowiedniego stanowiska oraz właściwa pielęgnacja sprawiają, że nasz ogród wygląda pięknie i jest zdrowy. By chronić kwiaty i owoce przed zadeptaniem przez nieuważnych ludzi lub zwierzęta, warto stosować ogrodzenia.

Płotki znajdujące się na terenie ogrodu nie muszą być wysokie. Niskie nie rzucą cienia na kwiaty, ponadto nie utrudnią dostępu do roślin podczas wykonywania prac pielęgnacyjnych. Szczególnie ładnie prezentują się ogrodzenia naturalne. Należą do nich:

- duże kamienie i głazy, które możemy ułożyć wzdłuż potrzebującego dodatkowej ochrony fragmentu ogrodu. Jeśli posiadamy ogród urządzony w stylu klasycznym, możemy zostawić kamienie w naturalnym kolorze. W razie potrzeby łatwo ozdobimy je farbą. Eleganckie są kamienie pomalowane na biało. Z kolei do ogrodu, w którym bawią się dzieci – np. na terenie przedszkola – egzamin zdadzą kamienie pomalowane na bajeczne sposoby. Będą przypominać: biedronkę, kapelusz muchomorka, żabkę, jeżyka czy myszkę,

drobne ogrodzenia do ogrodu

- wąski kanał wodny poprowadzony wzdłuż linii roślin. To bariera symboliczna, wpływająca zarówno na oryginalny efekt wizualny, jak i wzrost roślin. Blisko wody powinniśmy sadzić te gatunki, które lubią wilgoć oraz potrzebują jej nieco więcej niż pozostałe. Będą uzupełniać braki samodzielnie, gdy zapomnimy je podlać lub wyjdziemy z domu na dłużej,

- rośliny całoroczne, czyli znaczna część gatunków iglastych. Nie zmieniają się na jesień czy zimę, co sprawia, że ozdabiają ogród cały czas. Warto jednak wybierać niższe krzaki, które nie utrudnią dostępu do pozostałej części roślin oraz nie okryją ich cieniem, utrudniając wzrost.

 

Porada eksperta

Farby do malowania kamienia muszą odznaczać się wysoką odpornością na uszkodzenia mechaniczne, zmienne temperatury, wilgoć oraz stałe nasłonecznienie. Przed pracą należy dobrze oczyścić i osuszyć kamienie. Podczas malowania mogą nam się też przydać szablony lub taśma malarska – dzięki niej zachowamy równe krawędzie.

drobne ogrodzenia do ogrodu

Gotowe płotki do ogrodu

Przestrzeń możemy wydzielić na tradycyjne sposoby, czyli niewielkimi płotkami i palisadami, wprowadzając jednocześnie efekt oryginalności. Wystarczą niewielkie zmiany, by ogrodzenie stało się niebanalne.

Jeśli mamy w ogrodzie stare palisady, nie musimy ich wyrzucać. Z uwagi na kształt – góra często jest trójkątna – przypominają kredki. Aż się prosi, by pomalować je na różnorodne kolory, z czubów palisady robiąc rysiki. To również świetne rozwiązanie na odnowienie wysokiego ogrodzenia z desek.

Niski płotek stworzymy z ustawionej w pionie kostki brukowej w kilku kolorach. To ogrodzenie proste, ale eleganckie. Pięknie komponuje się z wielobarwnymi kwiatami oraz bylinami zielonymi. Kostkę można również ułożyć poziomo, ale wówczas posłuży jedynie za barierę symboliczną.

W łatwy i szybki sposób odświeżymy także stary lub uszkodzony płotek w stylu wiejskim – to tylko jeden z rodzajów płotków. Pomalujemy go, a dziury zamaskujemy gęstymi pnączami. Biały kolor sprawi, że będzie wyglądał jak nowy. To połączenie sztucznego sposobu ogradzania przestrzeni ze sposobem naturalnym. Nada ogrodowi magiczny klimat, zwłaszcza gdy pnącza się rozrosną.