Otwarte regały i szafki w kuchni – idealna ekspozycja

Kuchnia to wyjątkowe miejsce w każdym domu. Aby dobrze spełniała swoją funkcję, powinna być nie tylko odpowiednio wyposażona, ale przede wszystkim funkcjonalna. Jeszcze do niedawna w naszych wnętrzach niepodzielnie królowały tradycyjne, zamykane szafki. Obecnie coraz większą popularność zyskują otwarte półki i regały.

regał kuchenny odsłoniętyregał kuchenny odsłoniętyregał kuchenny odsłoniętyregał kuchenny odsłonięty

Otwarta przestrzeń w kuchni

W większości aranżacji kuchennych mamy do czynienia z zabudową górną i dolną. Tego typu rozwiązanie daje nam poczucie, iż mamy zdecydowanie więcej miejsca do przechowywania żywności i akcesoriów kuchennych. Zamknięte szafki znajdziemy zatem zarówno w stylu nowoczesnym i surowym, jak i tradycyjnym. Coraz większą popularnością cieszy się jednak trend, w którym na pierwszym planie pojawiają się otwarte szafki i regały. To świetny sposób na ożywienie kuchni, pomieszczenie bez wiszących szafek wygląda zdecydowanie lżej, mamy też wrażenie większej przestrzeni. Tego typu rozwiązanie niesie ze sobą szereg korzyści estetycznych i funkcjonalnych, jednak ma też pewne wady, o których nie można zapomnieć.

Idealna ekspozycja

Każda kuchnia to bogactwo skarbów, jednak większość z nich najczęściej pochowana jest w zamkniętych szafkach. Otwarte półki i regały to idealny sposób na stworzenie w kuchni wyjątkowej ekspozycji. W ten sposób możemy wyeksponować naszą najładniejszą zastawę, kolekcję ulubionych kubków czy pamiątkową ceramikę. Na półkach możemy przechowywać także żywność, która trzymana w designerskich słoikach czy pudełkach idealnie wpasuje się w kompozycję. Tego typu elementy sprawią, że kuchnia stanie się pełna życia, zyska także na przytulności. Rezygnując z zamkniętych szafek, nadajemy wnętrzu pewnej dynamiki, wnętrze jest wizualnie lżejsze i bardziej przestrzenne. Otwarte półki są także niezwykle funkcjonalne – wszystkie najważniejsze i najczęściej używane akcesoria i przyprawy mamy zawsze pod ręką.

szafka kuchennaszafka kuchennaszafka kuchennaszafka kuchenna

Pamiętaj o porządku

Otwarte szafki w kuchni nadają wnętrzu niepowtarzalnego charakteru. Należy jednak pamiętać, że trzymane na widoku naczynia i akcesoria mogą też zaburzyć aranżację naszej kuchni. Nieporządek na półkach spotęguje wrażenie chaosu, a zalegający kurz wpłynie na nasze doznania estetyczne. Trzymane na widoku naczynia nie tylko gromadzą kurz, ale też tłusty osad, którego w kuchni nie brakuje. Decydując się na otwarte półki, powinniśmy wziąć pod uwagę konieczność regularnego ich sprzątania i utrzymywania na nich nieskazitelnego porządku.

 

 

Data publikacji: 19.11.2015