Produkty

Wykorzystaj skrzynki w ogrodzie

Wykorzystaj skrzynki w ogrodzie

Zwykle sadzimy kwiaty w doniczkach. Jednak jeśli lubimy majsterkować, warto rozważyć możliwość uprawiania roślin w drewnianych skrzynkach z odzysku, po owocach i warzywach. Nadadzą one ogrodowi rustykalnego wyglądu, doskonale komponując się z zielenią.

zielnik ze skrzynki w ogrodzieMożliwości wykorzystania skrzynek są nieograniczone. Aby zacząć w nich hodować rośliny, najpierw musimy obić skrzynki wewnątrz grubą folią. Do jej przytwierdzenia używamy zszywacza tapicerskiego – takera. Dzięki temu tworzymy nieprzepuszczalną warstwę, na której kładzie się ziemię. I gotowe! Możemy użyć skrzynek do flanc, rozsad, zasiania nasion lub zasadzenia wyrośniętych roślin. Tak przygotowanych skrzynek możemy użyć do wykonania flanc, rozsad, a także do wysiewu nasion lub zasadzenia wyrośniętych roślin.

Skrzynki świetnie wyglądają postawione na ziemi, ale można też z nich wykonać również piętrowe kwietniki. Pierwszą kombinację uzyskujemy łącząc trzy skrzynki za pomocą czterech drewnianych listewek przybitych w ich rogach. Można również kłaść pojemniki jeden na drugim – na przykład jeden poziomo, na nim kolejny pionowo i tak dalej lub zaburzając naprzemienny porządek.

Skrzynki ustawione pionowo trzeba obić folią od tyłu i z boków, aby ziemia się nie wysypywała, a następnie zasadzić rośliny w szparach. Świetny efekt można osiągnąć ustawiając poziomo i pionowo pudła różnych rozmiarów i rodzajów.

Wysokie skrzynki ustawmy jedną na drugiej, dobrze jest usunąć deszczułki poziome, które zasłaniają dostęp do roślin. Zyskamy w ten sposób kwietnik lub pojemnik na flance, który świetnie wygląda a nie zajmuje dużo przestrzeni.

Z wykorzystaniem dużej skrzynki lub palety możemy wykonać ogródek pionowy. Doskonale sprawdzi się oparty o mur lub ścianę balkonu czy tarasu. Obijamy drewno folią od tyłu i z boków, wsypujemy do niej ziemię i ubijamy. W przerwach między deskami wsypujemy nasiona lub sadzimy rośliny, a do podlewania całości wykorzystujemy zraszacz, aby nie podkładka na donicę ze skrzynkiwypłukać ziemi. Taki ogródek prezentuje się bardzo efektownie!

Jeśli posiadamy cztery takie same, duże skrzynki, to możemy z nich wykonać stolik ogrodowy. Ustawiamy wszystkie dłuższym bokiem na ziemi, następnie do boku pierwszej przytwierdzamy tył drugiej, do boku drugiej tył trzeciej i tak dalej. Do połączenia pudeł możemy zastosować wiertarkę i wkręty do drewna. Jeśli wcześniej obijemy tył skrzynek grubą folią, to możemy również zasadzić w stoliku kwiaty.

Surowe, drewniane skrzynki pasują do zieleni w ogrodzie. Możemy również ,,ugrzecznić” ich wygląd. Przed zasadzeniem roślin można wygładzić deski, aby nie miały wystających drzazg. Tak przygotowane drewno jest gotowe do lakierowania, a także pokrycia kolorową bejcą lub farbą. Odcień możemy dopasować do reszty otoczenia, na przykład elewacji domu, koloru kwiatów lub zdecydować się na barwę kontrastową.

Hodowla roślin w skrzynkach wymaga przygotowań, ale stwarza bardzo dużo możliwości aranżacyjnych.

Doradca Dział Ogród

Dział Ogród

Powiązane artykuły

Mała powierzchnia, duże możliwości – historia Oli

Mała powierzchnia, duże możliwości – historia Oli
Ola ma mały, odsłonięty balkon. Uwielbia spędzać czas z przyjaciółmi. Marzy jej się duży i przestronny ogród z bujna roślinnością, lecz ...
Czytaj więcej

Jak wybudować i urządzić taras?

Jak wybudować i urządzić taras?
Taras jest częścią wspólną ogrodu i salonu – na nim koncentruje się życie rodzinne w miesiącach letnich, kiedy na świeżym powietrzu wspólnie spo...
Czytaj więcej

Jak samodzielnie stworzyć wyjątkowe doniczki?

Jak samodzielnie stworzyć wyjątkowe doniczki?
Jeśli lubimy niebanalne dekoracje, a do tego uwielbiamy samodzielnie przygotowywać domowe ozdoby, warto własnoręcznie wykonać lub ozdobić doniczki Oto...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena i komentarz dla:

Wykorzystaj skrzynki w ogrodzie