Produkty

Grabienie liści − po co to robić?

Grabienie liści − po co to robić?

Czy grabić liście na zimę z trawnika? Tak! Usuwanie ich z pędów roślin czy wciąż jeszcze zielonej trawy jest bardzo ważne. Grabienie liści jesienią to niemal codzienność ogrodników. Zobacz, jak grabić liście, dlaczego należy to robić i do czego można je jeszcze wykorzystać.

Przejdź do następnych akapitów:

Grabienie liści to dla każdego ogrodnika niemal codzienna, jesienna rzeczywistość. Złote, czerwone, brązowe liście, spadające z koron drzew w wirującym tańcu to symbol złotej polskiej jesieni. O ile świetnie nadają się do tworzenia kolorowych bukietów, zdobią parki oraz ogrody, większość ogrodników uważa, że nie mogą zalegać na ziemi i powinno się je regularnie grabić. Liście przykrywające trawę, grządki z kwiatami czy warzywami mogą narobić więcej szkód niż pożytku. Zobacz, co robić z zagrabionymi liśćmi, jak często je usuwać i czym to robić. 

Czy grabić liście na zimę? 

Grabienie liści na zimę z trawnika jest bardzo ważne. Ta czynność ogrodowa ma swoich zwolenników i przeciwników. Uprzątnięcie liści z trawnika, chodników, grządek i rabat ma bardzo duże znaczenie nie tylko dla estetyki ogrodu czy parku, ale przede wszystkim to profilaktyka przed chorobami pędów, które liście, często wilgotne i ciężkie, skrzętnie przykryły. Są jednak ogrodnicy, którzy wyrażają zadanie, że liście takie należy zostawić w spokoju. 

Na początek poznaj argumenty „za” grabieniem liści jesienią. Po pierwsze, chodzi o względy bezpieczeństwa. Mokre liście, które gęsto pokrywają ścieżki lub chodniki są po prostu śliskie. Łatwo więc się na nich przewrócić i nabić sobie guza. Po drugie, chodzi o względy estetyczne − być może bardziej do gustu przypadnie Ci uprzątnięty z liści ogród. Po trzecie − i bardzo ważne − liście opadające z drzew odcinają dopływ światła słonecznego roślinom, które przykryły. A te potrzebują słońca, żeby dalej się rozwijać, nawet w zimie. Co więcej, mokre liście mogą przyspieszyć proces gnilny i doprowadzić do rozwinięcia się różnych chorób roślin, które osłaniają. Przez to trawy i roślinny ozdobne żółkną i tracą swój urok. Rozkładające się liście, mogą spowodować tzw. pleśń śniegową, która wyniszcza trawniki. Liście warto usuwać przede wszystkim z roślin iglastych płożących się − w miejscach, gdzie ich gałązki są przykryte, zwykle pokazują się brzydkie żółte plamy. A te bardzo trudno wyleczyć. 

A jakie argumenty podnoszą ogrodnicy, którzy grabieniu liści na zimę mówią „nie”?

Po pierwsze, liście, które spadły z drzew, tworzą naturalny ekosystem. To w nich żyć mogą bezkręgowce, które są pożywieniem dla ptaków i mniejszych zwierzątek. Kupka liści to także mieszkanie dla jeży tuptających po Twoim ogródku.

Po drugie, rozkładające się liście to naturalny użyźniacz gleby. Zatrzymują one wilgoć i dostarczają ziemi ważnych składników mineralnych, których potrzebować będzie odradzająca się na wiosnę przyroda.

Po trzecie, masa opadłych liści stworzy ocieplenie i ochronę dla roślin przed mrozem. Ogrodnicy sprzeciwiający się grabieniu liści uznają, że nie tylko nie szkodzą roślinom nimi przykrytym, ale wręcz je chronią.

Po czwarte, niegrabienie liści w ogródku to oszczędność czasu. Przyznać też trzeba, że ogród w kolorach złotej jesieni ma swój urok i można nim cieszyć oko. 

Jak widzisz, na każde „za” grabieniem liści postawić można odpowiednie mu „przeciw”. Czy grabić liście na zimę z trawnika? Okazuje się, że będzie to Twoja indywidualna decyzja, którą podejmiesz, oceniając, co jest najlepsze dla Twoich roślin.

Jak grabić liście w ogrodzie?

Załóżmy, że zdecydowałeś się na grabienie liści w ogrodzie. Czy wiesz, jak to robić prawidłowo? Przy pomocy odpowiednich grabi. Wiele ich modeli znajdziesz w Castoramie. Do usuwania liści z trawnika przydadzą Ci się przede wszystkim grabie wachlarzowe. Możesz wybrać model stały lub regulowany. Uniwersalne, proste grabie mogą być zbyt ciężkie i uszkodzić strukturę trawnika czy rośliny ukrywające się pod pierzyną liści. Dobrze jeżeli narzędzie to będzie na tyle lekkie, aby nie narobiło szkód roślinom schowanym pod ściółką. Możesz wybrać grabie metalowe lub plastikowe. Zaletą tych drugich jest to, że nie pokrywa je korozja. Jednak znacznie prościej je złamać. Grabie metalowe są wytrzymałe i starczą Ci na kilka sezonów. 

Jeżeli nie lubisz grabić, możesz zaopatrzyć się w elektryczne narzędzia do liści. Dmuchawa podnosi liście z trawnika i przesuwa je nieco dalej. Odkurzacz do liści MacAllister 3000 W pozwala na ogarnięcie liści tak z trawnika, jak i z tarasu czy patio. Ma także opcję mulczowania, czyli okrywania trawnika. Takie narzędzie zasysa do worka suche i mokre liście, co bardzo usprawnia pracę w ogrodzie. Poradzi sobie także z drobnymi gałązkami, kasztanami czy żołędziami. Odkurzacz do liści przyspiesza pracę w ogrodzie i oszczędza Twój kręgosłup. Co więcej, rozwiązanie to wcale nie jest drogie − odkurzacze ogrodowe to koszt w granicach 100 – 250 zł. Zobacz także: Jak wybrać odkurzacz do liści? oraz Jak działa odkurzacz do liści? Czy warto używać dmuchawy?

A co zrobić, jeżeli masz naprawdę duży ogród? Możesz zastanowić się nad kupnem kosiarki wózkowej z opcją rozdrabniania i pochłaniania liści. Pamiętaj jednak, żeby wybrać model specjalnie do tego przeznaczony. W innym wypadku możesz po prostu zapchać dobrze działającą kosiarkę. 

W przypadku grabienia liści lub ich zdmuchiwania, staraj się liście zbierać w kupki. Następnie przy pomocy zwykłych szufelek (najlepiej dwóch) lub specjalnych łapek, przypominających szufelki, możesz łatwo zebrać liście do odpowiednich worków. Liście możesz też przekładać rękami. Zawsze miej jednak na sobie rękawice − nie wiadomo, co skrywa się w tych złotych górkach. 

Kupka liści – co z nią zrobić po grabieniu?

Kiedy wyrzucasz liście, zawsze umieszczaj je w workach na odpady bio. Niektóre gminy w okresie jesiennym dodają specjalne, dodatkowe worki, aby wszystkie odpady się w nich zmieściły.

Te bio odpady mogą być jednak przydatne do pracy w ogrodzie. Masz kompostownik? Doskonale! Liście świetnie się do niego nadadzą i przyspieszą proces rozkładu. Do kompostowania najlepiej nadają się produkty drzew owocowych, a także topoli, lip, brzóz czy klonów. W kilka miesięcy stworzą one naturalny nawóz, który nazywa się często glebą liściową o lekko kwaśnym odczynie.

Suche liście możesz też wykorzystać jako ochronę roślin przed mrozem. Ściółką taką okryj narażone na mróz pędy i rozłóż ją w strategiczny sposób. Kupkę liści możesz pozostawić w jednym miejscu w ogrodzie jako schronienie dla jeży − te przesypiają zimę, jednak od czasu do czasu się budzą. 

Czy będziesz grabił liście na zimę?

Jak widzisz, odpowiedź na pytanie: czy grabić liście na zimę z trawnika, wcale nie jest taka oczywista. Niektórzy ogrodnicy zdecydowanie stoją na stanowisku, że natura wie, co robi i nie należy jej przeszkadzać. Inni wolą wypielęgnowany ogródek. Zrzucająca z drzew liście jesień to w końcu doskonała okazja do przetestowania swoich ogrodowych gadżetów. Pamiętaj, że liście możesz wykorzystać zarówno do ochrony roślin, jako schronienie dla zwierząt, jak i do przygotowania naturalnego nawozu w kompostowniku. Niezbędne narzędzia do pielęgnacji ogrodu jesienią znajdziesz na Castorama.pl.

Data publikacji: 02.11.2021
Doradca Dział Ogród

Dział Ogród

Powiązane artykuły

Jak wybrać elektronarzędzia bezprzewodowe? Poznaj bogatą ofertę marki Erbauer!

Jak wybrać elektronarzędzia bezprzewodowe? Poznaj bogatą ofertę marki Erbauer!
Dobrze wyposażony przydomowy warsztat to komfort pracy i możliwość realizowania się w roli projektanta, konstruktora oraz samodzielnego twórcy ...
Czytaj więcej

Grudzień w ogrodzie

Grudzień w ogrodzie
Okres świąteczny trwa w najlepsze. Ubieranie choinki i świąteczne imprezy sprawią, że ogród może być ostatnią rzeczą, o której pomyślisz...
Czytaj więcej

Listopad w ogrodzie - jakie rośliny sadzić?

Listopad w ogrodzie - jakie rośliny sadzić?
Listopad w ogrodzie kojarzy się z opadającymi liśćmi, niską temperaturą, wiatrem oraz deszczem. Twój ogród będzie musiał zaakceptować ws...
Czytaj więcej

Ocena i komentarz dla:

Grabienie liści − po co to robić?